17.05.2022
Artykuł sponsorowany

Jak wybrać ekspres do kawy?

Jak wybrać ekspres do kawy?

Wybór odpowiedniego ekspresu do kawy z pewnością jest niezwykle ważny dla każdego miłośnika tego cudownego napoju, który każdego ranka stawia nas na nogi i pozwala wejść na odpowiednie tory myślenia. Czas kawy parzonej i rozpuszczalnej dawno minął i wielu z nas pragnie poczuć się jak w dobrej kawiarni z poziomu własnej kuchni. Jak wybrać ekspres do kawy, który spełni wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdźmy to.

Przede wszystkim rodzaj ekspresu

Rodzaj ekspresu to najważniejszy czynnik, który determinuje zadowolenie z urządzenia. Obecnie na rynku mamy dostęp do niezwykle szerokiej oferty ekspresów dostosowanych do najbardziej wymagających podniebień. Jakie typy ekspresów do kawy możemy wymienić? Na początku te najbardziej podstawowe - ekspresy przelewowe. Za pomocą tych urządzeń, składających się z pojemnika na kawę, zbiornika na wodę, dzbanka i filtra uda nam się w stosunkowo krótkim czasie przygotować pyszną kawę. Te ekspresy są zdecydowanie najtańsze i cieszą się dużą popularnością już od wielu lat. Jeśli jednak chcemy postawić na automatyzm, naszą uwagę powinny przykuć ekspresy ciśnieniowe oraz kapsułkowe.

W przypadku wariantu kapsułkowego kawa zostanie dla nas przygotowana po wrzuceniu kapsułki. Niewątpliwą zaletą tych ekspresów jest mnogość napojów, które możemy przygotować. Najbardziej zaawansowane ekspresy ciśnieniowe, w zależności od modelu dają nam możliwość przygotowania kilku rodzajów kawy w ciągu kilkunastu sekund. Potrzeba nam tylko kawy ziarnistej i wody. 

Wielkość urządzenia

Rozmiar ekspresu do kawy może mieć spore znaczenie dla wszystkich tych osób, które cenią sobie każdy wolny centymetr w swojej kuchni. By zaoszczędzić możliwie jak najwięcej miejsca, warto zainwestować w mniejsze warianty, czyli ekspresy przelewowe czy ekspresy na kapsułki, które już teraz dostępne są w prawdziwie mini rozmiarach. Mimo wszystko zależy nam na zakupie zaawansowanego ekspresu automatycznego? Musimy liczyć się z zajęciem całkiem sporej powierzchni na blacie lub wyspie. Na pocieszenie jednak możemy dodać, że elegancki ekspres pięknie prezentuje się w naszych kuchniach i może stanowić nietuzinkową ozdobę wśród innych sprzętów AGD.

Sposób czyszczenia ekspresu 

Jedną z najważniejszych kwestii, o których musimy pamiętać, chcąc cieszyć się nieskazitelnym smakiem kawy przez wiele tygodni, jest czyszczenie ekspresu. Każdy ekspres czyści się nieco inaczej, a sam proces może zajmować więcej czasu, jak w przypadku tradycyjnych ekspresów przelewowych, lub mniej, gdy ekspres automatycznie wskazuje nam czas odkamieniania i czyszczenia. Producenci rekomendują wykorzystanie specjalistycznych materiałów, takich jak tabletki do czyszczenia lub płyny do odkamieniania, które są kompatybilne z konkretnym rodzajem ekspresu, i gwarantują najlepszą efektywność czyszczenia. Pamiętajmy jednak o dodatkowych kosztach, które generują takie zakupy. 

Sprawdź ranking ekspresów do kawy i wybierz odpowiedni dla siebie!

Prostota obsługi

Przygotowywanie porannej kawy często wykonywane jest przez nas automatycznie, dlatego lepiej upewnić się, że obsługa naszego ekspresu jest dziecinnie łatwa i nie wymaga zbyt dużej uwagi. Tak z pewnością jest w przypadku ekspresów automatycznych, w których nasza ingerencja ogranicza się do cyklicznego dolania wody do zbiornika i dosypania kawy, a następnie kliknięcia rodzaju kawy, na który mamy ochotę. Pod tym względem ekspres przelewowy znajduje się w najgorszej pozycji i wymaga od nas najwięcej uwagi.  

Ocena: 5 / 5,0 (1 głosy)