04.02.2021
Artykuł sponsorowany

Kuchnia z wyspą - o czym należy wiedzieć?

Kuchnia z wyspą - o czym należy wiedzieć?

Kuchnia od wieków stanowi serce każdego domu, dlatego większość z nas ogromną uwagę przykłada do jej odpowiedniej aranżacji, tak by była nie tylko funkcjonalna, ale również przytulna. W nowoczesnych wnętrzach kuchnia coraz rzadziej pełni funkcję wyłącznie roboczą – w zamian za to tworzy atrakcyjny open space, połączony z jadalnią czy salonem. Jeżeli w naszym domu również chcemy ograniczyć ilość przestrzeni zamkniętych, doskonałym pomysłem jest kuchnia z wyspą. Jakie są zalety takiego rozwiązania i o czym należy pamiętać, przygotowując projekt kuchni z wyspą, by uniknąć błędów i komplikacji przy jego realizacji?

Jakie są zalety kuchni z wyspą?

Często mówi się, że kuchnia z wyspą ma tyle samo zalet ile wad, jednak my skupimy się tym razem na jej pozytywnych aspektach, wśród których wymienia się:

  • dodatkową przestrzeń roboczą,
  • większą ilość miejsca do przechowywania,
  • ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni kuchennej,
  • otwarcie kuchni na pozostałe pomieszczenia, jednocześnie tworząc subtelną granicę między nimi,
  • stworzenie wygodnej przestrzeni dla licznej rodziny,
  • ciekawą aranżację wnętrza.

Jedną z najważniejszych zalet, jakie posiada kuchnia z wyspą, z pewnością jest niebanalny i ciekawy wygląd. Stanowi ona symboliczną granicę między pomieszczeniami, wprowadzając ład i harmonię. Taka przestrzeń od razu zachęca do spędzenia w niej czasu w większym gronie i nabiera przytulnego charakteru, zwłaszcza jeżeli zadbamy o odpowiednie dodatki.

Kuchnia z wyspą posiada również wiele zalet jeśli chodzi o funkcjonalność. Blat może stanowić bowiem nie tylko dodatkową przestrzeń roboczą, przy której można wygodnie pracować nawet w kilka osób, ale również pełnić funkcję, chociażby miejsca do spożywania posiłków. Co więcej, pod blatem zyskujemy dodatkową przestrzeń do przechowywania, która zwłaszcza w niewielkich kuchniach jest na wagę złota. Jeżeli wyspa kuchenna będzie miała wielofunkcyjny charakter, pozwoli nam ona również na bardziej swobodne rozmieszczenie wszystkich posiadanych urządzeń AGD, z zachowaniem zalecanych przez producentów bezpiecznych odstępów między płytą grzewczą a zlewem.

Zobacz także: Kuchnia z wyspą

Projektowanie kuchni z wyspą - o czym należy pamiętać?

Jak urządzić kuchnię z wyspą? To, gdzie ulokujemy wyspę kuchenną, wbrew pozorom, nie może być przypadkowe, wiele bowiem zależy od właściwego montażu niezbędnych instalacji. Już przygotowując projekt kuchni z wyspą, powinniśmy zastanowić się, czy będzie ona pełnić jedynie funkcję dodatkowego blatu roboczego, czy też będziemy chcieli na niej umieścić np. płytę grzewczą lub zlewozmywak.

Jeżeli nasza wyspa kuchenna ma mieć charakter wielofunkcyjny, z pewnością należy do niej doprowadzić nie tylko odpowiednią instalację elektryczną czy sieć wodno-kanalizacyjną, ale również zadbać o odpowiedni system wentylacyjny. Bez względu na to, należy również pamiętać o dobrym oświetleniu przestrzeni nad wyspą. To doskonałe miejsce w kuchni, w którym można umieścić dekoracyjne lampy. Warto jednak wziąć pod uwagę, by były one wykonane z łatwych do przecierania materiałów, jak np. szkło czy metal.

Co umieścić na wyspie kuchennej?

Co możemy umieścić na wyspie kuchennej? Wszystko tak naprawdę zależy od tego jak duża jest nasza kuchnia z wyspą i jaką ta ostatnia ma pełnić rolę. Jeżeli jest to wyspa w małej kuchni, można wykorzystać ją jako miejsce do gotowania. Wtedy warto umieścić na niej płytę grzewczą, pamiętając oczywiście o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji, montując nad nią okap lub pochłaniacz, które zazwyczaj posiadają również dodatkowo wbudowane oświetlenie.

Jeżeli naszym celem jest kuchnia otwarta na salon, wyspa może pełnić funkcję stołu lub miejsca do pracy. Wystarczy przy niej umieścić wygodne hokery, by można było nie tylko spędzać przy niej czas z przyjaciółmi, ale również pracować. Jeżeli w kuchni brakuje nam dodatkowego blatu roboczego, przeznaczenie na to właśnie wyspy kuchennej jest doskonałym rozwiązaniem. Jest ona zazwyczaj szersza niż standardowe szafki kuchenne, co pozwala na swobodne wykonywanie wszelkiego rodzaju prac kuchennych. Należy jednak uważać, by zbytnio jej nie zagracić, gdyż da to przytłaczający efekt. Ozdobne stojaki na przeprawy, doniczki ze świeżymi ziołami czy elegancka misa z owocami to wystarczająca ozdoba takiej kuchennej wyspy.

Zobacz także: Co może się znaleźć na wyspie kuchennej? Praktyczne rozwiązania

Kuchnia z wyspą

Wyspa w małej kuchni

Wiele osób uważa, że nie wszystkie rozwiązania są uniwersalne i niektóre z nich nie mogą być stosowane w małych mieszkaniach. Czy wyspa kuchenna jest jednym z nich? Oczywiście, że nie! Wyspa w małej kuchni jest jak najbardziej możliwa do zrealizowania, warunkiem jest tylko odpowiednio przygotowany projekt i zastosowanie rozwiązań, które nie przytłoczą dodatkowo wnętrza.

Mała kuchnia z wyspą doskonale sprawdzi się w mieszkaniach, gdzie jest ona połączona bezpośrednio z salonem, wtedy będzie stanowić subtelną, naturalną barierę oddzielającą poszczególne strefy, a dodatkowo może pełnić funkcję np. stołu do spożywania posiłków. Co więcej, odpowiednio zaprojektowana wyspa w małej kuchni może pełnić również istotną funkcję dekoracyjną, posiadając z każdej strony odmienny, dopasowany do stylu danego wnętrza wygląd. Jeżeli cierpimy na brak miejsca do przechowywania, z jednej strony może ona posiadać np. funkcjonalne szafki kuchenne, a z drugiej ozdobne witryny czy nawet regały na książki. By wyspa w małej kuchni stanowiła zaletę, a nie wadę tego wnętrza, warto jedynie zadbać o to, by nie ograniczała ona swobodnego poruszania się.

Ocena: 5 / 5,0 (1 głosy)