Karnisze w domu - jakie wybrać do kuchni a jakie do salonu?
Jakie karnisze najlepiej sprawdzą się w sypialni, jakie w kuchni a jakie w salonie? Kupując karnisz, zwróć uwagę na kilka jego parametrów, by stworzyć piękną, niepowtarzalną i wygodną dekorację okna. Pojedyncze czy podwójne, drewniane czy metalowe? Jakie karnisze będą najlepszym rozwiązaniem do poszczególnych pomieszczeń?
Karnisze metalowe pojedyncze - gdzie stosować?
Wszędzie tam, gdzie wieszać będziemy jedynie jedną część dekoracji okiennej - do kuchni, w której zamiast firan planujemy umieścić zazdrostki i potrzebujemy karnisza do zasłon. Do salonu, w którym zamiast zasłon montujemy rolety, a karnisz potrzebny jest do zawieszenia firanek. Bardzo często miejscem montowania pojedynczego karnisza jest okno łazienkowe, w którym wieszamy tylko firankę, by zapewnić sobie prywatność.
Pojedyncze karnisze sprawdzają się również przy montażu firan panelowych oraz jako sposób na dekoracyjne oddzielenie jednej części pomieszczenia od drugiej za pomocą przegrody tekstylnej.
Wybór metalowego karnisza, to pewność trwałości przez długie lata. Taki karnisz nie zacznie wypaczać się ani pod ciężarem dekoracji, ani na skutek wilgoci.
Karnisze metalowe podwójne i ich zastosowanie
Podwójny karnisz to rozwiązanie do okien zdobionych w tradycyjny sposób - firanami i zasłonami. Metalowy karnisz jest lekki i wygodny w stosowaniu, niezależnie od sposobu mocowania na nim firan i zasłon. Dzięki szerokiemu wyborowi kolorów i końcówek, sprawdzi się w każdym stylu wnętrza.
Mocowanie firan na karniszu - jak estetycznie wieszać bez żabek?
Typowy sposób na wieszanie firan i zasłon, znany już od dziesiątek lat to żabki. Sposób sprytny, który jednak trudno nazwać wygodnym. Odkąd do dyspozycji mamy w firanach taśmy marszczące, stał się nieco prostszy, ale i tak każdorazowe mocowanie i odpinanie firanek i zasłon z żabek to wyzwanie. Są jednak sposoby na wieszanie zasłon i firan, które pozwalają uniknąć żabek:
- Firanki i zasłony na szelkach - idealne rozwiązanie do kuchni i pokoju dziecięcego. Wystarczy przewlec drążek karnisza przez szelki i gotowe. To rozwiązanie idealnie nadaje się do wnętrz w stylu sielskim, wiejskim i nowoczesnym.
- Zasłony na przelotkach - czyli wszytych w strukturę materiału metalowych kołach. Rozwiązanie stosowane przede wszystkim do zasłon (w firankach trudno je zastosować tak, by wyglądały atrakcyjnie. Są niezwykle wygodne w zasuwaniu i rozsuwaniu, dlatego świetnie sprawdzą się w sypialni, salonie i wszędzie tam, gdzie intensywnie korzystamy z zasłon.
- Firany i zasłony z tunelem - opcja dla tych, którzy lubią marszczone firany. W praktyce, to rozwiązanie wygląda identycznie jak firana na żabkach. Jedyną różnicą jest wszyty za marszczeniem tunel, przez który przechodzi drążek. Dobre rozwiązanie do okien, w których nie będziemy zbyt często rozsuwać i zasuwać zasłon czy firanek.
Zasady doboru karnisza:
- Pamiętaj o rozmiarze karnisza – każdorazowo dopasuj go do okna.
- Dobierz kolor karnisza do wystroju wnętrza – do wyboru jest kilka odcieni metalu, które najlepiej dopasować do koloru i stylu dodatków w danym pomieszczeniu (np. satyna, złoto, antracyt). W kuchni i łazience najczęściej stosuje się białe karnisze. Jeśli szukasz neutralnego karnisza, to wybierz inox.
- Zwróć uwagę na zakończenia karniszy i dopasuj je do stylu wnętrza – do wyboru masz kilkanaście zakończeń. Od prostych i klasycznych (tulejki, formy geometryczne), które świetnie sprawdzą się w minimalistycznym salonie, przez ażurowe (świetne do przedpokoju i romantycznej sypialni) po zdobione kryształowymi kulami lub fantazyjnymi wzorami do wnętrz awangardowych, glamour.