30.03.2020
Artykuł sponsorowany

Stacja parowa - kiedy warto w nią zainwestować?

Stacja parowa - kiedy warto w nią zainwestować?

Stacja parowa to obecnie najbardziej nowoczesne rozwiązanie ułatwiające prasowanie i odświeżanie ubrań. Świetnie sprawdza się również w przypadku prasowania pościeli, firan oraz innych dużych tkanin. Czasami jednak wystarczy po prostu dobry generator pary.

Stacja parowa a generator pary

Stacja parowa często bywa określana generatorem pary. Zamienne stosowanie tych dwóch nazw podyktowane jest analogiczną zasadą działania urządzeń. Obydwa sprzęty pracują w oparciu o parę pod wysokim ciśnieniem (czasami nawet na poziomie kilkunastu barów). Utożsamienie tych dwóch urządzeń jest jednak błędem. Generator pary to inaczej żelazko i dołączona do niego stacja wytwarzająca parę. Właściwa stacja parowa wyposażona jest natomiast w dopasowaną do żelazka deskę do prasowania oraz szereg przydatnych akcesoriów, w tym ręczne żelazko do odświeżania materiałów. 

Zasada działania stacji parowej

Stacja parowa działa tak samo jak generator pary, a więc urządzenie pracujące w oparciu o parę wodną, którą wyrzuca się na zewnątrz z odpowiednią siłą gwarantującą szybkie wtłoczenie pary w głąb tkaniny i rozprostowanie włókien. Eksperci z portalu https://domwporzadku.pl/ przypominają, że gorąca para i siła jej wyrzutu sprawiają, że nawet największe zagniecenia z trudnych do prasowania ubrań i materiałów znikają bez śladu. Woda podgrzewana jest w specjalnym zewnętrznym pojemniku, który stanowi część generatora pary. Jest to osobne urządzenie, a nie fragment samego żelazka, jak w przypadku tradycyjnego żelazka parowego.

Kiedy warto kupić stację parową?

Siła pary sprawia, że prasowanie jest znacznie mniej uciążliwe i pozwala na oszczędność czasu. Nie wymaga także użycia specjalnej siły..

W większości domów wystarczający okazuje się więc sam generator pary. Jeśli jednak w gospodarstwie domowym do prasowania jest naprawdę dużo rzeczy, często prasuje się duże tkaniny, pościel, firany – stacja parowa będzie wówczas nieocenioną pomocą.

To wielofunkcyjne urządzenie składa się z generatora pary i dopasowanej deski o trzech kątach nachylenia (dzięki czemu możliwe jest m.in. prasowanie w pionie). Do części stacji parowych dołączony jest moduł mobilny, który umożliwia proste odświeżenie tapicerki, narzuty czy wyprostowanie zagnieceń na zasłonie bez konieczności jej zdejmowania. Duże materiały można wyprasować właśnie dzięki desce do prasowania w pionie. Daje to również możliwość odświeżenia ubrań bezpośrednio przed wyjściem. Sprawdza się ona w pielęgnacji okryć wierzchnich, marynarek i kombinezonów. W przypadku dużej liczby różnorodnych tkanin do prasowania stacja może okazać się realnym ułatwieniem. 

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)
Tagi: sprzęt agd