02.11.2021

Jak wybrać idealny obrus na rodzinne spotkanie

Jak wybrać idealny obrus na rodzinne spotkanie

Polacy bardzo lubią spotkania rodzinne i w wielu domach nikt nie wyobraża sobie, aby wielkanocne śniadanie, kolację wigilijną czy imieninowy obiad jeść w samotności bez towarzystwa najbliższych. Aby wspólne biesiadowanie udało się goście myszą być w dobrych humorach, a gospodarze powinni zadbać o przyjemną atmosferę i smaczne posiłki podane w przyjemny dla oka sposób. Drobnym, ale istotnym elementem w tej skomplikowanej układance rodzinnych spotkań jest obrus. Podpowiadamy jak dobrać idealne nakrycie stołu na specjalne okazje.

Wielkość obrusa

Aby obrus prezentował się dobrze i spełniał swoją funkcję musi mieć odpowiednią wielkość. Jeżeli jest za długi będzie przeszkadzał biesiadnikom podczas siedzenia przy stole. Jeśli natomiast jest za mały, będzie źle wyglądał i nie ochroni stołu przed ewentualnym zabrudzeniem lub zniszczeniem. Dlatego wybierając się do sklepu dobrze przygotuj się do zakupów. Aby obrus prezentował się dobrze a zarazem spełniał swoją rolę, powinien zakrywać całą powierzchnię stołu i delikatnie opadać po bokach. Najlepiej jeśli długość zwisających części wynosi 20-25 cm. Dlatego zanim kupisz nowy obrus, zmierz boki stołu lub jego średnicę – w przypadku stołu okrągłego. Kiedy znasz już wymiary dodaj do nich 50 cm i wybierz obrus pasujący do uzyskanych wymiarów.

A co jeśli stół jest rozkładany? W takim wypadku zmierz wielkość stołu po rozłożeniu i postępuj jak wyżej. W przypadku stołów rozkładanych warto mieć w szafce obrusy w kilku rozmiarach, aby stół wyglądał doskonale bez względu na to czy jest złożony czy też rozłożony.

Kształt obrusa

Na stół okrągły najlepiej wybrać okrągły obrus, natomiast na stół prostokątny – obrus w kształcie prostokąta. Wybierając obrus dobrany kształtem do kształtu stołu można mieć pewność, że będzie idealnie układał się. Jednak nie oznacza to, że nie można poszaleć z kształtem obrusów. Nic się nie stanie jeżeli na okrągłym stole pojawi się obrus kwadratowy lub prostokątny albo odwrotnie.

Materiał na obrus

Obecnie w sprzedaży dostępne są obrusy z kilku różnych rodzajów tkanin. Wśród nich należy wymienić tkaniny syntetyczne – poliester, poliamid, materiały sztuczne – wiskoza oraz tkaniny naturalne – len i bawełna.

Tkaniny syntetyczne – ich główną zaletą jest niska cena i szeroka gama wzornicza. Główną wadą obrusów z materiałów syntetycznych jest brak trwałości. Obrusy z tego typu tkanin bardzo szybko ulegają zniszczeniu. Problem stanowią również plamy, które trudno usunąć z ich powierzchni.

Tkaniny sztuczne – podobnie jak w przypadku tkanin syntetycznych, obrusy z nich uszyte są tanie. Tkaniny sztuczne są bardziej odporne od syntetycznych, ale nie należy nastawiać się na długie lata użytkowania. Problemem może okazać się również usuwanie plam z tego rodzaju obrusów.

Tkaniny naturalne – obrusy z lnu i bawełny są dość drogie. Jednak w zamian za wydane pieniądze otrzymujesz produkt wysokiej klasy. Naturalne tkaniny są bardzo wytrzymałe i wiele obrusów służy swoim właścicielom nawet przez dziesięciolecia. W przypadku tkanin naturalnych większość powstałych podczas użytkowania plam można wywabić. Jedną z wad włókien naturalnych może okazać się utrzymanie koloru. W przypadku obrusów bawełnianych zdarza się, że często prane blakną.

Wzór i kolor obrusa

W każdym domu powinien znaleźć się obrus biały, który pasuje na każdą okazję i zawsze prezentuje się doskonale. Nie oznacza to jednak, że klasyczna biel to jedyna opcja. Możesz dowolnie wybierać wzory i kolory obrusów, aczkolwiek warto dostosować je do zastawy, która znajdzie się na stole. Jeśli nakrycia, z których korzystasz, są jednokolorowe możesz wybrać obrus gładki lub z wzorami. W przypadku, gdy zastawa jest wielobarwna wówczas lepiej sprawdzi się obrus bez kolorowych wzorów.

Obrusy na specjalne okazje

W sprzedaży dostępne są setki obrusów różniących się od siebie kształtem, wielkością, kolorem i materiałem . W domu warto mieć co najmniej kilka na różne okazje. Jak już wyżej wspomniano klasyczny biały obrus musi znaleźć się w każdej komodzie. Warto mieć także obrusy z przeznaczeniem na różne okazje. Doskonałym pomysłem jest kupienie obrusa we wzory wielkanocne, bożonarodzeniowe, albo związane z porą roku w wiosenne kwiaty czy jesienne liście itp.

Jeśli nie obrus to co?

Jeśli chodzi o nakrycie stołu do wspólnego posiłku, nic nie zastąpi obrusa. Ma on na celu nie tylko sprawić, że stół będzie dobrze prezentował się, ale także ma chronić blat przed uszkodzeniami powstałymi np. na skutek postawienia gorącego naczynia lub rozlania napojów. Tych funkcji nie spełni nic poza obrusem. Jeśli jednak podczas spotkania będzie podawana jedynie kawa i deser wówczas stół może zostać nakryty serwetą. Dzięki temu będzie wyglądał wspaniale. Na ławę można położyć bieżnik, który zakrywa jedynie jej środek i stanowi przede wszystkim element ozdobny. 

Jeśli, podobnie jak większość Polaków, lubisz rodzinne spotkania przy obficie zastawionym stole, musisz być przygotowana na ugoszczenie bliskich i znajomych. Jednym z elementów eleganckiego nakrycia stołu jest obrus. W sprzedaży dostępnych jest wiele bardzo różnych modeli, ale nie każdy jest tak samo dobry i wart uwagi. Kupując obrus do swojego domu pamiętaj, aby wybrać produkt wysokiej jakości, nawet, jeśli przyjdzie Ci za niego zapłacić nieco więcej.

Ocena: 5 / 5,0 (1 głosy)
Tagi: obrusy