21.06.2021

Nowoczesna jasna kuchnia - aranżacje, wskazówki jak ją zaplanować?

Nowoczesna jasna kuchnia - aranżacje, wskazówki jak ją zaplanować?

W trakcie projektowania kuchni warto wziąć pod uwagę nie tylko aspekty użytkowe. Estetyka pomieszczenia powinna być nie tylko atrakcyjna, ale także uniwersalna. Odpowiedni projekt tego pomieszczenia będzie prezentował się świetnie nie tylko w momencie oddania do użytku, ale również po kilku latach. Jak zaplanować nowoczesną i jasną kuchnię? Przedstawiamy kilka aspektów, o których nie warto zapominać w trakcie projektowania.

Drewno w kuchni - jak można je wykorzystać w nowoczesnej kuchni?

Aranżacje jasnych kuchni

Różne aranżacje nowoczesnych jasnych kuchni

W ostatnich latach można zaobserwować coraz częstsze wykorzystanie drewna w przeróżnych kontekstach architektonicznych. Nie inaczej jest w branży wnętrzarskiej. Trudno się temu dziwić, ponieważ drewno stanowi uniwersalny, a jednocześnie bardzo szlachetny materiał. Już sama kolorystyka naturalnego surowca stanowi źródło inspiracji i nadaje przestrzeni wyjątkowy klimat.

Istnieje wiele zalet, które niesie za sobą wykorzystanie drewna w przestrzeniach użytkowych. Po pierwsze, materiał pochodzenia naturalnego emituje przyjemny zapach, który doskonale podkreśla domowy charakter pomieszczenia. Po drugie, drewno jest dość uniwersalne, a dzięki temu oferuje mnogość możliwych zastosowań. Surowiec można wykorzystać nie tylko do wykończenia, ale również zastosować go jako główny element wyeksponowany w pokoju.

Jak można wykorzystać drewno w kuchni?

Z uwagi na uniwersalny charakter, drewno stanowi wdzięczny materiał, możliwy do zastosowania w przeróżnych formach. Jeśli chcesz zastosować ten surowiec w swojej kuchni możesz zdecydować się m.in. na drewniane:

  • szafki
  • meble
  • elementy wykończenia takie jak np. blaty robocze
  • podłogę
  • fronty
  • akcesoria
  • meble dodatkowe (np. kredens, półki itp.)

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż chcąc mieć w kuchni drewniane przestrzenie użytkowe należy pamiętać o ich stosownym zabezpieczeniu. Zastosowanie odpowiedniego lakieru na powierzchni sprawi, że materiał będzie prezentował się jeszcze lepiej. Co więcej - prawidłowa konserwacja wydłuży żywotność drewna a także sprawi, że będzie ono dużo łatwiejsze w czyszczeniu.

Jakie drewno do kuchni wybrać?

Największą popularnością w kontekście wystroju kuchni cieszy się drewno w jasnych odcieniach.

Materiał w jaśniejszych barwach sprawdza się doskonale zarówno w charakterze podłogi, jak również pod postacią blatu roboczego. Z czego wynika fenomen jasnego drewna?

Taki odcień nadaje przestrzeni ciekawego i unikalnego charakteru. Jest jednocześnie wszechstronny, dzięki czemu współgra doskonale z dowolną kolorystyką. Jasne drewno idealnie uzupełnia pomieszczenie o ścianach stonowanych, jak również pełnych żywszych barw. Ten rodzaj drewna można z powodzeniem zastosować w niewielkiej kuchni bez dostępu do światła naturalnego, a także w jej większym odpowiedniku. Bez względu na miejsce oraz sposób ekspozycji - jasne drewno prezentuje się perfekcyjnie. Warto więc w nie zainwestować.

Jasna nowoczesna kuchnia z olejowanym blatem

Kuchnia z białymi frontami ramkowymi lakierowanymi w białym pół-macie. Kafle heksagonalne łączące biel i pastele. Szafki górne wykończone ozdobną listwą wieńczącą. Blat drewniany olejowany, również na wyspie kuchennej.

Jaki kolor ścian do jasnej kuchni?

Chcąc stworzyć nowoczesną kuchnię warto postawić na konkretnego rodzaju kolory. Uniwersalny charakter pomieszczenia gwarantują zarówno wszelkiego typu odcienie bieli, jak i szarości. Dlaczego warto postawić właśnie na te kolory? 

Pierwszym argumentem jest szeroki dostęp do dobrych jakościowo farb białych oraz szarych. Dzięki temu możliwym będzie swobodny wybór odcienia, który najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni. Kolejną zaletą zastosowania jednego z tych kolorów jest możliwość łatwego przearanżowania przestrzeni. Chcąc dokonać drobnej zmiany w przyszłości nie będzie trzeba przeprowadzać generalnego remontu. Wówczas wystarczy wymienić blat, fronty szafek a nawet kilka akcesoriów, by zmienić przestrzeń o 180 stopni. 

Podobne argumenty można zastosować w kontekście kolorystyki kafli. Wybierając gładkie płytki w jednolitych odcieniach można uzyskać estetyczny, a jednocześnie spójny efekt wizualny. Zastosowanie tego typu kafelek sprawi również, że kuchnia będzie prezentowała się czysto i schludnie. 

Nowoczesna jasnoszara kuchnia

Śledząc nowoczesne trendy aranżacji wnętrz można znaleźć mnóstwo kuchni w odcieniach szarości. W większości propozycji występują również drewniane elementy dodatkowe, jednak to kolor szary stanowi dominującą kolorystykę, szczególnie w większych pomieszczeniach. Skąd ten fenomen?

Odpowiedź jest prosta - szare kuchnie są niezwykle funkcjonalne a jednocześnie uniwersalne i zgodne z aktualnie panującym trendem minimalistycznym. Dzięki bogatej gamie odcieni wybór preferowanego nie stanowi większego wyzwania. Dotyczy to zarówno frontów, jak i innych mebli, które mogą znaleźć się w kuchni. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, iż w szarych kuchniach zanieczyszczenia są mniej widoczne. Fakt ten sprawia, iż pomieszczenie prezentuje się doskonale nawet wówczas, gdy nie jest idealnie wysprzątane. 

Szara kuchnia jest także bardzo łatwa do ,,ocieplenia". Wystarczy postawić w niej rośliny czy zastosować kilka kolorowych dodatków.