07.03.2023
Artykuł sponsorowany

Cała prawda o filtrach wody do domowych dzbanków

Cała prawda o filtrach wody do domowych dzbanków

Wiele osób posiada bądź chce zakupić do swojego gospodarstwa domowego filtry wody do dzbanków. Dafi, Brita czy Aquaphor to jedne z najpopularniejszych dzbanków z filtrami wypełniające sklepowe półki z artykułami gospodarstwa domowego. Z pewnością ich zakup jest bardzo dobrym wyjściem, który wprowadza do życia sporo pozytywnych cech takich jak większa oszczędność wody, pieniędzy czy dbałość o otaczające środowisko. Jednak kupując filtry wody do dzbanków warto również dowiedzieć się w jaki sposób dokładnie funkcjonują i co dają swojemu użytkownikowi.

Filtry wody do dzbanków Dafi – w czym tkwi ich tajemnica?

Dafi jest jedną z najpopularniejszych marek produkujących filtry i dzbanki do wody kranowej. Dlatego na ich przykładzie warto omówić całą tajemnicę filtrowanej wody, która zadowala ludzi na całym świecie. Wszystko związane jest z budową filtrów i to na tej płaszczyźnie rozgrywa się cała funkcjonalność i zastosowanie filtrów wodnych. Głównym parametrem, który w największym stopniu wpływa na funkcjonalność filtrów jest węgiel aktywny – absorbent zamknięty w postaci niewielkich kuleczek. Owe kuleczki wypełniają całą zabudowę filtra. Dzięki temu każda cząsteczka przepływającej wody spotyka na swojej drodze węgiel aktywny.

Filtry potrafią usuwać zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie kranowej poprawiając jej smak i zapach. W trakcie procesu spływania wody z komory dzbanka przez filtr woda przechodzi przez węgiel aktywny będąc przeczyszczana. Zamykanie zanieczyszczeń odbywa się w momencie stykania się cząsteczek wody z cząsteczkami węgla aktywnego. Przechodzą one do wnętrza absorbentu sprawiając, że nie będą już znajdować się w strukturze wody. Dzięki temu absorbent przejmuje na ,,swoje barki” ciężar zanieczyszczeń jakimi są chlorki, metale ciężkie czy też pestycydy. Węgiel aktywny posiada swoje możliwości chłonne dlatego kupując filtry warto zaopatrzyć się w większy ich zapas. Dzięki temu regularna wymiana filtrów na nowe nie będzie problematyczna – a trzeba to wykonywać mniej więcej co miesiąc korzystania z dzbanka filtrującego. Jest to związane z określoną pojemnością węgla aktywnego, który nie może magazynować zanieczyszczeń w nieskończoność. W końcu zgromadzi ich tyle, że kolejne nie będą miały gdzie się ulokować przez co nie zostaną pobrane, a woda nie będzie odpowiednio przeczyszczana.

Żywica jonowymienna – kolejny składnik filtrów godny szczególnej uwagi

Obok węgla aktywnego ważnym elementem budowy filtra jest również żywica jonowymienna. Współpracuje ona z węglem aktywnym jeszcze bardziej poprawiając parametry wody kranowej. Z pewnością nie jedna osoba miała do czynienia z kamieniem, który niechciany gromadzi się w urządzeniach domowych korzystających z wody kranowej. Mogą być to czajniki elektryczne wykorzystywane do podgrzewania wody i zaparzania herbaty, ale również ekspresy do wykonywania kawy czy żelazka produkujące gorącą parę. Kamień często znacząco utrudnia funkcjonowanie z tych artykułów gospodarstwa domowego sprawiając, że pobierają więcej prądu bądź gorzej wykonują swoje obowiązki. Winowajcą może być nie samo urządzenie, a wcześniej powstały kamień.

Zobacz również: Filtry wody do dzbanków Dafi

Żywica jonowymienna zmiękcza wodę sprawiając, że po wykorzystywaniu jej podczas korzystania z wcześniej wspomnianych urządzeń kamień nie wytrąca się w takim stopniu. Żywica jonowymienna z powodzeniem zmniejsza ilość składników prowadzących do wytrącania osadu. Są nimi rozpuszczone w wodzie sole magnezu i wapnia, które podczas podgrzewania łączą się z innymi składnikami wody tworząc węglany w formie osadu. Wykorzystywanie przefiltrowanej wody i wlewanie jej do ekspresów czy czajników zmniejsza ryzyko wytrącenia się osadu sprawiając, że pracują lepiej i efektywniej.

Podsumowanie

Po pełnym zrozumieniu wszystkich atutów, które dają filtry można już śmiało z nich korzystać. Jedyne o czym należy pamiętać to regularna wymiana i dobry dobór nowych filtrów. Filtry powinny pasować pod względem rozmiarów do danego dzbanka. Najlepiej więc kupować dedykowane filtry tej samej marki, których integralność względem otworu dzbanka filtrującego jest największa.

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)