26.04.2022
Artykuł sponsorowany

Ekspres do kawy – jak wybrać idealne rozwiązanie?

Ekspres do kawy – jak wybrać idealne rozwiązanie?

Marzysz o aromatycznej kawie w domowym zaciszu, ale nie wiesz, jaki ekspres do kawy kupić? Opcji jest przynajmniej kilka. Najtańszy i najprostszy będzie ekspres przelewowy, ale to ekspres automatyczny daje najwięcej możliwości. Zanim jednak dokonasz ostatecznego wyboru automatu do kawy, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii.

Rodzaje ekspresów do kawy

Przed podjęciem decyzji o wyborze ekspresu do kawy warto sprawdzić dostępne na rynku opcje. Trzeba pamiętać, że nie każde urządzenie działa na tej samej zasadzie, a i smak napoju może się nieco różnić. Najprostszym rozwiązaniem jest ekspres przelewowy, w którym to mielona kawa przelewana jest wrzątkiem. Kusić może jego niewysoka cena, ale należy liczyć się z tym, że urządzenie ma ograniczone pole manewru.

Smaczniejszą i bardziej aromatyczną kawę przygotujemy w ekspresie ciśnieniowym. Te możemy podzielić na:

  • kolbowe,
  • automatyczne,
  • kapsułkowe

Jeśli zależy nam na szybkości parzenia kawy, najlepiej sprawdzi się ekspres automatyczny i kapsułkowy. Wystarczy jedynie nacisnąć odpowiedni przycisk, a urządzenie całą pracę wykona samodzielnie. Ekspres kolbowy wymaga nieco więcej zaangażowania ze strony użytkownika.

Dlaczego warto wybrać ciśnieniowy ekspres do kawy?

Parzenie kawy z użyciem wysokiego ciśnienia pozwala wydobyć z niej niepowtarzalny smak i aromat. Istotą całego procesu jest to, że gorąca woda tylko przez moment styka się ze zmielonymi ziarnami. Pozwala to wydobyć z kawy substancje, które wpływają na jej wyjątkowe właściwości. W taki sposób parzy się ten czarny napój w najlepszych kawiarniach na całym świecie. Warto zainwestować więc w dobry ekspres do kawy, który pozwoli cieszyć się wyjątkowym smakiem naparu również we własnym domu.

Sekret idealnego espresso tkwi właśnie w ciśnieniu – do jego przygotowania potrzeba 9 barów. W innym przypadku kawa będzie miała intensywny, gorzki i nieprzyjemny smak. Nie wytrąci się też typowa, delikatna pianka, która pozwala cieszyć się wyjątkowym aromatem. Jeśli lubimy nie tylko czarną i mocną kawę, najlepiej zainwestować w ekspres automatyczny. Zaawansowane modele przygotują kilka rodzajów kawowych napojów w bardzo krótkim czasie. Ważne jednak, aby zwrócić uwagę na ich parametry – najwydajniejsze będą te z zakresem pracy od 15 do 19 barów.

Ekspres automatyczny, kolbowy czy na kapsułki? Wady i zalety

Wybór idealnego automatu do kawy zależy w dużej mierze od indywidualnych upodobań oraz zasobności portfela. Nie bez znaczenia jest także to, jak dużo czasu chcemy poświęcić na jej przygotowanie. Najwięcej możliwości daje ekspres do kawy automatyczny, który ma wbudowany młynek. Nie wymaga on dużego wkładu pracy, przygotowuje wiele rodzajów kaw, a nierzadko dysponuje systemem do spieniania mleka. Jego użytkowanie jest proste i intuicyjne, ale cena jest wyższa niż w przypadku ekspresu przelewowego.

Alternatywą może być tańszy ekspres kolbowy – on również wykorzystuje do parzenia wysokie ciśnienie. Pewnym utrudnieniem może okazać się jednak to, że musimy samodzielnie wsypać kawę do kolby, a potem odpowiednio ją ubić. Trudniejsze będzie też czyszczenie urządzenia, należy robić to po każdym użyciu. Ekspres automatyczny czyści się sam, a fusy z zaparzonej kawy trafiają od razu do specjalnego zbiornika.

Zobacz także: Jaki ekspres do kawy wybrać?

Rozwiązaniem, które znajduje się gdzieś pośrodku, jest ekspres na kapsułki. Jest niedrogi, prosty w obsłudze i bardzo intuicyjny. Nie zajmuje też wiele miejsca na kuchennym blacie. Niestety, nie jest to urządzenie bez wad. Niezbędnym elementem są tu kapsułki, które nie należą do najtańszych. Cena pojedynczej kawy będzie wyższa niż w przypadku ekspresu automatycznego. Problemem może okazać się też dostępność kapsułek.

Czy warto zapłacić więcej za ekspres automatyczny?

Wśród największych zalet ekspresu automatycznego można wskazać wygodę użytkowania, szybkość i wbudowany młynek. Zaparzenie kawy nie wymaga dużego wysiłku – wystarczy wsypać ziarna, uzupełnić wodę i nacisnąć odpowiedni guzik. Dobry ekspres do kawy automatyczny pozwala też dokładnie dostosować parametry, takie jak stopień mielenia, objętość napoju czy jego moc. Możliwości tego ekspresu do kawy docenią też osoby, które kochają mleczne połączenia.

Czy zatem warto zapłacić więcej za to sprytne urządzenie? Miłośnicy kawy na pewno zgodnie stwierdzą, że tak. Dobry ekspres automatyczny będzie służył przez wiele lat, serwując smaczną i pełną aromatu kawę.

Zobacz także: Ekspres do kawy - na co zwrócić uwagę

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu do kawy?

Jeśli wiemy, jaki rodzaj ekspresu do kawy zamierzamy kupić, pozostaje kwestia wyboru konkretnego modelu. Pod uwagę należy wziąć:

  • budżet, którym dysponujemy,
  • przewidywaną liczbę przygotowywanych kaw,
  • rodzaje ulubionych napojów,
  • ilość przestrzeni w kuchni.

Bardzo ważny jest też komfort użytkowania urządzenia i dodatkowe funkcje, które oferuje ekspres. Dla jednych najważniejszą kwestią będzie duży zbiornik na wodę, dla innych system spieniania mleka. Na rynku znajdziemy też nowoczesne rozwiązania, które bazują na zaawansowanej technologii. Takie ekspresy automatyczne samodzielnie włączą się o wybranej godzinie i przygotują naszą ulubioną kawę. Dają też możliwość kontroli dokładnych parametrów napoju z wykorzystaniem specjalnej aplikacji.

Ocena: 5 / 5,0 (1 głosy)