01.09.2019
Artykuł sponsorowany

Funkcjonalna kuchnia z oświetleniem, które podkręca apetyt!

Funkcjonalna kuchnia z oświetleniem, które podkręca apetyt!

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, ale nie tylko. Chcesz, by potrawy wyglądały jeszcze bardziej zachęcająco? Oświetl stół! Liczysz na przyrządzanie potraw bez wypadków podczas krojenia, szatkowania i gotowania? Nie zapomnij o świetle nad blatami roboczymi! Podpowiadamy, w jaki sposób uzyskać efekt funkcjonalnej i pięknej w kuchni, w której o apetyt domowników nie trzeba będzie się martwić.

Oświetlenie główne to za mało

Kuchnie są wymagające. Tutaj nie wystarczy zastosować oświetlenia centralnego, bo nawet to najmocniejsze i najjaśniejsze, nie jest w stanie poradzić sobie z doświetleniem blatów roboczych. Poza tym w kuchni, gdy zasiadamy do wspólnych posiłków przy stole, potrzebujemy światła, które zadba o atmosferę, ale i nie spowoduje, że odejdzie nam ochota na przygotowane potrawy.

W pierwszej kolejności potrzebujemy zatem lampy zastosowanej w centralnym punkcie sufitu, o ile jest to dość mała kuchnia, geometryczna. W dużych kuchniach, gdzie wydziela się poszczególne strefy – tę do gotowania i spożywania posiłków, rośnie zapotrzebowanie na oświetlenie.

Skupmy się na pierwszym przypadku. Światło nie może razić ani męczyć oczu, poza tym powinno być jasne, równomiernie rozproszone, najlepiej odbite. Dobrze sprawdzają się lampy ze światłem kierowanym ku górze, ponieważ pada ono na sufit, a następnie jest rozpraszane na całe pomieszczenie. To zaś sprawia, że staje się miękkie i nie powoduje powstawania cieni.

W obszernej kuchni, gdzie wygospodarowano miejsce na blaty robocze i wyspę, a tuż obok na długi stół i część jadalnianą, zastosujemy przynajmniej dwa źródła jako oświetlenie główne. Jedno z nich znajdzie się w centralnym punkcie części roboczej. Drugie (choć nie musi być to tylko jedna lampa) zainstalujemy tuż nad stołem. Lampy spełniające swoje funkcje i nadające się do obydwu tych części, znajdziemy w sklepie Lampy.it.

Niestety, mimo najszczerszych chęci, nie uda nam się uniknąć powstawania cieni, gdy będziemy pracować przy blatach roboczych, stojąc tyłem do oświetlenia głównego. Musimy postawić na dodatkowe lampy doświetlające okolice zlewu, kuchenki, blatów, na których pracujemy.

Oświetlenie kuchennych miejsc pracy i części jadalnianej

Oświetlenie kierunkowe stref roboczych musi być jasne, aby dobrze widzieć wszystko to, co się dzieje w tej części. To konieczne, by zminimalizować ryzyko jakichkolwiek wypadków. Światło nie może przy tym razić, bo nie zapewni tak ważnego komfortu.

Dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie podszafkowe, które zajmuje minimum miejsca, a przy tym dekoruje kuchnię. Nad górnymi szafkami można również zastosować halogeny. Wszystko zależy od tego, jak wiele miejsca mamy do rozświetlenia.

Nieco inaczej zadecydujemy oświetlając stół, do którego zaprosimy rodzinę na dwudaniowy obiad. Jeśli stół jest okrągły bądź owalny, wystarczy zamontować pojedynczą lampę. Długie stoły potrzebują nawet kilku takich lamp, umieszczonych w równych odstępach. Chodzi o to, by światło padało na stół i potrawy, oświetlało równomiernie, podkręcało apetyt i tworzyło przyjazną atmosferę, ale nie przeszkadzało w rozmowach, jak i nie oślepiało. Jego barwa powinna być ciepła, lekko rozproszona. Najlepiej postawić na miękkie, delikatnie przytłumione wiązki światła.

Praktycznie i ozdobnie

Wystrój kuchni ma niebagatelne znaczenie. To serce domu. W przygotowanie posiłków wkładamy emocje, a nie tylko swoje umiejętności. Przy właściwym oświetleniu, ale i przemyślanej aranżacji, uzyskujemy pomieszczenie, które pachnie uczuciami i wywołuje pozytywne wibracje. Kuchnia zmaga się z bogactwem elementów wyposażenia oraz rozmaitymi urządzeniami. Możemy oszczędzić jej niepraktycznych ozdób, dobierając dekoracyjne lampy w taki sposób, by komponowały się z wystrojem – przyciągały wzrok i pozostawały funkcjonalne.

Macie już plan na swoją wymarzoną, doskonale oświetloną kuchnię? My już wiemy, jak zadbać o apetyt domowników, dobre humory i przyjemność gotowania!

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)