11.05.2020

Sztukateria - ponadczasowy sposób na stylową dekorację na ścianie

Sztukateria - ponadczasowy sposób na stylową dekorację na ścianie

Sztukateria to ciekawy element dekoracyjny ścian i sufitów, który stosowany jest już od starożytności. Szczególną popularnością cieszył się w czasach renesansu i baroku, kiedy to służył do ozdoby dworków i pałaców, dziś jednak znów jest niezwykle modny i doskonale wpisuje się w rozmaite style - zarówno te klasyczne, jak i nowoczesne. Dzięki temu, że współcześnie wykonuje się go już nie tylko z gipsu, ale też z tańszych materiałów, takich jak poliuretan czy styropian, stał się on dostępny niemal dla każdego. Zastosowanie sztukaterii na ścianach pozwala odmienić wnętrze i nadać mu nowego, unikalnego charakteru. Jak można pomysłowo wykorzystać tego typu listwy?

Różne wzory sztukateryjne

Wzory różnią się stylem zdobienia, wielkością oraz wysokością. Sztukaterię można malować na dowolny kolor.

Niebieska sztukateria na niebieskiej ścianie

Pomalowanie sztukaterii w tym samym kolorze co ściany, to wyjątkowe rozwiązanie aranżacyjne.

Sztukateria jako elegancka dekoracja ścian w salonie

Salon stanowi jedno z najczęściej odwiedzanych, a także najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w każdym domu lub mieszkaniu. Warto zatem zadbać o jego efektowną aranżację i wziąć pod uwagę zastosowanie w tym celu sztukaterii. Ułożone pionowo, poziomo lub w geometryczne kształty i przyklejone za pomocą specjalnego kleju listwy pozwolą nie tylko optycznie powiększyć przestrzeń, ale też sprawić, że nabierze ona niezwykle eleganckiego charakteru. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest też na przykład zastosowanie sztukaterii w salonie jako swego rodzaju ramy dla telewizora lub obrazów - taki zabieg pozwala na uzyskanie ciekawych efektów aranżacyjnych. Jaką farbą dobrze jest pomalować tak ozdobione ściany? Warto postawić na ponadczasową biel, która rozjaśni salon i nada mu lekkości, świetnie sprawdzą się też klasyczne szarości oraz pastelowe barwy, takie jak na przykład zielenie, błękity czy subtelny odcień lawendy.

Biała sztukateria w salonie

Biała sztukateria na niebieskiej ścianie. Kontrastowanie tła i bieli sztukaterii świetnie sprawdza się kiedy chcemy podkreślić kształt listew.

Sztukateria w salonie

Nowoczesna sztukateria w salonie. Coraz częściej wybierana przez architektów i dekoratorów wnętrz.

Biała sztukateria w salonie

Przykład aranżacji salonu z białą sztukaterią na białym tle ścian.

Modne połączenie - sztukateria z tapetą

Wykorzystanie pomalowanej farbą sztukaterii nie wyklucza użycia w tym samym pomieszczeniu również tapety! Co ciekawe, połączenie tych dwóch elementów wykończeniowych stało się w ostatnim czasie niezwykle modne. Jak je zastosować, aby osiągnąć ciekawy efekt stylistyczny? Interesującym rozwiązaniem jest na przykład tworzenie na ścianach prostokątów z listew, a następnie wypełnianie ich tapetą. W takich wypadkach często stawia się na pastelowe barwy lub kwiatowe wzory. W ten sposób da się całkowicie odmienić charakter pomieszczenia, dodać mu głębi i elegancji. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie sztukaterii tylko na części ściany i wytapetowanie jej pozostałej powierzchni, bywa też, że tapetuje się jedną ścianę, a pozostałe dekoruje się listwami. W obu tych przypadkach warto dobrać kolory wykończeń w taki sposób, aby były do siebie zbliżone lub neutralne - dzięki temu można uniknąć efektu przejaskrawienia przestrzeni i barwnego chaosu.

Połączenie sztukaterii z tapetą

Przykładowa aranżacja salonu - połączenie kwiecistej tapety z ciemną sztukaterią.

Jak zastosować sztukaterię do ozdoby ścian w sypialni?

Zastosowanie sztukaterii umożliwia również nadanie eleganckiego charakteru sypialni. Przy użyciu listew można na przykład optycznie powiększyć przestrzeń i uzyskać aranżacyjny efekt 3D, zwłaszcza jeśli jednym z podstawowych elementów dekoracyjnych stanie się też lustro. Aby stworzyć przytulne, ale też urzekające swego rodzaju przepychem wnętrze, warto połączyć sztukaterię z pięknymi meblami w stylu vintage - duże łóżko z ozdobnym zagłówkiem sprawdzi się tu znakomicie. Z kolei urządzając nieco bardziej nowoczesną sypialnię, lepiej postawić na zestawienie listew z prostym, niemal minimalistycznym umeblowaniem. Często stosowanym rozwiązaniem jest też tworzenie ze sztukaterii prostokątnej ramy nad łóżkiem i umieszczanie w niej na przykład dużego lustra lub oryginalnego obrazu - niemal zawsze stanowi to ciekawy akcent w pomieszczeniu. Użycie tego rodzaju elementów dekoracyjnych w sypialni może być zatem naprawdę zróżnicowane.

Sztukateria na ścianie w sypialni.

Aranżacja sypialni ze sztukaterią na ścianie w kolorze grafitowym.

Aranżacja sypialni dziecka ze sztukaterią

Sztukateria w pokoju dziecinnym, przykładowa aranżacja pokoju dziecka z ozdobna sztukaterią na ścianie.

Jak widać, zastosowanie sztukaterii do ozdoby ścian daje bardzo wiele możliwości aranżacji wnętrz. Można ją wykorzystywać do ozdoby pomieszczeń urządzonych w rozmaitych stylach - zarówno tych bardziej tradycyjnych, jak i oryginalnych, nowoczesnych, świetnie sprawdza się jako dekoracja salonu i sypialni, a w połączeniu z tapetą daje unikalne, nierzadko zaskakujące efekty. Warto więc, planując odświeżenie wystroju mieszkania, rozważyć wykorzystanie tego rodzaju listew - to stosunkowo łatwy sposób na spektakularną odmianę niemal każdego wnętrza.

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)