12.06.2017
Artykuł sponsorowany

Modne meble kuchenne – najgorętsze trendy

Modne meble kuchenne – najgorętsze trendy

Aranżując kuchnie powinno się przede wszystkim myśleć o kwestiach praktycznych – jej funkcjonalności i wygodzie użytkowania. Nie oznacza to jednak, że należy zapomnieć o aspektach estetycznych. Wręcz przeciwnie, nowoczesna kuchnia powinna być domowym centrum dowodzenia, w którym domownicy będą z przyjemnością wspólnie gotować i spędzać czas. Nie da się tego osiągnąć samą funkcjonalnością. Kuchnia musi być elegancka, dobrze zaprojektowana i dopełniać swoją aranżacją resztę domu lub mieszkania. Jednym z najważniejszych elementów zarówno sfery praktycznej, jak i estetycznej jest odpowiedni dobór mebli.

Meble kuchenne – podążanie za modą

Trendy na różne rozwiązania w kuchni zmienia się niemal tak samo szybko jak w świecie mody odzieżowej. Nie oznacza to jednak, że z taką samą częstotliwością jak garderobę powinno się zmieniać meble w kuchni. Wiadomo jest, że raz wyposażona kuchnia powinna wystarczyć na lata. Trzeba o tym pamiętać, żeby wybierając meble do kuchni nie zdecydować się na jakiś kontrowersyjny „hit”, który po krótkim czasie okaże się kiczowaty, niepraktyczny lub po prostu nieładny. Nie oznacza to jednak, że nie warto patrzeć na trendy. Wiele z nich należy traktować jako wskazówki, które mogą pomóc jak najlepiej zaaranżować własną kuchnię.

Nie tylko biel, czyli kolory w modnej kuchni

Jedną z największych zmian w ostatnim czasie w temacie mebli kuchennych jest kolorystyka. Przez lata panowało przekonanie, że meble kuchenne powinny być białe lub w innym bardzo jasnym kolorze. Miało to podkreślać czystość i świeżość, a także dawać wrażenie większej jasności i przestrzeni. Podejście się jednak zmieniło i dziś nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na meble kuchenne w innych kolorach. Najmodniejsze z nich to szarości, beże i inne naturalne kolory. Jeśli dodatkowo meble nie będą gładkie, a będą miały różne faktury lub laminaty, to podkreślą inny bardzo modny trend, czyli powrót do natury.

Czy w związku z tym trzeba całkowicie zrezygnować z białych mebli? Zdecydowanie nie, ale warto skontrastować je z ciemniejszą podłogą, aby kuchnia była przytulna, a nie sterylna.

Powrót do natury,  czyli materiały w modnej kuchni

Naturalne materiały – drewno, kamień – ale również materiały imitujące naturę są obecnie bardzo modne i często polecane przy wyborze mebli kuchennych. Docenia się je za… niedoskonałość. Najlepiej to widać w naturalnym drewnie, którego nieregularne słoje i różne odcienie dodają charakteru i elegancji. Podobne wrażenie daje kamienny blat, który dodatkowo jest bardzo praktyczny i odporny na wszelkie zniszczenia i zarysowania.

Gdy nie jest się do końca przekonanym do użycia takich materiałów lub uzna się, że są one po prostu za drogie, warto rozważyć wykorzystanie imitacji. Na pierwszy rzut oka są one nie do odróżnienia od naturalnych materiałów. Nowoczesne laminaty nie tylko odwzorowują wzory, ale również faktury, więc nawet w dotyku różnica będzie nieznaczna. Dodatkowo można wybrać meble kuchenne z celowo postarzonym wzorem. Dodaje to kuchni indywidualnego charakteru, a także wskazuje wyraźnie, że to ważne miejsce w domu i spędza się w nim dużo czasu.

Wyspa kuchenna, czyli najważniejsze miejsce w modnej kuchni

Wyspa to rozwiązanie bardzo praktyczne, na które mogą pozwolić sobie osoby, które posiadają otwartą kuchnię i mają w niej dużo przestrzeni. Wyspa idealnie sprawdzi się podczas spotkań z rodziną lub bliskimi. Dzięki niej osoba, która szykuje coś w kuchni cały czas może rozmawiać i uczestniczyć w spotkaniu, a nie stać tyłem do reszty osób. Wyspa może pełnić funkcję blatu, ale również stołu, przy którym można zjeść na szybko śniadanie czy kolację. W mniejszych przestrzeniach, gdzie nie ma miejsca na wyspę wolnostojącą można w odpowiedni sposób przedłużyć blat, aby również móc cieszyć się z praktycznych zalet takiego rozwiązania.

Minimalizm, czyli nie potrzeba wiele, żeby mieć modną kuchnię

W kuchni nie potrzeba już dziesiątek szuflad, szafek, szafeczek i schowków. Wystarczy o wiele mniej, ale dobrze zaprojektowanych i rozmieszczonych. Takie podejście determinuje również ograniczenie liczby przedmiotów, które posiada się w kuchni. Lepiej mieć mniej noży, patelni, garnków, ale lepszej jakości, które posłużą dłużej. Meble w stylu minimalistycznym nie mają niepotrzebnych zdobień – są gładkie lub mają naturalne faktury. W takiej kuchni powinny zmieścić się wszystkie niezbędne rzeczy i nic ponadto. Nie ma potrzeby robić z kuchni kolejnego składziku rzeczy, z których korzysta się bardzo rzadko.

Minimalizm w kuchni ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę – pomaga utrzymać porządek, a ten również bardzo wpływa na estetykę pomieszczenia.

Funkcjonalność, czyli wygoda jest zawsze modna

Wybierając meble do kuchni warto spojrzeć na nowe trendy i pomysły, ale nie można podporządkować im całkowicie aranżacji. Trzeba pamiętać, że kuchnia to przede wszystkim miejsce o bardzo konkretnym przeznaczeniu. Bardzo ważne jest, żeby wszystko było w niej w zasięgu ręki. Trzeba odpowiednio skomponować wszystkie najważniejsze elementy – miejsce do przygotowywania posiłków, miejsce do gotowania i miejsce do zmywania. Jest to niezmiernie istotne, bo z raz wybranych mebli kuchennych będzie korzystać się przez co najmniej kilka lat. Meble kuchenne to również spory wydatek, dlatego też warto przed podjęciem ostatecznej decyzji przyjrzeć się różnym propozycjom. Przykładowe aranżacje kuchenne można zobaczyć między innymi pod tym linkiem - https://www.leroymerlin.pl/meble-kuchenne,a636.html. Dzięki dobremu rozeznaniu można podjąć bardziej świadomą decyzję, dzięki której korzystanie i przebywanie we własnej kuchni będzie prawdziwą przyjemnością.

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)