Ściany w kuchni - glazura, mozaika, płyta i mur ceglany

Ściany w kuchni - glazura, mozaika, płyta i mur ceglany

Glazura, mozaika, płyta lakierowana czy mur ceglany, co najlepiej ułożyć na ścianie w kuchni, w przestrzeni między szafkami górnymi a blatem? Producenci prześcigają się w swoich ofertach i pomysłach aranżacyjnych. Wszystkie te propozycje świetnie sprawdzają się w warunkach kuchennych, jednak różnią się ceną i nie każde rozwiązanie pasuje w każdej kuchni.

Glazura:

Od zawsze obecna w kuchni, trwała i wytrzymała. Producenci glazury i kafli na ścianę idą z biegiem czasu oferując nowoczesną formę i kolorystykę. Absolutnym hitem są płytki rektyfikowane, które można układać na minimalną fugę, dzięki czemu uzyskujemy jednolitą i spójną powierzchnię. Równie popularne stają się płytki z przechodzącym wzorem, które płynnie przechodzą dekorem przez całą ścianę.

Kolekcje płytek firmy Paradyż

Różne kolekcje płytek i dekorów firmy Paradyż. Na zdjęciu kolekcja Midian/Purio
Zdj.:Paradyż

Mozaika:

Piękna i szlachetna. Tysiące dostępnych wzorów i kolorów. Jednak jest dość kłopotliwa w układaniu. Potrzeba wielu lat doświadczenia aby mozaika nie tworzyła fal na ścianie.

Płyta lakierowana:

Jest dobrą alternatywą dla szkła, ponieważ przy jednolitym kolorze praktycznie nie da się jej odróżnić. MDF można lakierować w połysku lub macie, uzyskując bardzo ciekawe efekty. Płyta lakierowana, w zależności od producenta jest dwu, lub trzy krotnie tańsza od szkła.

Mur ceglany:

Ciepłe i ciekawe rozwiązanie. Cegła świetnie sprawdza się w każdym pomieszczeniu jednak w kuchni należy pamiętać o jej impregnacji, aby nie przyjmowała tłuszczu w obrębie kuchenki. Impregnat zapobiega również kruszeniu się cegły i powstawaniu trudnego do sprzątnięcia pyłu.

Zdjęcie: firma Paradyż