Artykuł sponsorowany

Cicha wentylacja w kuchni - Maksymalny komfort podczas gotowania

Cicha wentylacja w kuchni - Maksymalny komfort podczas gotowania

Chyba nie ma osoby, której choć raz nie przeszkadzał dźwięk wydawany przez okap kuchenny - zamontowany w nim wentylator potrafi pracować naprawdę głośno, wydając z siebie nawet 68 dB! Na szczęście to już przeszłość - dzięki współpracy polskiej marki Brevis i fińskiej marki Vilpe powstał System Cicha Kuchnia. Teraz możesz nareszcie zrelaksować się i cieszyć gotowaniem. Z czego składa się taki system, dlaczego warto się nim zainteresować i gdzie można go zamontować? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Co to jest Cicha Kuchnia?

Cicha Kuchnia VILPE to unikalne rozwiązanie kwestii wentylacji kuchni - funkcję wywiewną wentylatora w okapie przejmuje niezwykle skuteczny wentylator dachowy. Przeniesienie silnika napędowego i wentylatora na dach pozwoliło na całkowite wyeliminowanie dokuczliwego hałasu emitowanego przez okap kuchenny - dzięki temu rozwiązaniu pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów jednocześnie unikając nadmiernego hałasu.

Cały system składa się właściwie z trzech części (nie licząc łączącego je kanału wentylacyjnego), którymi są:

  • okap bezsilnikowy
  • przejście dachowe
  • wentylator dachowy

Wentylator dachowy dedykowany cichej kuchni

Cichy wentylator dachowy to także znacznie większa skuteczność, niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania wentylacyjnego - napędzający go silnik może być znacznie mocniejszy, co zwiększa efektywność pracy wentylatora dachowego i zapewnia szybki przepływ powietrza, gdy tego potrzebujesz (np. jeśli coś się przypali). Dodatkowo napędzana mechanicznie wentylacja jest całkowicie niewrażliwa na zmienne warunki atmosferyczne - przy prawidłowym montażu system ten jest całkowicie wodoszczelny i odporny na wiatr.

Przejścia dachowe to elementy, w których osadza się wentylatory dachowe. Dzięki kompletowi uszczelnień takie połączenie nie przepuszcza wody i ciał stałych.

Okap kuchenny bez wbudowanego silnika to nie tylko skuteczna wentylacja kuchni, ale też znacznie lepsze walory wizualne - bezsilnikowy okap może być znacznie mniejszy (tzn. obudowa nie musi mieć dużej bryły) bez zmniejszenia średnicy przewodu wentylacyjnego. Znajdująca się w kuchni obudowa okapu służy właściwie jedynie jako wlot do kanału wentylacyjnego i regulator obrotów. Poza tym, okapy kompatybilne z rozwiązaniami tej fińskiej technologii idealnie wpasowują się w nowoczesne wnętrza dzięki minimalistycznemu designowi. Cicha Kuchnia może współpracować z dowolnym typem okapu - sufitowym, wyspowym, kominowym lub podszafkowym.

Więcej informacji na temat samego systemu Cichej Kuchni VILPE i specyfikacji wykorzystywanych w nim elementów znajdziesz na tej stronie.

Zalety systemu Cichej Kuchni

Cicha Kuchnia to nie tylko rozwiązanie gwarantujące niemal bezgłośną pracę okapu kuchennego - ta innowacyjna technologia odznacza się również szeregiem innych zalet. Wymienić należy przede wszystkim:

  • Znacznie większa skuteczność - duża wydajność wentylatora dachowego gwarantuje wyciąg o wyjątkowej skuteczności, właściwie nieporównywalnej z tradycyjnymi okapami.
  • Wygodne sterowanie - pracą wentylatora można sterować z poziomu okapu kuchennego za pomocą poręcznego pilota.
  • Łatwy i prosty montaż - system zapewnia łatwe do uzyskania kompatybilne połączenie wentylatora z okapem kuchennym, które można zastosować przy modernizacji już istniejącego rozwiązania wentylacyjnego.
  • Uniwersalność - system Cichej Kuchni jest dostępny dla najczęściej stosowanych pokryć dachowych i średnicy przewodu wentylacyjnego (wliczając te na murowanym dukcie).
  • Trwałość i niezawodność - wentylatory VILPE bardzo rzadko ulegają awarii (zwłaszcza gdy połączenie z okapem wykona się zalecanym przewodem elektrycznym), a przy prawidłowym zamontowaniu przejścia dachowego przewód wentylacyjny będzie w 100% szczelny.

Bezsilnikowe okapy idealnie wpasowują się w nowoczesne wnętrza

Wymagania instalacyjne systemu Cichej Kuchni

Aby Cicha Kuchnia mogła działać prawidłowo, konieczna jest właściwa instalacja przewodu wentylacyjnego. Minimalna średnica kanału powinna wynosić 125 mm (mniejsze przewody wytwarzałyby zbyt duże ciśnienie przy tak wydajnym wentylatorze dachowym), a jego przebieg powinien mieć możliwie małą ilość załamań. Jeśli już zmiana kierunku przebiegu wentylacji jest konieczna, stosujmy zaokrąglone kolanka i unikajmy wszelkich ostrych kątów. Dzięki temu ruch powietrza w systemie Cichej Kuchni nie będzie zaburzony i cała instalacja będzie działać sprawnie.

W jakich budynkach można zamontować Cichą Kuchnię?

System ten stworzono z myślą o budynkach jednorodzinnych lub tych z osobnymi kanałami wentylacyjnymi wydzielonymi dla okapów kuchennych. Niestety nie ma przez to możliwości zainstalowania ich w większości budynków wielorodzinnych, zwłaszcza w blokach mieszkalnych.

Cicha Kuchnia VILPE - podsumowanie

Cicha Kuchnia to nowatorskie rozwiązanie, dzięki któremu praca wentylatora i jego napędu będzie w kuchni praktycznie niesłyszalna. Wystarczy tylko odpowiednio przygotować przewody wentylacyjne, by system ten działał z pełną skutecznością - dzięki dużej wydajności wentylatora dachowego wszelkie nieprzyjemne zapachy, czy para wodna znikną w okamgnieniu. Jedynym minusem tego rozwiązania jest to, że nie można go zastosować w budynkach wielorodzinnych. Jeśli więc od zawsze marzysz, by Twój dom był wolny od hałasu pracującego okapu, właśnie takiego rozwiązania potrzebujesz.

Ocena: 5 / 5,0 (1 głosy)