14.03.2019

Ciekawe pomysły na oświetlenie w sypialni

Ciekawe pomysły na oświetlenie w sypialni

Światło w pomieszczeniu ma decydujący wpływ na ludzki nastrój i emocje, a sypialnia to najbardziej osobista przestrzeń w całym domu, która powinna sprzyjać relaksowi, przeżywaniu romantycznych uniesień czy stanowić azyl, zapewniający ukojenie i bezpieczeństwo. Wymaga ona systemu oświetlenia odpowiadającego jej poszczególnym funkcjom, dodatkowo harmonizującego ze stylem i kolorystyką wnętrza.

Nowoczesne oświetlenie sypialni – zasady doboru?

System oświetleniowy w sypialni składa się z kilku poziomów.

Przede wszystkim należy wybrać w sypialni oświetlenie ogólne, niezbędne podczas ubierania się, sprzątania czy innych tego typu czynności. Powinno być ono jasne i rozproszone, dlatego też doskonale sprawdzą się tu sufitowe źródła światła – żyrandole, lampy wiszące czy punkty świetlne w sufitach podwieszanych.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Joanna (@81marigold)

Ciemniejsze zakamarki można doświetlić lampą stojącą. Kolejny poziom oświetlenia to zadaniowe, jak na przykład lampki do czytania czy te znajdujące się przy lustrze. Z kolei oświetlenie punktowe ma na celu wyeksponować jeden istotny detal, którego podkreślenie gwarantuje w sypialni niepowtarzalny nastrój.

Jak zaprojektować oświetlenie sypialni nad łóżkiem?

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Krzysia-Wrocław (@sibafotka)

Najistotniejszym elementem sypialni jest łóżko. Klasycznym sposobem oświetlania łóżka jest lampka tzw. stołowa, stojąca na szafce nocnej. Miłośnicy czytania w łóżku powinni wybrać bardziej specjalistyczne oświetlenie z regulowanym w pionie i w poziomie źródłem światła. Alternatywą dla stojących lamp mogą być wszelkie rodzaju lampy ścienne, kinkiety ledowe, lampki do czytania montowane na zagłówku itd. Nastrojowe oświetlenie łóżka zapewnią delikatne lampki halogenowe w listwie sufitowej, ogromne możliwości dają też lampy i taśmy LED, z których można tworzyć wyrafinowane, różnokolorowe kompozycje świetlne.

Ciekawe pomysły oświetlenia

Obecna technologia stwarza nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o oświetlenie sypialni. Oryginalną opcją, którą warto rozważyć, jest umieszczenie nastrojowego światła w okolicach podłogi, na przykład łóżko podświetlane od dołu. Takie światło jest nie tylko nastrojowe, ale także w wyjątkowo korzystny sposób oświetla ludzką sylwetkę. Dzieciom (i nie tylko) może spodobać się sufit z małymi punktami świetlnymi czyli tzw. efekt nocnego nieba.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez anula_wn (@anula_wn)

Jeżeli w sypialni znajdują się półki czy wnęki, także można je podświetlić, eksponując znajdujące się na nich ozdobne przedmioty. Pomysłem na oświetlenie w sypialni dla odważnych jest także zabawa z konwencją i odejście od utartych schematów. Asymetryczne oświetlenie obu stron łóżka, wiszące lampki zamiast halogenów w listwie sufitowej, lampy podłogowe zamiast stołowych do czytania i inne nietypowe rozwiązania stworzą dodadzą wnętrzu oryginalności i indywidualnego stylu.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Najlepsze wnętrza i inspiracje (@wymarzone_mieszkanie)

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Marzena (@marzena.marideko)

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)
Tagi: led diody led