15.09.2022
Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto posiadać krzewy owocowe w ogrodzie?

Dlaczego warto posiadać krzewy owocowe w ogrodzie?

Współczesne ogrody coraz częściej łączą w sobie liczne funkcje. Z jednej strony stanowią strefę relaksu i miejsca spotkań z bliskimi, z drugiej jednak strony coraz chętniej decydujemy się na stworzenie w nim przydomowego warzywnika i sadu. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jakie korzyści płyną z posiadania krzewów owocowych w ogrodzie.

Zalety posiadania krzewów owocowych w ogrodzie

Świadome odżywianie i zwracanie się w kierunku ekologii sprawia, że coraz chętniej decydujemy się na samodzielną uprawę warzyw i owoców. Jeżyny, agrest, porzeczka czy maliny zachowają wtedy pełnię składników odżywczych. Dodatkowo mamy pewność, iż owoce wolne są od szkodliwych pestycydów i innych substancji chemicznych. Mamy pełną kontrolę nad rodzajem stosowanych oprysków oraz nawozów.

Dodatkowo codzienna troska o uprawy stanowi doskonałą metodę wypoczynku po całym dniu spędzonym z pracy. Nie tylko zmotywuje nas do przebywania na łonie natury, ale także zapewni konieczną dla zdrowia dawkę ruchu w przypadku pracowników biurowych.

Jakie krzewy owocowe wybrać do przydomowego ogrodu?

Wybierając krzewy owocowe do ogrodu lub na działkę rekreacyjną warto wziąć pod uwagę kilka czynników. W pierwszej kolejności należy uwzględnić preferencje smakowe całej rodziny oraz możliwość przygotowania pysznych przetworów na zimę. Następnie konieczne będzie zweryfikowanie posiadanych warunki glebowe, nasłonecznienie oraz wielkości dostępnego terenu.

W przypadku niewielkich ogródków warto postawić na agrest, którego sadzonki dostępne są na stronie: https://www.sadowniczy.pl/pol_m_KRZEWY-OWOCOWE_Agrest-6797.html. Zazwyczaj nie przekracza 1,5 m wysokości, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w przypadku ograniczonego metrażu. Trzeba przy tym pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu krzewów o ostrych kolcach przed małymi dziećmi.

Jeśli szukasz rośliny prostej w uprawie, wybierz czarną porzeczkę. Ten mrozoodporny krzaczek znajdziesz na stronie: https://www.sadowniczy.pl/pol_m_KRZEWY-OWOCOWE_Porzeczki-6796.html. Jest to jeden z ulubionych owoców zwolenników medycyny naturalnej. Czarna porzeczka słynie bowiem ze swoich właściwości prozdrowotnych. Domowy sok, dzięki wysokiej zawartości wit. C, doskonale sprawdzi jako syrop na przeziębienie w okresie jesienno-zimowym. Wybierając porzeczkę, należy pamiętać, iż gleba powinna być luźna i uboga w wapień.

W jakim miejscu posadzić krzewy owocowe?

Krzewy owocowe to świetny wybór także do niewielkich ogródków. Kilka krzaczków, nawet 3-4 pozwolą na cieszenie się smakiem ulubionych owoców przez cały sezon. Jednocześnie rośliny mogą pełnić rolę ozdobną, nie wymagają bowiem wydzielenia osobnej przestrzeni sadowniczej. Z powodzeniem stają się częścią dekoracyjnych założeń kwiatowych i żywopłotów.

Warto uwzględnić przy tym poziom nasłonecznienia. Promienie słoneczne stanowią gwarancję słodkiego smaku i pożądanego wybarwienia owoców. Jednocześnie należy uwzględnić rodzaj gleby, która powinna być wilgotna i zapewniać odpowiedni poziom przepuszczalności. Podłoże nie może być jednak podmokłe. Na uprawy korzystnie wpływa także wysoki poziom próchnicy, odpowiadającej za żyzność gleby i obfitość plonów. Jednocześnie dobrze zapewnić krzewom ochronę przed wiatrem. Jest to szczególnie istotne w przypadku roślin wrażliwych na temperaturę np. winorośli.

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)