30.09.2020
Artykuł sponsorowany

Sprzęt RTV i AGD na raty czy za gotówkę? Kiedy warto wziąć kredyt na wyposażenie domu

Sprzęt RTV i AGD na raty czy za gotówkę? Kiedy warto wziąć kredyt na wyposażenie domu

Zakupy na raty zawsze oznaczają zadłużenie się i wiele osób jak ognia unika takiej możliwości. Z drugiej strony – jak żyć bez pralki i lodówki? Podpowiadamy, kiedy raty za sprzęt mają sens.

Wyposażasz dom? Zrób listę niezbędnych sprzętów

Teoretycznie wiemy, czego potrzebujemy w nowym domu, ale praktyka pokazuje, że można się zaskoczyć. Kupowanie wszystkiego „jak leci” raczej nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli wyposażasz dom, zacznij od zrobienia listy zakupów z działów AGD i RTV. Czego będziesz potrzebować?

Na pewno przydadzą się :

 • lodówka
 • kuchenka z piekarnikiem, ewentualnie płyta grzejna i piekarnik
 • zmywarka
 • czajnik
 • robot kuchenny lub blender

To absolutne minimum, jeśli chodzi o wyposażenie kuchni. Warto dodać do tej listy kuchenkę mikrofalową i toster lub opiekacz.

W łazience nie może zabraknąć:

 • pralki
 • suszarki do włosów
 • golarki dla mężczyzny

Razem z pralką można kupić suszarkę do ubrań. Ponadto w domu przydają się:

 • żelazko
 • odkurzacz
 • depilator dla kobiet
 • telewizor
 • laptop lub komputer

Powyższa lista nie jest długa i na pewno dałoby się ją uzupełnić o inne sprzęty, choćby ekspres do kawy. Jednak sumaryczna cena za zakupy może być całkiem wysoka. Na początku urządzania domu możesz zrezygnować z wentylatora, nawilżacza lub oczyszczacza powietrza, ale z czasem warto będzie i o tych sprzętach pomyśleć.

Nie masz pieniędzy? Nie kupuj najdroższych sprzętów

Na sprzęcie AGD i RTV nie powinno się oszczędzać, bo będzie nam służył latami. To prawda, jednak jest i druga strona medalu – najnowsze dostępne na rynku modele są bardzo drogie. Te, które mają rok lub dwa także posłużą nam odpowiednio długo, a ich cena jest niższa. Nie masz pieniędzy? Nie przepłacaj, jeśli nie musisz.

A kiedy warto kupić sprzęt na raty?

Ne pewno wtedy, gdy go potrzebujemy. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez pralki i lodówki. Telewizor natomiast nie jest niezbędnym wyposażeniem domu. Coraz więcej osób z niego rezygnuje.

Kupowanie na raty ma to do siebie, że generuje dług, który trzeba będzie spłacić. Łatwo jest podpisać umowę ratalną, ale zrób to tylko wtedy, gdy masz pewność, że twój comiesięczny budżet udźwignie ciężar rat. Kup te sprzęty, których naprawdę potrzebujesz. Na resztę postaraj się odłożyć pieniądze. Kupowanie na raty to konieczność płacenia odsetek, a więc ostateczna cena kupowanego sprzętu jest wyższa.

Gdzie kupić, żeby nie przepłacić?

Nie jest tajemnicą, że za ten sam sprzęt możemy zapłacić mniej lub więcej, w zależności od tego, gdzie kupujemy. Za najtańsze uważa się sklepy internetowe i hipermarkety ze sprzętem elektronicznym. W mniejszych sklepach jest nieco drożej, ale warto śledzić okresowe promocje i wyprzedaże.

Opłacalną opcją są zakupy na platformie Allegro. Miejsce to skupia wielu sprzedawców, którzy konkurują między sobą nie tylko jakością i bardzo bogatą ofertą, ale też ceną. Dzięki temu można kupić upatrzony wcześniej sprzęt za niewygórowaną kwotę.

Dobrym zwyczajem jest robienie zakupów, oczywiście w miarę możliwości, u jednego sprzedawcy. Dzięki temu znacząco obniża się koszt dostawy. Warto też dokładnie czytać opisy aukcji. Na wielu z nich można spotkać opcję darmowej dostawy, co z pewnością będzie odczuwalne w portfelu, zwłaszcza wówczas, gdy kupimy w krótkim czasie dużo niezbędnych sprzętów.

Ocena: 5 / 5,0 (1 głosy)
Tagi: sprzęt agd