17.06.2021

Kiedy i jak przycinać tuje?

Kiedy i jak przycinać tuje?

Tuje to niezwykle urodziwe drzewka, które można sadzić w różnych miejscach. Idealnie wpasowują się w przestrzeń ogrodową czy działkową. Jednym z niezbędnych procesów jest przycinanie, które nie tylko pozwala kontrolować rozrost tui, ale również umożliwia stworzenie z niej dowolnego kształtu.

Kiedy przycinać tuje?

Tuja szmaragd

Tuja, odmiana szmaragd.

Krzew tui potrzebuje obfitego podlewania - zwłaszcza przed zimą. By zabezpieczyć roślinę przed nadmiernym wysychaniem, warto byłoby obłożyć ziemię wokół specjalnie do tego przeznaczoną korą. Dzięki temu wilgoć utrzyma się znacznie dłużej w gruncie, a roślina będzie miała idealne warunki do życia. Podlewanie to niejedyny rodzaj pielęgnacji, jakiej wymaga tuja. Szczególnie ważne jest przycinanie, które sprawia, że roślina może odpowiednio dobrze rosnąć.

Żywotniki przycina się w dość prosty sposób. Częstotliwość tego zabiegu zależy w dużej mierze od odmiany, a także przeznaczenia posiadanej rośliny. W przypadku tuj rosnących w żywopłocie oraz roślin ogrodowych, wystarczy przycinać je dwa lub trzy razy w danym sezonie.

Nieco inaczej jest w przypadku roślin wolnorosnących - te nie wymagają aż tak częstego przycinania, a zabieg ten przeprowadza się jedynie wtedy, gdy tuja zbyt dużo urośnie.

Tuje należy pierwszy raz przycinać w czasie wiosny, najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Skraca się wówczas wszystkie pędy - zazwyczaj o 1/3 lub nawet połowę całej długości. Podobne czynności należy wykonać w czerwcu, czyli podczas cięcia letniego. Warto jeszcze przypomnieć, że wiosną konieczne będzie usunięcie wszystkich martwych gałązek. Ostatnie przycinanie wykonuje się w sierpniu. Skraca się wówczas pędy tui o jeden lub dwa centymetry, co umożliwi krzewienie się całej rośliny. Nie ma konieczności powtarzania tych czynności po sierpniu, gdyż pędy muszą mieć wystarczającą ilość czasu, by skutecznie zdrewnieć przed zimą. Zapewni im to odpowiednią ochronę przed zimnem i  innymi, równie niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Jak przycinać tuje?

Przycinanie tui to zabieg delikatny, ale dość prosty. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę porę oraz okoliczności cięcia - przycinanie gałęzi zimą lub w czasie, gdy są one zbyt krótkie, może osłabić całą roślinę. Harmonogram jest zatem bardzo istotny i należy się go ściśle trzymać. Warto również zainwestować w ostre narzędzia, takie jak nożyce do gałęzi bądź ręczny sekator. Używanie tępych nożyc może przynieść roślinie wiele szkód, zatem należy się tego wystrzegać. Do przycinania niskich krzewów idealny będzie sekator, tuje większych rozmiarów wygodniej będzie opanować za pomocą profesjonalnych nożyc do gałęzi. Pomocne też będą spalinowe nożyce, które kosztują nieco więcej niż wspomniane narzędzia, ale efekt ich używania z pewnością będzie bardziej zadowalający. Urządzenie takie posiada dużą moc cięcia, a także możliwość dużego manewru, dzięki czemu przy ich pomocy łatwo nadać wybranej tui nawet skomplikowany kształt.

Inne rodzaje żywotników

Na szczególną uwagę zasługuje tuja "szmaragd" czy "columna". Przycinanie właśnie tych rodzajów żywotników nie jest wcale konieczne! Tego typu odmiany sadzi się bowiem głównie jako żywopłot, który ma pozostać nieuformowany, a więc nie ma konieczności zapanowania nad jego rozrastającymi się gałęziami. Oczywiście przycięcie pędów tych roślin nie wyrządzi żadnej krzywdy - może natomiast sprawić, że tuja stanie się dużo bardziej zagęszczona. Takie działania - w celu uzyskania konkretnego rezultatu, czyli rozrośnięcia krzewu, wykonać należy wczesną wiosną. 

Do przycinania innych rodzajów tui również przydadzą się specjalistyczne narzędzia. "Szmaragd" oraz "columna", które zdążyły się szeroko rozrosnąć, z powodzeniem można przycinać tak, by uzyskać pożądany kształt.

 
Podsumowanie
  1. Na wiosnę: skracanie wszystkich pędów o około 1/3 lub nawet 1/2 długości oraz warto pamiętać o usuwaniu wszystkich martwych gałęzi
  2. W czerwcu (podczas letniego cięcia) należy wykonać podobne skracanie pędów
  3. Ostatnie przycinanie w sierpniu: skracanie pędów o 1-2cm
Ocena: 5 / 5,0 (1 głosy)