31.01.2022

Maszynka do mielenia mięsa: jaką kupić? Porady i ranking

Maszynka do mielenia mięsa: jaką kupić? Porady i ranking

W wielu domach mięso mielone jest istotnym składnikiem obiadowym. Maszynka do mięsa jest jednym z ważniejszych przyrządów w kuchni domowej. Wybór maszynki do mięsa potrafi jednak być niezwykle wyczerpującym zadaniem. Kiedy przejrzycie setki firm i różnorodne modele w internecie zazwyczaj nie mam pomysłu na to, który z nich wybrać. Zanim wydamy nasze pieniądze na maszynkę do mięsa, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, aby mieć pewność, że urządzenie spełni oczekiwania.

 1. Maszynka do mielenia mięsa elektryczna czy ręczna?
 2. Jak łatwo użytkować dany model maszynki do mięsa?
 3. Akcesoria przydatne podczas obsługi maszynki do mielenia mięsa
 4. Rozmiar maszynki do mięsa
 5. Wytrzymałość maszynki do mielenia mięsa
 6. Ostrza tnące i ich jakość
 7. TOP maszynki do mielenia mięsa

Maszynka do mielenia mięsa elektryczna czy ręczna?

Źródło zasilania, które posiada elektryczny młynek, jest prawdopodobnie pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką warto rozważyć podczas wyboru nowego produktu. Źródła zasilania zazwyczaj dzielą się na elektryczne oraz ręczne. W dzisiejszych czasach większość osób preferuje młynki elektryczne, zamiast manualnych. Są wygodne, proste w obsłudze i pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu podczas przygotowywania komponentów na posiłek. Elektryczne maszynki do mięsa możemy podłączyć do prądu na takich samych zasadach jak każdego innego robota kuchennego.

Elektryczne maszynki do mielenia mięsa mają zamontowany silnik, który pozwala na dostosowanie trybu pracy do rodzaju mięsa, który mielimy. Silnik zazwyczaj znajduje się w okolicy ostrzy. Nowoczesne maszynki do mięsa mają niewielkie panele kontrolne, które pozwalają na dostosowanie trybu pracy. Po włączeniu silnika maszyna zaczyna obracać ostrzami.

W przypadku ręcznej maszynki do mięsa musimy obracać manualną korbą, która wprawia ostrza maszyny w ruch. W ten sposób namęczymy się o wiele bardziej, zanim zmielimy mięso do oczekiwanych do rozmiarów. W przypadku manualnej pracy motorem napędowym maszynki do mielenia mięsa stają się nasze mięśnie. Taki sprzęt nie stanowi dużej przeszkody, jeśli chcemy zmielić niewielką ilość mięsa na obiad. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy chcemy przygotować większe ilości dań z mielonego mięsa jednocześnie.

Kruche ciasteczka kręcone przez maszynkę do mięsa

Maszynka do mielenia mięsa może być wykorzystana również do przygotowania kruchych ciasteczek.

Przemielenie kilku kilogramów mięsa bez elektrycznej maszynki mogłoby być prawdziwym testem wytrzymałościowym. Przygotowujesz od czasu do czasu większe porcje obiadowe dla całej rodziny? Może odpowiadasz za szykowanie rodzinnych imprez lub spotkań świątecznych? Jeżeli masz pełne ręce roboty, możesz je nieco odciążyć, kupując elektryczną maszynkę do mięsa.

Jak łatwo użytkować dany model maszynki do mięsa?

Przed wyborem produktu warto zwrócić naszą uwagę również na łatwość użytkowania danego produktu. Maszynka nie będzie nam służyła zbyt efektywnie, jeśli metoda obsługi urządzenia okaże się zbyt trudna. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób działa mechanizm narzędzia, zanim wydamy pieniądze. Trudny w obsłudze młynek elektryczny może zmarnować zbyt wiele naszego czasu. W przypadku elektrycznych młynków do mielenia mięsa warto zwrócić uwagę na pracę silnika kształt ostrza do mielenia oraz ustawienia części obrotowych.

Ostatecznie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rurę podającą mięso. To element, przez który wypada gotowy produkt w postaci zmielonego mięsa. Im większa rura, tym więcej mięsa pomieścimy podczas mielenia. Warto mieć to na uwadze, jeżeli zamierzamy przygotowywać większe ilości mielonego mięsa za pośrednictwem zakupionej maszynki.

Akcesoria przydatne podczas obsługi maszynki do mielenia mięsa

Kiedy kupujemy naszą pierwszą maszynkę do mielenia mięsa, powinniśmy przyjrzeć się akcesoriom, które posiada w zestawie. Maszynka może mieć dodatkowe wstawki lub sitka pomagające w mieleniu specyficznego rodzaju mięsa. Istnieją na przykład specjalne nakładki, które pomagają podczas mielenia mięsa na kiełbasę. Dzięki nim możemy nałożyć jelito bezpośrednio na rurę maszynki i wtłaczać przemielone mięso, formując kiełbaski. W ten sposób upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu. Akcesoria, które znajdziemy w takiej maszynce, powinny spełniać nasze oczekiwania względem narzędzia.

Niektóre dodatki do maszynki mogą być bardzo przydatne w kuchni. Na przykład zabezpieczenia w postaci popychacza do mięsa znacznie ułatwi obsługę maszyny. Za pomocą przepychacza możemy nie narażając naszych palców, przesunąć resztki mięsa zgromadzone wewnątrz maszynki. Przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na opakowanie, aby zasięgnąć informacji dotyczącej tego, jakie akcesoria dodatkowe producent dołączył do swojego produktu.

Rozmiar maszynki do mięsa

Rozmiar maszynki, którą zamierzamy kupić, jest bardzo ważnym aspektem. Jeżeli wybierzemy niewłaściwy rozmiar, możemy mieć problemy z przechowywaniem naszej maszynki do mięsa. Postawmy na mniejsze modele, jeżeli nie dysponujemy dużą przestrzenią w kuchni. Niektóre młynki elektryczne zostały zaprojektowane specjalnie w taki sposób, aby zajmować jak najmniej miejsca. Możemy na przykład wybrać niewielki młynek, który zmieści się dosłownie w pudełku po butach. Pomimo niewielkich rozmiarów elektryczne maszynki poradzą sobie z mieleniem mięsa znacznie lepiej od manualnych modeli.

Wytrzymałość maszynki do mielenia mięsa

Trwałość jest prawdopodobnie najważniejszym elementem związanym z maszynką do mielenia mięsa. Wytrzymałość takiego sprzętu determinuje to, jak długo będziemy mogli się nim posługiwać. Jeżeli wybierzemy dobry młynek do mięsa od pewnej firmy, z całą pewnością urządzenie przetrwa wieloletnią próbę czasu. W jaki sposób można jednak rozpoznać, czy maszynka jest wytrzymała? Należy wziąć pod uwagę materiał, z którego została wykonana. Wysokiej jakości młynek powinien mieć aluminiowy korpus. Materiał ten jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Aluminiowe maszynki do mielenia mięsa zazwyczaj charakteryzują się największą wytrwałością.

Ostrza tnące i ich jakość

Ostrza tnące w dobrej maszynce do mielenia mięsa powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Nie chcielibyśmy, aby nasze mięso było mielone po kilku latach przez zardzewiałe elementy. Co więcej, stal nierdzewna utrzymuje ostrość o wiele dłużej. Dlatego warto ją wybrać zarówno ze względu na aspekty higieniczne, jak i praktyczne. 

TOP maszynki do mielenia mięsa

1. Maszynka do mielenia mięsa ADE ADKA1801

Wysokiej jakości maszynka elektryczna do mielenia mięsa ADE ADKA1801 jest wytrzymałym, prostym w obsłudze urządzeniem, które sprawdzi się doskonale w rękach każdego amatora gotowania. Dzięki temu urządzenia przyspieszymy przygotowywanie domowych potraw z mięsa. W kilka chwil przygotujemy porcję mięsa na obiad. W ten sposób możemy trzymać się z daleka od wysoce przetworzonych mięs zapakowanych w foliowe opakowania. W zestawie z maszynką znajdziemy trzy różne sitka o innych grubościach. Największe sitko ma średnicę 8 mm, z kolei najmniejsze 3 mm. Oprócz tego producent dołączył do zestawu popychacz, którym bezpiecznie przepchniemy resztki mięsa w kierunku ostrzy tnących. Maszynka do mielenia została wyposażona w antypoślizgowe nóżki. Sprzęt doskonale trzyma się stołu lub każdego innego podłoża, na którym go postawimy. Stabilne przylegania do powierzchni zapobiega drganiom i przesuwaniu się podczas mielenia mięsa.

Zalety:

 • Solidna maszynka wykonana z aluminium
 • Ostrza ze stali nierdzewnej
 • Wysoka moc (aż 2000W)

Wady:

 • Duża waga i rozmiar sprawiają, że maszynka jest trudna w przechowywaniu

 

2. Delimano Maszynka do mięsa 110034277

Delimano to wielofunkcyjny robót kuchenny, który doskonale posłuży nam jako maszynka do mielenia mięsa. Za pomocą tego urządzenia przygotujemy mięso na kilka różnych sposobów. Producent dołączył do swojego sprzętu specjalne nakładki zamienne. Na przykład możemy nałożyć specjalną wkładkę przeznaczoną do mielenia mięsa na kiełbasę. Delimano został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić użytkownikowi przygotowywanie wielu domowych produktów. Dzięki tej maszynce nie musimy polegać na sklepowych półproduktach.

Zalety:

 • Jeden produkt o wielu zastosowaniach
 • Różnorodne nakładki
 • Wysoka funkcjonalność

Wady:

 • Urządzenie o niewielkiej mocy (tylko 1000 W najszybszych obrotach)

 

3. Zeegma Maszynka do mielenia mięsa szatkownica ZEMOLEN CHEF

Profesjonalne mielenie mięsa i szatkowanie warzyw na drobną papkę jeszcze nigdy nie było tak proste. Przygotuj swoje ulubione danie w wydaniu domowym dzięki maszynce do mielenia mięsa Zeegma. Model z funkcją szatkowania sprawdza się doskonale tam, gdzie liczymy na wysoką funkcjonalność produktu. Pomimo tego, że jest to maszynka do mięsa, możemy rozdrobnić w niej również wiele innych produktów. Od warzyw po artykuły zbożowe.

Zalety:

 • Niewielka cena pomimo wysokiej funkcjonalności produktu
 • Maszynka jest bardzo wydajna, szatkuje, mieli i rozdrabnia żywność

Wady:

 • Model maszynki do mielenia mięsa ZEMOLEN CHEF jest bardzo hałaśliwy

 

4. Hendi Maszynka Wilk Pomocniczy Do Mięsa 198

Elektryczny wilk do mięsa jest doskonałym wyborem dla każdego, kto dysponuje niewielką przestrzenią w kuchni. Ta maszynka jest tak mała, że możemy swobodnie zapakować ją do reklamówki i przenieść w dowolne miejsce. Mimo wszystko niech rozmiary tej maszynki was nie zwiodą, ponieważ producent zadbał o to, aby charakteryzowała się wysoką jakością. 

Zalety:

 • Kompaktowy rozmiar
 • Wykonana z solidnego materiału
 • Zajmuje niewiele miejsca

Wady:

 • Nie nadaje się do ciągłej pracy, ponieważ szybko się przegrzewa

 

5. Kitchenaid Maszynka Do Mięsa 5Ksmmga

Szukasz prostej w obsłudze maszynki do mielenia mięsa? Postaw na produkt Kitchenaid. Niezwykle estetyczna maszynka z kilkoma nakładkami dostępna w rozsądnej cenie. Czego chcieć więcej?

Zalety:

 • Zdejmowana tacka do mięsa
 • W zestawie znajdziemy organizer do przechowywania wszystkich elementów maszynki
 • Łatwy ją umyć

Wady:

 • Maszynka o wolnych obrotach

 

6. Hendi Wilk Maszynka Do Mięsa Kitchen Line 12 550W 100Kg/H 210802

Jeżeli szukasz funkcjonalnego urządzenia jednak o niewielkich rozmiarach, postaw na profesjonalny wilk do mięsa. W zestawie znajdziesz dwie nakładki do mielenia o różnej grubości. Zarówno nóż, jak i ślimak został wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Maszynka jest wytrzymała i łatwo ją przenieść.

Zalety:

 • Różnorodne akcesoria - lejek do kiełbasy, sitka o różnej grubości
 • Stabilna i wytrzymała konstrukcja ze stali nierdzewnej.

Wady:

 • Wolna praca sprawia, że nie nadaje się do przygotowywania większych ilości mięsa
Ocena: 4,5 / 5,0 (2 głosy)