26.04.2021
Artykuł sponsorowany

Remont balkonu krok po kroku- koszt, potrzebne materiały, przebieg prac

Remont balkonu krok po kroku- koszt, potrzebne materiały, przebieg prac

Pękające i odpadające płytki, wykruszone fugi, korozje strefy okapowej, zamakanie ścian przylegających do powierzchni balkonu, zamszenia oraz zagrzybienia. To najczęściej spotykane problemy na balkonach, będących jednymi z najbardziej narażonych na uszkodzenia elementami konstrukcji budynków, ze względu na ich położenie. Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się ich jest wobec tego wykonanie remontu balkonu. Ile kosztuje wobec tego renowacja balkonu oraz jak przebiega?

Ile może kosztować remont balkonu?

To ile będzie kosztował remont balkonu, zależy przede wszystkim od skali występujących na nim problemów. W przypadku korozji obróbki blacharskiej konieczna będzie jej całkowita wymiana na nową, gdyż problem ten wynika najczęściej z nieodpowiednich materiałów oraz ich niewłaściwego montażu.

W przypadku odpadających lub popękanych płytek mogłoby się wydawać, że dostatecznym rozwiązaniem będzie wymiana wyłącznie uszkodzonych elementów. Jednak nic bardziej mylnego, takie działanie nie rozwiąże na stałe problemu, gdyż wraz z czasem uszkodzeniom zaczną ulegać kolejne płytki.

Powstawanie zastoisk wodnych oraz zawilgocenia elewacji czy ścian budynku sugeruje z kolei konieczność wykonania nowej, szczelnej hydroizolacji, która wiąże się ze skuciem warstwy płytek. 

Wobec tego najlepszym rozwiązaniem w przypadku niemal każdego zniszczenia powierzchni balkonowej będzie jej gruntowny remont, wraz z wymianą hydroizolacji, zamontowaniem nowych okapników oraz ułożeniem na nowo płytek. Tylko wtedy można mieć bowiem gwarancję, że cała konstrukcja została wykonana prawidłowo, a wszelkie wadliwe elementy związane z wykonawstwem czy też materiałami zostały wyeliminowane.

Kosztorys usług remontu balkonu 

Na koszt naprawy balkonu składają się dwa elementy. Pierwszym z nich jest cena usług fachowców, którzy podejmą się wykonania tego zadania. Najczęściej wyliczana jest ona na podstawie metrażu balkonu. Biorąc więc pod uwagę to, że remont balkonu wymaga w pierwszej kolejności skucia starych płytek, oraz demontażu okapników, a następnie wykonania nowej nawierzchni cementowej, hydroizolacji, strefy okapowej oraz ułożenia na nowo płytek ceramicznych, koszt robocizny dla balkonu o metrażu 7 metrów kwadratowych to około 1500 złotych. 

Koszt materiałów do renowacji balkonu

Drugim elementem wpływającym na kosztorys remontu balkonu są natomiast materiału niezbędne do jego wykonania. 

Profile okapowe

Pierwszym z nich będą wobec tego profile okapowe, wykańczające krawędzie konstrukcji balkonu. W tym przypadku nie warto oszczędzać i najlepiej wybrać systemowe profile okapowe K100 marki Renoplast, gwarantują one idealne połączenie z podłożem oraz pełne odprowadzanie wody z powierzchni balkonu. Do tego są proste i szybkie w montażu oraz w pełni odporne na warunki atmosferyczne, a także korozję, gdyż wykonywane są z aluminium pokrytego proszkową farbą poliestrową. 

Profil okapowy k100 do posadzek z płytek ceramicznych

Materiały hydroizolacyjne

Kolejnym koniecznym zakupem są wszelkiego rodzaju materiały hydroizolacyjne, wśród których wymienić można zaprawy uszczelniające nakładane na całą powierzchnię balkonów, zapobiegające wnikaniu w jej głąb wody, taśmy wzmacniające z paskami z butylu do uszczelnienia strefy progowej drzwi balkonowych, a także taśmy wzmacniające przeznaczone do montażu na krawędziach profili stykających się z podłożem. 

Płytki ceramiczne

Po skuciu starej okładziny balkonowej ponowne wykorzystanie płytek nie będzie już możliwe dlatego też kolejnym kosztem, który należy brać pod uwagę podczas remontu balkonu, jest również ich zakup. Wybierając je, nie należy oszczędzać. Najlepiej postawić na płytki o dobrej klasie ścieralności oraz właściwościach antypoślizgowych. Parametry te zagwarantują nie tylko ich estetyczny wygląd, ale i trwałość oraz bezpieczeństwo użytkowania w każdym warunkach atmosferycznych. 

Podsumowując więc, koszt remontu balkonu o metrażu 7 m2, uwzględniając w nim zarówno robociznę, jak i materiały to około 3000 złotych. 

Naprawa balkonu krok po kroku

Remont balkonu, pomimo że wiąże się z wieloma pracami, można zamknąć w 4 krokach. Znając je, o wiele łatwiej jest nadzorować pracę fachowców.

Krok pierwszy - przygotowanie podłoża

Poprawne przygotowanie podłoża balkonu ma ogromny wpływ na jakość wykonywanych w następnych etapach prac. Dlatego też wykonując go, należy najpierw skuć stare płytki, a następnie wykonać nową wylewkę betonową z zachowaniem 1,5% spadku do strony strefy okapowej. Podczas tych prac warto również wykonać zagłębienia na krawędziach balkonu o szerokości 6 centymetrów oraz głębokości około 3 milimetrów pod montaż profili okapowych.

Krok drugi - montaż profili okapowych 

Na tak przygotowanej powierzchni można przejść do montażu profili okapowych. Prace rozpoczynamy od zamocowania narożników, a następnie profili płaskich na cienkiej warstwie masy uszczelniającej za pomocą wkrętów, pozostawiając pomiędzy poszczególnymi elementami 2 mm przerwę dylatacyjną. Dla wzmocnienia krawędzi styku profili z podłożem stosujemy warstwę zaprawy uszczelniającej, w której zatopiona zostanie następnie taśma uszczelniająca. Miejsca narożne balkonu wzmacniamy natomiast systemowymi narożnikami marki Renoplast. 

Krok trzeci- warstwa uszczelniająca

Kolejnym etapem jest wykonanie na całej powierzchni balkonu warstwy uszczelniającej z wykorzystaniem masy uszczelniającej zgodnie z zaleceniami jej producenta. 

Krok czwarty - układanie płytek 

Na tak przygotowanym podłożu można przejść do ostatniego etapu remontu balkonu. Płytki powinny być mocowane do podłoża za pomocą specjalnego kleju do zastosowań zewnętrznych. Ich układanie rozpoczyna się od linii profili okapowych z zachowaniem minimalnej szerokości spoiny wynoszącej 6 mm, którą następnie należy wypełnić fugą zewnętrzną.

Tak przeprowadzony remont balkonu z zachowaniem wszelkich norm budowlanych oraz przy dobraniu wysokiej jakości materiałów zapewni możliwość jego bezproblemowego użytkowania przez wiele lat, pozwalając zapomnieć na długo o wcześniejszych problemach. 

Ocena: 5 / 5,0 (1 głosy)