14.02.2021

Kalmia szerokolistna (Kalmia latifolia) - wygląd, uprawa i pielęgnacja

Kalmia szerokolistna (Kalmia latifolia) - wygląd, uprawa i pielęgnacja

Kalmia szerokolistna (Kalmia latifolia) to krzew, który wizualnie przypomina różanecznika. Zalicza się też do rodziny wrzosowatych co tłumaczy analogię jeśli chodzi o podobieństwo w uprawie azalii i różaneczników.

Kalmia pochodzi z Ameryki Północnej - postrzega się ja tam za najpiękniejszą roślinę z gatunku wrzosowatych. Póki co jest dość słabo rozpromowana w Polsce, dlatego tym bardziej warto zainteresować się jej uprawą w ramach propagowania tego gatunku. 

Jak wygląda Kalmia szerokolistna?

Kwiaty kalmii szerokolistnej

Zbliżenie na kwiaty kalmii szerokolistnej

Kalmia stanowi przykład zimozielonego krzewu, który w naszym klimacie może osiągnąć maksymalnie 3m wysokości. Liście tej rośliny mają ciemnozielony kolor i zwracają uwagę dzięki temu, że są wyjątkowo błyszczące. Kwiaty kalmii szerokolistnej są wyjątkowo okazałe - można je podziwiać na przełomie maja i czerwca. Wyróżnia je unikatowa budowa - składają się one bowiem z kilku zrośniętych ze sobą płatków przypominających kształtem parasolki w odcieniach różu i czerwieni. Kolor pąków zazwyczaj nie jest tożsamy z kwiatem, gdy ten już rozkwitnie. Warto przy tym także zaznaczyć, że owoce kalmii nie nadają się do spożycia.

Uprawa kalmii - zadanie dla ambitnych ogrodników

Kalmia szerokolistna, tak jak pozostałe rośliny z rodziny wrzosowatych, cechuje się wysokimi wymaganiami dotyczącymi gleby oraz miejsca nasadzenia.

Dobrze nasłonecznione stanowisko zapewni kalmii obfite kwitnienie, jednak to delikatnie zacienione miejsca pozwolą jej zapewnić najlepsze warunki do rozwoju. Wybór lokalizacji, w której ma rosnąć kalmia będzie widoczny szczególnie zimą, kiedy to w czasie mroźnych, ale słonecznych dni da się zauważyć wysychanie liści. Warto uprzednio zabezpieczyć się przed tym scenariuszem i ochronić kalmię przed zimnem oraz wietrznym miejscem.

Uprawa kalmii szerokolistnej może z powodzeniem odbywać się wraz z hodowlą rododendronów i na rabatach.

Jakie wymagania ma kalmia szerokolistna?

Kalmia potrzebuje gleby kwaśnej (o pH oscylującym wokół 4,0-5,5), torfowej, wilgotnej oraz bogatej w próchnicę. Ten krzew ma to do siebie, że generuje dość płytki, ale zarazem gęsty system cienkich korzeni.

Gleba wokół kalmii powinna być ściółkowana - dzięki temu korzenie zostaną skutecznie zabezpieczone przez wysychaniem. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku kora sosnowa, szczególnie gdy jest już przekompostowana.

Jeżeli jest uprawiana we wschodniej lub centralnej Polsce - wówczas wymaga okrywania na zimę, np. w postaci agrowłókniny. Do nawożenia kalmii zaleca się sięganie po nawozy do rododendronów, ale w mniejszej ilości. 

Po zakończeniu kwitnienia warto przyciąć pędy i przy okazji pozbyć się przekwitłych kwiatostanów - przeprowadzenie tego prostego zabiegu korzystnie wpłynie na wygląd rośliny. 

Jak odbywa się rozmnażanie kalmii?

Kalmia może być rozmnażana dzięki zastosowaniu nasion, jednak ten sposób jest dość długotrwały. Proces wzrostu siewek jest dość powolny, a sam rozkwit zachodzi dopiero po upływie ok. 8 lat, co tłumaczy rzadkość stosowania tej metody na własne potrzeby.

Nasiona należy wówczas przesiać - najlepiej w lutym - do specjalnych małych doniczek, które są wypełnione mieszaniną torfu i piasku w proporcji dwa do jednego. Po dobie przemrożenia należy je przenieść do dość ciepłego miejsca (o temp. 22 stopni Celsjusza).

Do prawidłowego rozwoju tak przygotowane doniczki z kalmią wymagają zapewnienia stałej i wysokiej wilgotności gleby oraz powietrza. W chwili, gdy uzyskają około 5 cm wysokości konieczne jest przepikowanie ich do podłoża kompostowo-torfowego.

Druga metoda rozmnażana jest wegetatywna i opiera się na wykorzystaniu zielnych sadzonek pędowych. Jest to jednak trudna do przeprowadzenia operacja z uwagi na to, że młode rośliny niełatwo ulegają procesowi ukorzenienia.

Metoda in vitro to kolejny przykład rozmnażania, który zyskuje na popularności w ostatnich latach.

Potencjalne choroby kalmii szerokolistnej

Ta roślina jest relatywnie rzadko atakowana przez choroby czy szkodniki. Do najbardziej popularnych chorób należy choroba grzybowa w postaci fytoftorozy, plamistości liści czy mączków. Wiosną warto zwrócić uwagę, czy kalmia nie została skolonizowana przez mszyce. Jeśli tak się stanie - niezbędne jest usunięcie kolonii. Punkt wyjściowy stanowi zatem baczna obserwacja rośliny i reagowanie na wszelkie pojawiające się zmiany.

Odmiany kalmii

Roślina występuje w postaci 30 odmian, które różnią się między sobą m.in. kolorem kwiatów oraz siłą do wzrostu czy średnią liczbą kwiatów w gronie. Najrzadziej spotykane odmiany to te, które cechują się jednolitymi, białymi lub skrajnie ciemnymi płatkami. W ramach uprawy w niedużych ogródkach zaleca się sięganie po miniaturowe odmiany kalmii dla uzyskania najlepszych wizualnych efektów.

Podsumowanie
  1. Jest rośliną pochodzącą z Ameryki Północnej. Występuje w postaci 30 odmian. W naszym klimacie krzew dochodzi do około 3m wysokości.
  2. Delikatnie zacienione stanowisko będzie najlepszym stanowiskiem.
  3. Wymagania co do gleby: kwaśna o pH około 4,0 - 5,5. Torfowa, wilgotna, ściółkowana i bogata w próchnice. 
  4. Po zakończeniu kwitnienia zalecane przycinanie pędów i przekwitłych kwiatostanów.
Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)