03.05.2015
Artykuł sponsorowany

Kuchnia w stylu japońskim

Kuchnia w stylu japońskim

Japonia fascynuje i inspiruje wielu z nas. Zasady urządzania wnętrz opierają się tu na filozofii zen, która odrzuca zbytek, a piękno widzi w rzeczach naturalnych, a także niepozornych. W ten sposób powstaje zaskakująca swoją urodą prostota i minimalizm. Jak urządzić kuchnię w stylu japońskim i na co zwrócić uwagę?

Płytki Yoshioka/Purio

Płytki z serii Yoshioka/Purio firmy Paradyż. Więcej płytek i aranżacji firmy w galerii.
Zdj.:Paradyż.

Przede wszystkim prostota

Jedną z najważniejszych cech wnętrz w stylu japońskim jest szeroko rozumiana prostota. Meble mają proste geometryczne kształty. Dlatego też we współczesnej kuchni w stylu japońskim doskonale sprawdzą się modernistyczne meble kuchenne, bez zbędnych zdobień. Również płytki ceramiczne powinny być pozbawione wzornictwa. Jeśli chodzi o dodatki, możemy sobie pozwolić na ich skromną ilość, ale pamiętajmy, że nie mogą one dominować nad całością.

Cenna przestrzeń

Europejczycy ustawiają meble pod ścianami, by uzyskać wolną przestrzeń na środku. Japończycy natomiast bardzo oszczędzają przestrzeń, uznają meble za punkt centralny wnętrza, pozostawiając odsłonięte ściany. Oznacza to, że chcąc utrzymać kuchnię w stylu japońskim, nie powinniśmy wieszać zbyt wielu obrazów i innych ozdób. Możemy za to wyeksponować piękne błyszczące kafelki, które się na tych ścianach znajdą.

Naturalna asymetria…

Zgodnie z panującym w Japonii od wieków kultem natury, wnętrza powinny być aranżowane asymetrycznie, gdyż symetria jest wytworem sztucznym.

Dziś jednak zasada ta nie jest już tak silnie przestrzegana, gdyż w Japonii zaobserwować można duże wpływy chińskiej filozofii Feng Shui, która uznaje symetrię za podstawę zbalansowanej przestrzeni.

… i naturalne materiały

Japończycy uważają się za część natury, dlatego też tak mocno do niej nawiązują podczas dekorowania swoich wnętrz. Wykorzystują naturalny kamień, bambus, drewno, jedwab, bawełnę, papier ryżowy oraz plecione trawy, a także elementy w naturalnych barwach. Co ważne, elementów drewnianych Japończycy nie malują, dopuszczalne jest jedynie bejcowanie i lakierowanie.

Kolory w japońskich wnętrzach

Podstawowymi kolorami, w jakich Japończycy urządzają swoje wnętrza, są barwy ziemi, a więc: brązy, beże, szarości i zielenie, których zadaniem jest wnoszenie do mieszkania spokoju. Najchętniej wybierane są barwy jasne, jednak stosowanie barw ciemnych też nie jest wykluczone. Na przykład by zaakcentować konkretne punkty pomieszczenia, można dodać również biel i czerń. Intensywne kolory stosowane są oszczędnie. Najczęściej stosuje się jeden mocny akcent, dla podkreślenia stylu i udekorowania wnętrza. Może to być kolumna w czerwonym kolorze i z jakimś japońskim motywem albo pas płytek na ścianie. Warto wtedy dopilnować, aby na innych, mniejszych dodatkach pojawił się ten sam kolor.

Ściany i podłogi

Na ścianach i podłogach najlepiej sprawdzą się płytki błyszczące w dużych formatach, które po ułożeniu będą tworzyć jedną gładką taflę (na przykład https://sklep.paradyz.com/produkty/plytki--kuchnia). W ten sposób zyskamy wrażenie większej przestrzeni, co kuchni w stylu japońskim ma ogromne znaczenie. Jeśli mamy małą kuchnię, wybierzmy przede wszystkim płytki jasne, które rozświetlą pomieszczenie i powiększą je optycznie. W dużej, a także otwartej kuchni możemy operować nawet trzema kolorami płytek, w tym również ciemniejszymi, i umownie podzielić w ten sposób pomieszczenie na różne strefy np.: jadalną i do gotowania.

Oświetlenie i prywatność

Dla Japończyków bardzo ważne jest naturalne światło słoneczne, z którego korzystają w ciągu dnia. Jednak nie jest to światło ostre i bezpośrednie, a nastrojowe i delikatnie rozproszone. Lamp sufitowych używają rzadko. Jeśli chodzi o sztuczne światło, niezbędnym minimum są klosze z papieru ryżowego lub szkła mlecznego, które pozwolą utrzymać stonowaną atmosferę we wnętrzu.

Wielu z nas, podobnie jak Japończycy mieszka „okno w okno” z sąsiadami, nie bez znaczenia jest zachowanie prywatności. Aby w japońskim stylu uchronić się przed ciekawskim okiem sąsiada, nie odcinając się przy tym od źródła światła, powieśmy w oknach jedwabne zasłony lub bambusowe żaluzje, które rozproszą promienie słoneczne.

Dodatki

W japońskich kuchniach nie ma zbyt wielu przedmiotów, co oznacza, że wszelkie dodatki i ozdoby należy ograniczyć do minimum. Nie zapominajmy tylko o spójności kolorystycznej oraz dopasowaniu ich do stylu.

Styl japoński jest doskonałą propozycją dla osób, które cenią sobie nie tylko minimalistyczną estetykę, ale także ład, przejrzystość i dobrą organizację. Odnajdą w nim spokój i harmonię, a także porządek, pozwalający skoncentrować się na tym, co najważniejsze.

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)