16.01.2016
Artykuł sponsorowany

Kuchnia urządzona ze smakiem – tapety kuchenne

Kuchnia urządzona ze smakiem – tapety kuchenne

Tapety w kuchniach zyskały w ostatnich latach na popularności, skutecznie konkurując z płytkami i farbą. Ogromna różnorodność wzorów sprawia, że każda kuchnia – od urządzonej w stylu retro po nowoczesną – może być pięknie ozdobiona tapetami. Sprawdź, o czym warto pamiętać przed rozpoczęciem remontu.

Wybierz odpowiedni rodzaj tapet

Kupując tapety z myślą o położeniu ich w kuchni nie możemy ograniczyć wyboru tylko do kolorystyki i aplikacji. Ważny jest także rodzaj materiału, z którego produkt został wykonany.

- Klienci często pytają, jakie tapety poradzą sobie ze specyficznymi, kuchennymi, warunkami – potwierdza konsultantka sklepu internetowego tapetuj.pl – polecamy wówczas te winylowe albo wykonane z włókna szklanego. Są nieco droższe niż standardowe rolki, ale wykazują ponadprzeciętną odporność na negatywne czynniki zewnętrzne, ogień, wodę i plamy z tłuszczu. Winyl można dość intensywnie czyścić bez obawy zniszczenia struktury tapety. Włókno szklane doskonale sprawdza się w wilgotnych pomieszczeniach, zwłaszcza, jeśli tapetę pomalujemy emulsją lateksową.

Solo lub w zestawieniu

Tapetowanie wnętrza jednym rodzajem tapet jest już dość rzadko praktykowane. Zwykle wybieramy kilka wariantów dopasowanych do siebie produktów, które następnie zestawiamy na ścianach pomieszczenia. Ten trend doskonale przyjął się w kuchniach, a kilku rodzajom tapet często towarzyszą bordery – ozdobne paski dekoracyjne. Bordiury można przyklejać na dowolnej wysokości ścian, ciekawy pomysł to obramowanie nimi okien lub drzwi. Modne rozwiązanie to przedzielenia borderem dwóch różnych tapet. Ich producenci wydają specjalne katalogi z tapetami przeznaczonymi do kuchni. Kompozycje występują w zestawieniach, które umożliwiają bezbłędny wybór kilku dopasowanych wzorów, zgodnie z sugestią producenta.

Najpopularniejsze wzory

Do klasycznych kuchni chętnie wybierane są tapety w stylu retro. Często imitują kuchenne płytki na tle których widnieją owoce na paterach i kwiaty. Dominuje jasna kolorystyka, która sprzyja optycznemu powiększeniu wnętrza. Tapety w odcieniach bieli warto zastosować w tzw. ślepych kuchniach, gdzie występuje niedomiar światła dziennego.

W nowoczesnych kuchniach panuje duża dowolność stylistyczna. Można wybrać tapety ozdobione apetycznymi produktami spożywczymi, zastawą stołowa lub, przeciwnie, wzorami, które nie nawiązują do charakteru pomieszczenia. Przy wyborze barwy tapet warto wziąć pod uwagę kolor mebli kuchennych. Dobór opieramy na zasadzie podobieństwa lub wysmakowanego kontrastu. W pierwszym przypadku możemy zestawić brąz z beżem lub kilka odcieni tej samej barwy. W drugim idealnie sprawdzi się połączenie bieli z czernią lub koloru cytrynowego z fioletem.

Ocena: 4 / 5,0 (1 głosy)