Kuchnia dwukolorowa - czas na nowoczesne wnętrza

Aranżacja kuchni to spore wyzwanie. Wśród wielu dostępnych rozwiązań, coraz częściej pojawiają się nowoczesne kuchnie dwukolorowe. To trend, który daje szerokie możliwości łączenia różnego stylu, kolorystyki i materiałów. Takie meble prezentują się modnie i doskonale nadają się do pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym. Co zatem oferuje obecny rynek wnętrzarski?
Kilka prostych zasad dla dwukolorowej kuchni
Zbędny przesyt kolorystyczny
Najbezpieczniejszym kolorem jest zawsze biel. To barwa, która doskonale łączy się nie tylko z wyrazistymi kolorami, ale również z niebanalnymi materiałami. Sprawdza się w aranżacjach typowo skandynawskich, minimalistycznych i chłodnych. Dlatego tak często obecnie spotyka się połączenie bieli z szarością lub koloru białego z drewnem. To swoista baza i kolor wyjściowy do tworzenia ciekawych dwuchromatycznych mebli kuchennych. Coraz częściej spotyka się również odważne nasycone barwy, które stanowią same w sobie ozdobę i dekorację kuchni. Jeśli decydujemy się na taką ekspozycję kolorów, biel powinna pojawić się, by złagodzić nieco drapieżny i wyzywający charakter wystroju.
Duża kuchnia, większe możliwości
Kuchnia urządzona nowocześnie z wykorzystaniem wielu kolorów doskonale prezentuje się na dużej przestrzeni. Połączenie wielu barw męczy oko, dlatego w niewielkiej kuchni warto zachować umiar. Dwa wyraziste kolory na kilku metrach kwadratowych mogą okazać się zbyt przytłaczające.
Albo połysk, albo mat
Projektanci zalecają również stosowanie jednego wykończenia. Zatem jeśli decydujemy się na kuchnie dwukolorowe, zarówno dół, jak i góra powinny być wykończone w ten sam sposób. Zatem jeśli dół jest matowy, góra nie powinna błyszczeć. Zbyt duża różnorodność wprowadza niepotrzebny chaos.
Gra kolorów
Podczas aranżacji projektanci często kierują się kontrastem. Jeśli wystrój bazuje na ciemnej i jasnej barwie, meble jasne należy umieścić na górze, z kolei ciemne na dole. Taki zabieg nie przytłoczy pomieszczenia, ponadto dużo łatwiej będzie można dobrać płytki podłogowe.
Łączenie kolorów, czyli wyzwanie dla wyobraźni
Jeśli decydujemy się na meble dwukolorowe, barwy można łączyć w przeróżny sposób. Dzięki temu można wydzielić przestrzeń roboczą, jadalnię, czy kącik wypoczynkowy pod oknem. To szerokie możliwości aranżacyjne, jednak warto przy tym stosować się do wspomnianych wcześniej zasad.
Aby wydzielić strefy użytkowe można również wybrać odmienną kolorystykę dla zabudowy niskiej i wysokiej. Jeśli chodzi o kolorystykę to niezmiennie od wielu lat nadal nie zdetronizowano bieli. Jako dodatek i drugi kolor mebli kuchennych można wybrać z palety barw, którą oferuje producent. Jakie kolory cieszą się największą popularnością? Modna jest z pewnością czerwień. Oczywiście jej intensywność to już kwestia gustu klienta, jednak jaskrawe barwy czynią otoczenie nowoczesnym i ciekawym. Coraz częściej w domach pojawia się również pomarańcz, kolor żółty i jaskrawa zieleń. Często mieszkańcy decydują się również na niewielki dodatek kolorystyczny, jak lodówka w kolorze, czy ściana ze sprzętem AGD w barwie innej niż cała reszta zabudowy. To bezpieczne rozwiązanie, szczególnie w pomieszczeniach z mniejszym metrażem.
Wspomniane ciepłe barwy nadają pomieszczeniu przyjemnego charakteru i pobudzają apetyt. Jednak producenci oferują również meble w kolorach zimnych. Turkus, niebieski, fioletowy również często towarzyszą bieli, jednak kuchnia urządzona w takich barwach zdecydowanie nabiera chłodnego charakteru. To rozwiązanie poleca się szczególnie dla minimalistycznych pomieszczeń, gdzie nie przebywa się zbyt często. Kuchnie przestronne, również łączone z salonem powinny być raczej ciepłe i miłe, gdyż spędza się w nich sporą część dnia.
Od kilku sezonów wyraźnie widać dominację szarości w kuchni. Popiel stanowi bowiem doskonałą bazę do dalszych łączeń. Pasuje praktycznie do każdej barwy i jednocześnie jest trendy i na czasie. Popielate fronty w połączeniu z bielą zabudowy doskonale się uzupełniają.
Nadal dużą popularnością cieszy się czerń. Dzięki temu można tworzyć aranżacje eleganckie i gustowne lub tworzyć wyzywające łączenia z czerwienią lub błękitem. To rozwiązanie zdecydowanie dla odważnych, którzy nie boją się mocnego akcentu w pomieszczeniu.
Drewno w kuchni dwukolorowej - zawsze na czasie
Kuchnia dwukolorowa to również możliwość łączenia różnych surowców, dzięki czemu można osiągnąć niebanalny efekt. Drewno plus biel to duet, który świetnie się prezentuje i jest zawsze uniwersalny. Również czerń kocha drewno. Mimo iż łączenie pojawiło się stosunkowo niedawno, rozwiązanie zyskało już wielu sympatyków. Ciepło, które bije z takiego połączenia jest odczuwalne natychmiast, co daje przyjemny komfort przebywania w takim pomieszczeniu.
Dwukolorowa zabudowa kuchenna to już nie tylko klasyczny podział na odmienną kolorystykę mebli dolnych i górnych. Projektanci realizują odważne pomysły, nadając kuchni oryginalności. Moda na kolory w kuchni nie mija, dzięki czemu każda zabudowa nabiera innego charakteru, a kuchnie można odpowiednio skorygować, nadając jej optycznie wielkości.