27.04.2020
Artykuł sponsorowany

Nowoczesne i modne oświetlenie do kuchni – co wybrać?

Nowoczesne i modne oświetlenie do kuchni – co wybrać?

Mówi się, że kuchnia stanowi serce każdego domu. W niej spędzamy wiele czasu na przygotowywaniu i spożywaniu posiłku. W tej przestrzeni koncentruje się życie wszystkich domowników, do niej również chętnie zaglądają odwiedzający nas goście. Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna, wymaga szczegółowego dopracowania systemu oświetleniowego. Jak to zrobić, żeby później móc rozkoszować się wygodą i przyjemnością spędzania czasu w kuchni? O tym opowiemy poniżej.

Najważniejsze lampy do kuchni – co jest nam potrzebne?

Choć kuchnie bywają różne – małe lub przestronne, samodzielne lub połączone z salonem, w każdej z nich musi się znaleźć kilka typów oświetlenia, spełniających konkretne, kluczowe zadania.

Za podstawę uznaje się oświetlenie główne. Najczęściej jest to lampa sufitowa (plafon lub wisząca), która zapewnia wystarczającą ilość światła do przemieszczania się lub wykonywania prostych czynności, jak zaparzenie herbaty, przygotowanie kanapki itp. Do nich nie musimy mieć mocnego oświetlenia zadaniowego.

Przy krojeniu lub przyrządzania rozmaitych posiłków przydaje się już jednak oświetlenie zadaniowe – skoncentrowane na przestrzeni roboczej. Montuje się je zazwyczaj nad blatami, w pobliżu zlewu oraz nad wyspą kuchenną, czyli wszędzie tam, gdzie potrzebujemy mocnego światła, żeby wykonywać nawet najbardziej precyzyjne zadania. W tej roli idealnie sprawdzają się lampy natynkowe o prostych oprawach oraz dyskretne i praktyczne oczka wpustowe.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia oświetlenia dekoracyjnego. Najczęściej bywają to niewielkie oczka wpustowe, które podświetlają wybrane fragmenty przestrzeni, wyróżniające się szczególnie ciekawą formą. Niekiedy same oprawy produktów oświetleniowych mogą przybierać ozdobne kształty. Wówczas pełnią także funkcję przedmiotów dekoracyjnych, budujących charakter przestrzeni.

Oświetlenie w kuchni

Zasady bezpieczeństwa – o czym trzeba pamiętać w kuchni?

W kuchni wyróżnia się kilka stref, odznaczających się mocno zróżnicowaną charakterystyką. Na suficie, nad wyspą kuchenną i nad blatami bez trudu można umieścić niemal dowolne oprawy – dopasowane do przestrzeni pod względem wielkości i kształtu. W pobliżu kuchenki oraz zlewu warto jednak postawić na produkty o podwyższonym współczynniku ochrony IP.

Dlaczego to tak ważne? W większości przypadków urządzenia elektryczne nie lubią nadmiernej ekspozycji na wilgoć ani przypadkowego zalania wodą. Oprawy o wysokim stopniu IP są odporne na jej szkodliwe działanie – przeciwdziałają powstaniu zwarcia, które mogłoby być niebezpieczne dla użytkowników kuchni.

Sterowanie oświetleniem – wygodne i praktyczne

Gdy mówimy o oświetleniu, najczęściej skupiamy się właśnie na lampach. Trudno się temu dziwić. Warto jednak pamiętać, że cały system oświetleniowy nie składa się tylko z samych źródeł światła. Oprócz nich potrzebujemy oczywiście całej instalacji oraz praktycznych włączników.

Za najpopularniejsze rozwiązania wciąż uznaje się włączniki przyciskowe. Choć szklane panele dotykowe również mają spore grono zwolenników.

Współczesne włączniki przybierają różne kształty, dopasowane do specyfiki danego pomieszczenia. Znajdziemy modele klasyczne, nowoczesne lub retro. Wykonuje się je z rozmaitych materiałów, od tworzyw sztucznych, przez szkło, aż do metalu i betonu. Dzięki temu wybór odpowiedniego rozwiązania staje się naprawdę prosty i przyjemny.

Włączniki to jednak nie jedyny sposób na sterowanie kuchennym oświetleniem. Jeśli odwiedzimy na przykład Gajwer.pl internetowy sklep elektryczny, zobaczymy, że na rynku można łatwo nabyć rozmaite rozwiązania do zdalnego zarządzania oświetleniem.

Pozwalają na włączanie i wyłączanie poszczególnych lamp lub całego oświetlenia w pomieszczeniu. Dodatkowo można regulować natężenie światła, co pozwala zbudować odpowiednie warunki, dopasowane do każdej sytuacji.

Dla osób, które lubią nowinki techniczne, jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest włączenie domowego oświetlenia do kompleksowego systemu Smart House, które pozwala na zarządzanie wszystkimi lampami za pomocą aplikacji na telefonie lub poprzez komunikaty głosowe.

Nowoczesne oświetlenie – styl, piękno i komfort codziennego życia

Kuchnia stanowi jedną z najważniejszych przestrzeni w domowym zaciszu. Jej oświetlenie stanowi zatem jedno z największych wyzwań, wpływających na późniejszą wygodę użytkowania.

Warto dobrze przemyśleć cały system, wybrać odpowiednie lampy i włączniki, a także zastanowić się nad właściwym typem sterowania oświetleniem. Dzięki temu kuchnia będzie nie tylko praktyczna, ale również naprawdę piękna.

 

Ocena: 5 / 5,0 (1 głosy)
Tagi: oświetlenie