26.11.2019

Kolory w sypialni - 4 relaksujące odcienie do sypialni

Kolory w sypialni - 4 relaksujące odcienie do sypialni

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu – to tutaj spędzamy godziny przeznaczone na odpoczynek. Na jakość snu wpływa wiele czynników, jednak szczególnie istotna jest higiena snu i kolorystyka sypialni. O ile swoje nawyki przed snem zawsze można zmienić, tak ciężko wymagać regularnego przemalowywania ścian w pokoju. Wybór koloru w sypialni powinien być zatem dokładnie przemyślany. Przedstawiamy kilka propozycji, z których każdy znajdzie coś dla siebie.

Kolory ścian w sypialni są często niedoceniane pomimo tego, że odgrywają bardzo ważną rolę w jakości snu, szybkości zasypiania oraz w tworzeniu atmosfery w jej wnętrzu. To właśnie atmosfera jest kluczem do przyjemnego spędzania czasu w swojej sypialni. Powinna być spokojna i relaksująca – w końcu sypialnia to miejsce przeznaczone na odpoczynek. Życie staje się coraz szybsze, dlatego warto zadbać o przygotowanie choć jednego pomieszczenia w swoim domu, które będzie prawdziwą oazą spokoju i ucieczką od natłoku codziennych obowiązków.

Przedstawiamy cztery różne kolory, które warto uwzględnić w swoim planie na wykończenie sypialni.

Niebieskie ściany w sypialni

Jeżeli do sypialni warto wybrać kolor relaksujący, to nie możemy pominąć niebieskiego. Nie tylko według nas, ale także według psychologów, niebieski należy do grupy najbardziej relaksujących kolorów. Blady i chłodny błękit zostały określone kolorami, które wytwarzają stan lekkości. Czasem lepszą opcją mogą być odcienie podkreślające kolor mebli. Jeśli wybraliśmy do sypialni białe meble, to ciemnoniebieskie ściany świetnie podkreślą ich wygląd. Kolor niebieski kojarzy się z wodą, harmonią, świeżością i spokojem.  Jeśli zależy nam na osiągnięciu bardzo oryginalnego efektu, możemy wybrać kolor turkusowy. Nieco egzotyczna barwa może stworzyć iście tropikalny klimat. Z kolei, kiedy zależy nam na zachowaniu umiaru z eksperymentowaniem, zawsze pozostaje szary denim, błękit i granatowy – sprawdzone rozwiązania do każdego pomieszczenia w domu.

Sypialnia w bieli

Biały to najbardziej uniwersalny kolor, który można zastosować do każdego wnętrza. W przypadku sypialnie zapewnia świeżość zarówno rano, jak i wieczorem, dlatego relaks na białym tle jest jeszcze przyjemniejszy. Jeżeli połączymy go z dużą ilością słonecznego światła, to będziemy mieć wrażenie, że pomieszczenie jest znacznie większe niż w rzeczywistości. Biały dopasuje się do dowolnych kształtów i ozdób, które będą dodane w celu upiększenia sypialni. Biały to również wyjątkowa opcja dla małych sypialni, ponieważ odbijające się światło rozświetli każdą część pokoju, co zwiększy jego wizualną objętość.

Zielone kolory do sypialni

Pierwsze skojarzenie, które przychodzi do głowy na myśl o kolorze zielonym? Uspokojenie, błogość i wyciszenie, a właśnie takie odczucia powinny nam towarzyszyć w sypialni. Właśnie to sprawia, że zielony to doskonałe rozwiązanie dla każdej sypialni.  

Uniwersalną opcją jest miętowy odcień, który wpasuje się zarówno w nowoczesną, jak i tradycyjną kompozycję.

Z jednej strony może podkreślić jasne i ciemne meble swoją charakterystyczną barwą, a z drugiej nie jest zbyt przytłaczający i pozwala się zrelaksować. Do sypialni wykonanej w stylu wiejskim, w której znajdziemy kwiatowe motywy i drewniane elementy, doskonale sprawdzi się pastelowa zieleń. Dla mocnego efektu można wybrać szmaragdową zieleń. 

Szare ściany w sypialni

Szary to specyficzny kolor. Z jednej strony nie jest bardzo wyrazistą barwą, a z drugiej wystarczająco odmienny, aby podkreślić wygląd mebli. Najważniejsze jest to, że to kolejny kolor o wysokich właściwościach uspokajających. Szary to naturalny kolor, który pomaga wyciszyć emocje i uspokoić się przed zapadnięciem w kojący sen. Szary jest delikatnym kolorem, dlatego meble w ciemniejszych barwach mogą zostać uwidocznione na jego tle. Ciekawą opcją jest również połączenie niebieskiego z szarym – stworzy to efekt nieco chłodniejszego wnętrza. Szary perfekcyjnie pasuje do nowoczesnego wystroju i jest świetną alternatywą dla białych ścian.

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)