18.02.2015

Jak uzyskać dodatkowe miejsce w małej kuchni?

Jak uzyskać dodatkowe miejsce w małej kuchni?

Jak uzyskać dodatkowe miejsce w małej kuchni
Jak uzyskać dodatkowe miejsce w małej kuchni:

  • Lodówka podblatowa. To pomocne rozwiązanie przy próbie uzyskania dodatkowego blatu roboczego. Lodówkę wstawia się bezpośrednio pod blat kuchenny. Ich wysokość dostosowana jest do standardowej wysokości szafek dolnych (82cm). Lodówki zazwyczaj mają 60cm szerokości, występują w wersji do zabudowy i w wolnostojącej. Lodówka ma co prawda o wiele mniejszą pojemność niż standardowa, w szczególności część z zamrażalnikiem została zminimalizowana do jednej półki. Na rynku dostępne są również modele bez zamrażalnika. Jeśli zrezygnujemy ze standardowej lodówki, na rzecz podblatowej, zyskujemy ponad pół metra bieżącego blatu roboczego.
  • Mikrofalówki.Mikrofalówkę możemy wybrać w wersji do zabudowy i wolnostojącej. Większość modeli przeznaczonych do zabudowy, wymaga słupka o szerokości 60 cm i podobnej głębokości. Są modele, które mają niecałe 54cm szerokości i można je zabudowywać w szafkach wiszących o głębokości 32cm (korpus) To znaczna oszczędność miejsca, zarówno porównując ją do mikrofali wolnostojącej, jak i standardowej do zabudowy.
  • Okap wbudowany w szafkę. W małej kuchni rzadko można pozwolić sobie na okap wolnowiszący. Każdy kawałek ściany ma znaczenia i bardziej przydają się użytkowe szafki, a nie ozdoby. Okap wbudowany to idealne rozwiązanie. Sam okap jest zupełnie nie widoczny, ponieważ jest ukryty w szafce. Zajmuje on całą szerokość szafki i ok 18cm z jej wysokości. Oprócz rury, która będzie biegła przez centralną część szafki, całą resztę miejsca można przeznaczyć na przechowywanie.
  • Kuchenka dwupalnikowa. Oczywiście mniej wygodna i mniej praktyczna niż standardowa, ale dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy 30cm blatu roboczego. W sklepie bez problemu dostaniemy nowoczesne wersje takich kuchenek, przeznaczone do zabudowy w blacie.
  • Piekarnik wielofunkcyjny. Piekarnik, który jednocześnie posiada funkcje mikrofali. Dobre i praktyczne rozwiązanie. Miejsce na mikrofalówkę możemy zastąpić czymkolwiek innym.
  • Głębsze szafki wiszące. Przydatny trik, ale nie wolno przesadzić. Szafki górne nie powinny mieć więcej niż 35, maksymalnie 40 cm głębokości, aby nie przeszkadzały w pracy przy blacie. Jeśli mamy możliwość zaprojektowania dwóch rzędów szafek wiszących, to dolny rząd można zaplanować, tak aby miał standardową głębokość, a górny proporcjonalnie zwiększyć.
  • Dodatkowe Półki. Rozwiązanie, które nie cieszy się zbyt dużą popularnością, ze względu na wszechobecny minimalizm, ale jest bardzo praktyczne. Najbardziej niewykorzystanym miejscem w kuchni (oprócz szafek narożnych) jest część ściany bezpośrednio pod szafkami wiszącymi. To idealne miejsce na wąskie, otwarte półki na przyprawy czy drobiazgi kuchenne.

Zdjęcie: depositphotos