28.03.2021

Oprysk z czosnku na mszyce: jak go zrobić?

Oprysk z czosnku na mszyce: jak go zrobić?

Mszyce to jedne z najbardziej uciążliwych szkodników, które atakują nasze uprawy. Pojawiają się one każdego roku i atakują zarówno rośliny ozdobne, warzywa, jak i owoce. Na szczęście jednak istnieje sprawdzony sposób na to, by się ich pozbyć – i nie koniecznie za pomocą oprysków chemicznych. Okazuje się, że jest to możliwe za pomocą kilku składników, które dostarczyła Matka Natura! Mowa bowiem o oprysku z czosnku, który radzi sobie równie dobrze, jak i szkodliwe dla naszego zdrowia pestycydy.  

Jak zrobić oprysk z czosnku?

Do wykonania takiego wywaru potrzebne będą:

  • 3 średniej wielkości ząbki czosnku – ok. 25 g;
  • 1 litr chłodnej wody.

Posiadając te dwa składniki, możesz przystąpić do przygotowania oprysku. W tym celu:

  1. Pokrój czosnek w drobną kostkę – lepiej nie przeciskać go przez praskę, ponieważ może on utknąć w oczkach i rurce spryskiwacza
  2. Pokrojony czosnek wrzuć do naczynia, po czym zalej litrem chłodnej wody
  3. Wywar wymieszaj, przykryj i odstaw na ok. 24 godziny w miejsce ciepłe, lecz nienasłonecznione.
  4. Uzyskany wywar przed zaaplikowaniem na roślinę rozcieńcz z wodą w proporcjach 1:1

Tak stworzony oprysk możesz przechowywać nawet do miesiąca czasu. Należy jednak pamiętać o tym, aby przechowywać go w lodówce, w szczelnie zamkniętym słoiku. Do sporządzenia takiego wywaru można również użyć samych łusek czosnku. Rozpuszczone w wodzie są równie skuteczne co i te warzywo

Oprysk z czosnku na mszyce – działanie i zalety

Czosnek to roślina doceniania przez ogrodników i lekarzy od tysięcy lat. Głównie dlatego, iż ma on silne właściwości grzybobójcze oraz bakteriobójcze. To jednak jeszcze nie wszystko. Okazuje się, że jego specyficzny i silny zapach jest nielubiany także i przez owady. Dlatego też preparaty na bazie czosnku pozwalają zapobiegać rozwojowi chorób, które atakują rośliny. Działa to również na szkodniki takie jak mszyce, które nie lubią zapachu te rośliny. Czasami do tego stopnia, że wystarczy jedynie posadzić go pomiędzy uprawianymi roślinami. Dlaczego jeszcze warto spróbować?

Ogromną zaletą jest również fakt, iż produkcja takiego naturalnego preparatu w zaciszu własnego domu nic nas prawie nie wyniesie. Dla porównania warto zaznaczyć, iż dobrej jakości oprysk chemiczny na mszyce może kosztować od 20 do 30 zł za opakowanie. Często się jednak zdarza, że jego zastosowanie wcale nie przynosi oczekiwanych efektów. Preparat na bazie czosnku jest również łatwy w przygotowaniu i można po niego sięgnąć w każdej chwili. Czosnek jest warzywem ogólnodostępnym, który można nabyć w każdym sklepie! Największą jego zaletą jest jednak fakt, iż jego stosowanie nie ma negatywnego wpływu na rośliny bądź uprawy. Dlatego jego stosowanie polecane jest wszystkim tym, którzy interesują się uprawami ekologicznymi!

Wywar z czosnku na mszyce – stosowanie

Taki naturalny oprysk należy przygotować niezwłocznie, gdy zauważy się na roślinach pierwsze ślady szkodników. Jest on również banalnie łatwy w przygotowaniu – nie wymaga bowiem gotowania, a całe przygotowanie zajmuje zaledwie dzień! Okazuje się również, że środek ten można stosować również w przypadku chorób spowodowanych grzybami oraz innymi szkodnikami.

Wywar z czosnku jest bowiem doskonałym środkiem odstraszającym na roztocza z rośliny przędziorkowatych oraz pasożyty wciornastkowate, misecznikowate, wełnowcowate i mączlikowate.

Preparat można stosować zapobiegawczo – raz w tygodniu. Dzięki temu zabezpieczysz swoje przydomowe uprawy, przed niespodziewanym atakiem szkodników. Jeżeli jednak zauważysz, że mszyca już zdążyła pojawić się na twoich roślinach – oprysku należy stosować codziennie, aż do momentu, gdy one znikną.

Mszyca

Biedronka, która jest naturalnym sprzymierzeńcem w zwalczaniu mszyc

Stosowanie oprysku na pomidory

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się ekologiczne uprawy warzyw, w tym pomidorów. Oznacza to jednak, że podejmując się takiego wyzwania, trzeba będzie zrezygnować z używania sztucznych oprysków oraz nawozów syntetycznych. Warto również zaznaczyć, że zmienny klimat Polski nie zawsze może sprzyjać takim uprawom. Największe zagrożenie dla pomidorów z upraw ekologicznych stanowi bowiem zaraza ziemniaczana. Dlatego też pomidorów nie należy sadzić w pobliżu ziemniaków. Jeżeli już jednak do tego dojdzie, ostatnią deską ratunku dla pomidorów jest zastosowanie oprysku z czosnku. Wywar ten dodatkowo ochroni je także przed innymi niechcianymi gośćmi, czyli ślimakami, które bardzo często wyjadają środek pomidorów. Używając oprysku z czosnku można jednak skutecznie się ich pozbyć.

Oprócz oprysku z czosnku warto wypróbować również oprysk z sody oczyszczonej na mszyce!