02.09.2020
Artykuł sponsorowany

Czy zasłony do kuchni to dobre rozwiązanie?

Czy zasłony do kuchni to dobre rozwiązanie?

Planujesz powieszenie zasłon kuchennych? Sprawdź, czy to na pewno dobre rozwiązanie do twojej kuchni. Jeśli nie, mamy dla ciebie inną propozycję.

Zasłony do kuchni – z jakiej tkaniny powinny być uszyte

Kuchnia nie jest miejscem przyjaznym grubym i puszystym tkaninom. Także te delikatne, wymagające specjalnego traktowania, jak len lub jedwab nie nadają się na kuchenne zasłony. Wszystko to dlatego, że unoszące się w kuchni opary wnikają we włókna. Mówiąc potocznie: zasłonki „przechodzą” zapachem kuchni. Można to zauważyć zwłaszcza w okolicy świąt, gdy gotujemy bigos. Dlatego zasłony kuchenne powinny być łatwe w utrzymaniu czystości. Najlepiej postawić na lekkie zasłonki bawełniane, które można z powodzeniem i bez obaw prać w pralce. Równie dobrze sprawdzi się mikrowłókno, a także żakard. To nieco grubsza tkanina, bardzo ozdobna, a jej największą zaletą jest brak konieczności prasowania.

 Zasłony do kuchni – jak dobrać kolor

Zasłony kuchenne pełną funkcję typowo użytkową, co nie znaczy, że nie powinny być starannie dobrane. Przede wszystkim rozejrzyjmy się po kuchni, zwróćmy szczególną uwagę na fronty szafek i dodatki dekoracyjne. To do nich powinien być dobrany kolor zasłon. Jeśli w kuchni wiszą kolorowe firanki, zasłony powinny być od nich nieco ciemniejsze.

Kuchnia to miejsce swojskie, przytulne i tu bardzo często wiesza się zasłony zdobione nadrukami albo haftami. Zasłonki w kwiaty są obecnie bardzo modne i będą pasowały niemal do każdej kuchni. Wszystko zależy od tego, jak te kwiaty będą się prezentowały. Równie popularne są wzory geometryczne.

Zasłony do kuchni – sprawdź, czy masz na nie miejsce

Zanim zdecydujesz się na powieszenie zasłon w kuchni, uczciwie zastanów się, czy masz na nie miejsce. W dużej kuchni lub kuchni połączonej z salonem raczej nie będzie problemu. W mniejszej może to być nieco trudniejsze. Pamiętaj, że zasłonki trzeba na dzień odsłaniać, a więc po bokach okna musi być przynajmniej dwadzieścia centymetrów pustej ściany. Jeśli okno bezpośrednio sąsiaduje z kuchenną szafką, ciężko będzie powiesić w takim miejscu zasłonkę.

Niejakim rozwiązaniem jest powieszenie tylko jednej zasłony i odsłanianie jej na jedną stronę. Jednak to ryzykowny krok i jeśli nie masz pewności, że osiągnięty efekt nie będzie nosił znamion kiczu, lepiej tego nie rób.

Zasłonek z zasady nie wiesza się nad niskimi oknami umiejscowionymi nad blatami kuchennymi.

Alternatywa dla zasłon kuchennych

Zasłony kuchenne to nie zawsze dobry wybór. Nie sprawdzą się w kuchniach małych, ciasnych, z wąskimi wnękami, czyli we wszystkich tych, w których na zasłony po prostu nie ma miejsca. Czy w takim wypadku jesteśmy skazani na wystawianie swojego życia na widok publiczny? Dla osób, których kuchenne okna wychodzą na ulicę, mogłoby to być kłopotliwe. Na szczęście jest jeszcze inna ewentualność. To rolety rzymskie. Szyje się je z takich samych tkanin jak zasłony i przy dobieraniu ich do kuchni warto się kierować dokładnie tymi samymi kryteriami.

Rolety rzymskie kuchenne odsłania się do góry. Nie potrzebują one tak dużo miejsca, jak zasłony. Można je zamontować na kilka sposobów – do framugi okiennej, sufitu lub we wnęce. Podobnie jak zasłony, można je w razie potrzeby zdjąć i uprać.

Więcej informacji na temat zasłon kuchennych można znaleźć na stronie: https://alena-firany.pl/zaslony-do-kuchni.html

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)