06.04.2021

Soda oczyszczona na mszyce - ekologiczny sposób na mszyce

Soda oczyszczona na mszyce - ekologiczny sposób na mszyce

Mszyce są najczęściej spotykanymi szkodnikami roślin. Atakują nie tylko rośliny ogrodowe, ale także te posadzone w donicach na naszych balkonach. Mogą znacznie ograniczać wzrost roślin, ale także przenosić groźne choroby wirusowe. Występuje wiele sposobów pomocnych w zwalczaniu mszyc, od środków chemicznych dostępnych w sklepach ogrodniczych po domowe sposoby równie skuteczne i co ważne ekologiczne. Jednym z nich jest soda oczyszczona pomocna w zwalczaniu tych osobników.

Działanie sody oczyszczonej na mszyce

Soda oczyszczona jest bezpiecznym, tanim oraz szeroko dostępnym środkiem, który znajduje zastosowanie w ogrodzie. Jest naturalnym preparatem, dlatego może być z powodzeniem stosowana w ogrodzie do zwalczania wielu szkodników, chwastów i innych chorób roślin. Jest skuteczna szczególnie na mszyce, roztocza i mączliki. Liście roślin po skropieniu ich przygotowanym roztworem z sody oczyszczonej wymieszanej z płynem do naczyń, szarym mydłem lub olejem staną się miejscem nieatrakcyjnym dla mszyc i spowodują ich obumieranie.

Dodatek oleju czy mydła sprawia, że ekologiczny oprysk dłużej utrzymuje się na powierzchni rośliny. Co istotne, nie szkodzi ludziom ani roślinom i innym pożytecznym owadom np. pszczołom

Przepisy - soda na mszyce

Roztwór sody oczyszczanej to skuteczny sposób na walkę ze szkodnikami takimi jak mszyce. Można go wykonać samodzielnie z produktów, które są dostępne w każdym domu. Oto kilka propozycji:

  • Do 4 litrów wody dodać 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej, wymieszać i wstrząsnąć
  • Do 1 litra ciepłej wody dodać 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej i 1/2 łyżeczki oleju. Następnie należy wymieszać i wstrząsnąć. 
  • Do 2 litrów ciepłej wody dodać 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i kilka kropli płynu do naczyń lub 2ml szarego mydła. Dokładnie wymieszać i wstrząsnąć. 
Opryski sodą na mszyce wykonuje się przy pomocy ręcznego opryskiwacza. Jeżeli powierzchnia jest dość duża, można wykonywać zabieg za pomocą opryskiwacza plecakowego. Wśród roślin doniczkowych świetnie sprawdza się przecieranie liści roztworem sody. Zabiegi te należy powtarzać kilkakrotnie co 3-4 dni. Opryski te są całkowicie bezpieczne zarówno dla zdrowia człowieka, jak i owadów zapylających rośliny.  

Mszyce - jak je rozpoznać?

Są to niewielkie owady o wielkości od 2 do 5 mm. Występują w formach uskrzydlonych lub bezskrzydłych ze względu na fazy rozwoju, w których się aktualnie znajdują. Mogą przybierać barwę: żółtą, kremową, zieloną, pomarańczową lub czarną. Ich ciało jest okrągłe i wydłużone, które zakończone jest szpiczastym odwłokiem. Na jego końcu znajdują się syfony, czyli dwie krótkie rurki służące do porozumienia się z innymi osobnikami za pomocą feromonów. Zaniepokojony szkodnik może w ten sposób ostrzec inne mszyce o niebezpieczeństwie. Młode osobniki nie różnią się względem dorosłych, są tylko mniejsze. Szkodniki te są łatwe do rozpoznania ze względu na występowanie w licznych gromadach, po kilkadziesiąt bądź nawet kilkaset osobników. 

Jak mszyce atakują rośliny?

Mszyce pojawiają się na roślinach w bardzo licznych koloniach, osiadając w pierwszej kolejności na wierzchołku rośliny, a później na jej innych częściach. Kiedy gromada jest nadmiernie duża, pojawiają się uskrzydlone samice, które przelatują na inne rośliny, zapoczątkowując w ten sposób nowe kolonie mszyc. W ciągu jednego sezonu samica może wydać kilka lub nawet kilkanaście pokoleń, w którym każde liczy po kilkadziesiąt osobników. 

Działalność mszyc jest bardzo szkodliwa dla rośliny. Wysysają z roślin soki, a najczęściej żerują na młodych pędach, młodych liściach oraz pękach kwiatowych. Występują również gatunki, które osiadają na szyjce korzeniowej lub nawet na korzeniach. Sprawia to, że roślina słabnie i całkowicie hamuje się jej wzrost. Rośliny, na których żerują, są oblepione ich odchodami, co nazywane jest spadzią lub rosą spadziową. Przyciąga to mrówki, które w zamian za pożywienie chronią mszyce przed innymi drapieżnikami. Do lepkiej wydzieliny chętnie przyczepiają się grzyby chorobotwórcze, które rozprzestrzeniają groźne choroby np. szarą pleśń. Wśród objawów żerowania mszyc wyróżnić można: skręcanie się pędów i liści roślin, żółknięcie oraz zasychanie. 

Oprócz oprysku z sody warto wypróbować również oprysk z czosnku na mszyce.