16.03.2015

Jaką zmywarkę wybrać do kuchni?

Jaką zmywarkę wybrać do kuchni?

Zmywarka do naczyń, to popularne urządzenie, które jest bardzo pożądane w naszych kuchniach. Służy do mycia naczyń, sztućców, szklanek a nawet sporych garnków. Tak naprawdę możemy w niej umyć wszystko, co tylko uda nam się do niej zmieścić.

Pierwszy model zmywarki został zaprojektowany i opatentowany przez amerykankę, Josephine Cochrane, gospodynię domową.

Natomiast zmywarka o konstrukcji takiej, jakie mamy w obecnych czasach powstała w 1924 roku i była dziełem brytyjskiego inżyniera Williama Howarda Livens'a

Zmywarka do zabudowy, czy nie?

Producenci ścigają się we wprowadzaniu na rynek nowości, dzięki czemu mamy bardzo duży wybór modeli zmywarek. Zmywarki możemy podzielić przede wszystkim ze względu na szerokość i możliwość zabudowy lub jej brak. Zmywarka do zabudowy i taka, która nie nadaje się do zabudowy w meblach, to ciągle sprzęt wolnostojący. Zmywarki mają tą samą wysokość standardową: czyli 82cm. Zmywarki nie do zabudowy mają przykręcany blat, który bez problemu możemy zdjąć, aby zmywarkę wsunąć pod właściwy blat roboczy w kuchni. Zmywarka z możliwością zabudowania, to zmywarka do której możemy przykręcić front meblowy wykonany z MDF-u, forniru lub innych materiałów, ale nie budujemy dla niej szafki, tak jak w przypadku lodówki, czy piekarnika. Zmywarkę ustawiamy we właściwym miejscu i jedynie zakrywamy ją frontem.

Zmywarka do zabudowy Siemens

zdj. firma Siemens

Jaką szerokość zmywarki wybrać?

Mamy dwie standardowe szerokości do wyboru: 60 i 45cm. Oczywiście nie rozważamy zmywarek przemysłowych, czy mikrozmywarek jedno-szufladowych. Zmywarki o szerokości 60cm są przeznaczone dla dużych rodzin. Jest to uwarunkowane jej pojemnością. Zmywarki mniejsze, to idealne rozwiązanie dla mieszkań z mniejszą ilością domowników. Mniejsza zmywarka, zajmie mniej miejsca, więc jest wybierana również z powodu oszczędności przestrzeni, przez gospodynie domowe, które mają niewielkie kuchnie. Wybierając wielkość zmywarki, należy zastanowić się ile faktycznie brudnych naczyń produkujemy każdego dnia. Jeśli okaże się, że przez dwa-trzy dni nazbieramy 4 talerze i kilka kubków, to duża zmywarka jest też dużym problemem, gdyż nazbieranie pełnego wsadu do zmywania zajmie kilkanaście dni, a zapach przetrzymywanych tak długo naczyń nie będzie zbyt przyjemy.

Zmywarka do zabudowy Siemens zdj. 1

zdj. firma Siemens

Zmywarka, a zużycie energii

Przy zakupie zmywarki bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną. Każdy sprzęt AGD posiada etykietę, informującą kupujących o podstawowych parametrach sprzętu i jej klasie energetycznej. Klasy efektywności energetycznej są określone skalą złożoną z liter od A do G. Przy czym klasa „A” oznaczona jest zielonym kolorem, co oznacza że urządzenie jest najbardziej efektywne, natomiast „G” oznaczone czerwonym kolorem oznacza sprzęt o najmniejszej efektywności. Wyznacza się je ze stosunku rocznego zużycia energii przez dane urządzenie do standardowego zużycia energii przez tego typu urządzenia określonego odpowiednimi przepisami.

Od grudnia 2010 roku pojawiły się dodatkowe trzy oznaczenia: A+, A++, A+++, charakteryzujące urządzenia najbardziej efektywne.

Klasy efektywności energetycznej dla zmywarek

Klasy efektywności energetycznej

Klasy efektywności energetycznej dla zmywarek

Etykieta informuje o:

  • Rocznym zużyciu energii w kW•h na rok
  • Rocznym zużyciu wody w litrach na rok
  • Pojemności znamionowej, wyrażonej standardową liczbą kompletów naczyń, dla standardowego cyklu zmywania
  • Klasie efektywności suszenia
  • Poziomie emitowanego hałasu wyrażony w dB(A) re 1 pW

Klasy efektywności suszenia dla zmywarek

Klasy efektywności suszenia

Klasy efektywności suszenia dla zmywarek

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)