30.07.2020

Czy warto kupić odkurzacz automatyczny?

Czy warto kupić odkurzacz automatyczny?

Czy odkurzacz automatyczny – zwany również robotem sprzątającym – to dobra inwestycja na przyszłość? Powiedzmy sobie szczerze: niewielu z nas lubi spędzać czas sprzątając. Choć czysty dom jest miły dla oka, doprowadzenie go do takiego stanu potrafi być problemem. Z pomocą przychodzą nowe technologie, które skutecznie usprawniają proces „ogarniania” naszego gniazdka. Nie inaczej jest z odkurzaniem. Spędzanie czasu z rurą odkurzacza w ręku, to według wielu Polaków najmniej przyjemna część sprzątania. Na szczęście, na rynku pojawiły się już odkurzacze automatyczne, które wykonują sporo pracy za nas.

Odkurzacz automatyczny – co to takiego?

Odkurzacz automatyczny to inaczej odkurzacz samojezdny. Porusza się sam, oczyszczając powierzchnię z kurzu, pyłków i drobnych zanieczyszczeń. Odkurzacz automatyczny często nazywany jest również robotem sprzątającym – co dobrze oddaje charakter maszyny. W skład robota wchodzi bowiem, oprócz samego odkurzacza, także stacja dokująca. Przy użyciu podczerwieni stacja dokująca nawiguje urządzeniem tak, by dotarło do miejsca, w którym naładowaniu ulega akumulator. Ta sprawność pozwala uniknąć nagłemu rozładowaniu się odkurzacza automatycznego w czasie samodzielnej pracy.

Odkurzacz automatyczny porusza się samodzielnie dzięki wmontowanym czujnikom ruchu oraz algorytmom ruchu i sprzątania – te ostatnie pozwalają dokładnie oczyścić otoczenie robota z zanieczyszczeń. Jednocześnie sprzęt dość sprawnie omija przeszkody – nie trzeba więc martwić się o obicia mebli czy strącenie bibelotów.

Odkurzacz automatyczny – jak działa?

Robot sprzątający to zaawansowane technologicznie urządzenie, jednak sama zasada jego działania jest dosyć prosta. Brud zbierany jest przez specjalny system szczotek do pojemnika, znajdującego się wewnątrz obudowy odkurzacza automatycznego. Niektóre urządzenia posiadają również wysoce wykwalifikowany układ ssący, który uniemożliwia rozprzestrzenianie się kurzu dookoła odkurzacza – ta opcja jest szczególnie przydatna alergikom. W nawigacji maszynę wspierają czujniki zbliżeniowe i czujniki zderzeniowe.

Kształt robota sprzątającego przypomina okrągły dysk. Dzięki tej płaskiej powierzchni, odkurzacz automatyczny łatwo wślizguje się pod niektóre meble – na przykład stoliki czy łóżka na wysokich nogach. Dostaje się również na niższe meble i oczyszcza trudniejsze w dostępie obszary. Okrągła struktura robota może nieco komplikować sprawę w przypadku kątów pokoju czy kuchni – jednak droższe z modeli radzą sobie również i z tym.

Ile kosztuje dobry automatyczny robot sprzątający: 

Odkurzacze automatyczne i roboty sprzątające: ceny, opinie, funkcjonalność

Odkurzacz automatyczny – zalety

Nie bez powodu odkurzacze automatyczne to coraz częstszy element wyposażenia naszych gospodarstw domowych. Posiadają bowiem szereg zalet, które pozwalają na odrobinę wytchnienia swojemu właścicielowi. Jakie walory ma korzystanie z odkurzacza automatycznego?

Po pierwsze – z pewnością dzięki robotowi sprzątającemu możemy oszczędzić czas. W czasie, gdy odkurzacz automatyczny sam wędruje po pomieszczeniu pozbywając się kurzu i paprochów, my możemy zająć się innym obowiązkiem domowym lub po prostu odpocząć. To wymarzona opcja zwłaszcza dla osób cierpiących z powodu bólu pleców: nie muszą już spędzać wielu minut w pochyleniu nad rurą odkurzacza.

Po drugie, odkurzacz automatyczny jest dużo cichszy niż standardowy. Cecha ta przydaje się zwłaszcza w blokach, gdzie planując sprzątanie w weekend, musimy również uwzględniać odpoczynek sąsiadów. Dyskretna praca robota sprzątającego pozwala nam na odkurzanie również późnym wieczorem czy wcześnie rano w niedzielę. Ułatwi to życie również tym, którzy pracują zdalnie – głośny warkot odkurzacza potrafi dać się we znaki i skutecznie rozproszyć myśli. Tymczasem robot sprzątający nie generuje hałasu, wykonując swoje zadania cicho i sprawnie.

Po trzecie, odkurzacz automatyczny to sprzęt kompaktowy. Jest mały i poręczny, oraz świetnie nadaje się do szybkiego przetransportowania w inne miejsce. Jego mobilność to zaleta zwłaszcza w przypadku małych mieszkań – można bez problemu znaleźć dla niego miejsce na pawlaczu, w szafie, a w razie potrzeby przenieść w inne miejsce. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy przytulność małego mieszkanka cenią bardziej niż duży metraż.

Odkurzacz automatyczny - jaki wybrać?

Kluczowy poradnik: Jaki odkurzacz automatyczny wybrać? Najlepszy robot sprzątający >>

Ocena: 5 / 5,0 (1 głosy)
Tagi: sprzęt agd