18.11.2019

Kwiaty domowe: trujące, kwitnące i te o mniejszych wymaganiach

Kwiaty domowe: trujące, kwitnące i te o mniejszych wymaganiach

Jak powszechnie wiadomo, zacienione części domu bywają trudnym miejscem do życia dla roślin. To między innymi dlatego tak wiele osób decyduje się na zakup sztucznych kwiatów. Jednak warto wspomnieć o tym, że istnieje wiele rodzajów roślin, które potrafią poradzić sobie bez dostępu do światła i swobodnie się rozwijać.

Przykładem mogą być tropikalne rośliny, które doskonale odnajdą się w cieniu. Ich naturalne środowisko, z którego pochodzą, przystosowało je do życia w niesprzyjających warunkach.

Wprawdzie grupa kwiatów, która lubi zaciemnione środowisko może nie należeć do najliczniejszych. Istnieje jednak wiele roślin, które nie potrzebują dużej ilości światła, by móc przeżyć w dogodnych warunkach. Sprawdzą się one w miejscach takich jak biura, czy też mogą ozdobić prowizorycznie pomieszczenia nieopodal miejsc budowy, gdzie dostęp do światła i regularnego podlewania może być obniżony. Jeżeli zdecydujemy się na ich hodowlę w domu, znacznym plusem będzie to, że możemy pozwolić sobie na zostawienie ich na kilka tygodni podczas wyjazdu na wakacje lub urlop.

Rośliny, które doskonale poradzą sobie w takich sytuacjach

Szczęśliwy bambus (dracena Sandera)

Roślina ta tak naprawdę bambusem jest z nazwy i wyglądu, jednak należy do rodziny dracen. Swoją nazwę z pewnością zawdzięcza pędom, które odzwierciedlają wygląd pałeczek bambusowych.

Szczęśliwy bambus, dracena Sandera

Szczęśliwy bambus czyli dracena Sandera

Lilia pokoju (Skrzydłokwiat, Spathiphyllum)

Lilia pokoju to kolejna roślina, którą należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań kwiata niepochłaniającego zbyt wiele uwagi. Lilia pokoju ceniona jest jednak nie tylko za swoją wytrzymałość i to, jak mało potrzebuje do przeżycia. Wiele ludzi decyduje się na nią ze względu na wspaniałe właściwości oczyszczające powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Skrzydłoświat, lilia pokoju

Skrzydłoświat czyli inaczej: Lilia pokoju, Spathiphyllum

Na które kwiaty należy uważać?

To z pewnością fakt znany niewielu ludziom. Jednak istnieją odmiany kwiatów przeznaczonych do uprawy wewnątrz, które mają właściwości trujące. W przypadku takich roślin należy zachować szczególną uwagę, gdy mamy w domu zwierzę lub małe dziecko. Niektóre z tych roślin mogą wydzielać toksyny będące niebezpiecznymi dla mniejszych stworzeń. Warto rozważyć w takiej sytuacji, czy na pewno chcemy, aby tego rodzaju roślina zagościła na półkach naszego domostwa.

Oto kilka roślin należących do tej grupy

Wężownica (Sansewieria)

To jedna z roślin, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, jeżeli w domu mieszkają dzieci. Toksyny, które wydziela, mogą doprowadzić do problemów gastrycznych. Spożycie kawałka wężownicy może doprowadzić do wymiotów, biegunki, a nawet omdleń.

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to kwiat, który może okazać się kiepskim wyborem dla posiadaczy zwierząt. Kontakt tej rośliny ze skórą wywołuje podrażnienia przez truciznę, którą wydzielają jej liście. Zjedzenie jej liści może wiązać się z poważnym zatruciem, które poskutkuje wymiotami, konwulsjami, a nawet halucynacjami w przypadku ludzi. Niewielkich rozmiarów zwierzątko może nie przeżyć zjedzenia kilku liści bluszczu pospolitego z uwagi na wysoką gorączkę, którą wywołają.

Oleander

Oleander jest niewątpliwie pięknym kwiatem. Warto jednak powstrzymać się od jego hodowli w domu z uwagi na truciznę znajdującą się w jego sokach. Wzięcie rośliny do ust może spowodować wiele poważnych skutków takich, jak utrata przytomności, zwiększenie ciśnienie, wymioty i poważna gorączka.

Kwiaty kwitnące cały rok

Jeżeli masz niewiele miejsca i chcesz dobrze je spożytkować na doniczkową roślinę, która dostarczy ci interesującej palety barw w pomieszczeniu, kwitnąc przez cały rok. Rośliny tego rodzaju będą strzałem w dziesiątkę dla każdego, kto chce ożywić kolorystykę jego domu. Należy jednak pamiętać, że kwitnące kwiaty muszą mieć zapewnione odpowiednie dla swojej klasy warunki uprawy, poza tym musimy regularnie usuwać ich przekwitłe kwiatostany.

Oto kilka propozycji zapewniających piękne wrażenia estetyczne swoim kolorem i kształtem:

  • Wilczomlecz lśniący o pięknym zielonkawym ubarwieniu (wymaga regularnego nawożenia)
  • Fiołek afrykański to niewątpliwie kwiat doniczkowy godny uwagi, ponieważ dostępny jest w różnorodnych barwach (fioletowych, białych, różowych, czerwonych)
  • Storczyk, które nie może zabraknąć na tej liście nie tylko z uwagi na jego interesujący wygląd, który pokochali miłośnicy kwiatów. Storczyk charakteryzuje się nieskomplikowaną uprawą, dzięki czemu nawet osoba niemająca doświadczenia w pielęgnacji kwiatów z pewnością sobie z nim poradzi.
Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)