25.10.2020

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Telewizor już od lat jest normalnym elementem wyposażenia większości domów. Coraz częściej jego zastosowanie nie kończy się na oglądaniu programów telewizyjnych. Telewizory przydają się bowiem także podczas korzystania z platform streamingowych, oglądania filmów na DVD, urządzania domowych pokazów zdjęć z wakacji czy grania na konsoli. Nic dziwnego, że z tak przydatnego sprzętu chcielibyśmy korzystać w możliwie najbardziej komfortowy sposób. Jednym ze sposobów na zwiększenie wygody jest zawieszenie telewizora.

Czy każdy telewizor można zawiesić, w jaki sposób to bezpiecznie zrobić i na jakiej wysokości zawiesić telewizor? 

Kiedy i w jaki sposób można zawiesić telewizor?

Niektóre telewizory nie są wyposażone w śruby montażowe umożliwiające zawieszenie ich. Zazwyczaj w ich przypadku musimy ograniczyć się do ustawienia ich na stopce w wybranym miejscu.

Jeśli natomiast nasz telewizor jest dostosowany do podwieszania, powinniśmy zwrócić uwagę na standard VESA. Najkrócej rzecz ujmując jest to opis rozstawu czterech śrub służących do montażu umieszczonych z tyłu telewizora. Rozstaw śrub wyrażany jest liczbowo (np. VESA 100x100), liczby podawane są w milimetrach. Pierwsza podana liczba dotyczy rozstawu poziomego, zaś druga - rozstawu pionowego.

Jeżeli ustaliliśmy już standard VESA, możemy przystąpić do szukania uchwytu o takich samych wymiarach. Wyróżniamy uchwyty przylegające do ściany nieruchomo jak również uchwyty wyposażone w wysięgnik umożliwiający manipulowanie położeniem telewizora. Zwróćmy uwagę, czy waga naszego telewizora nie przekracza dopuszczalnego udźwigu uchwytu. Sam montaż nie nastręcza większych trudności i polega na wkręceniu kilku śrub. 

Optymalna wysokość dla telewizora w salonie

W salonie zazwyczaj korzystamy z telewizora siedząc na kanapie bądź w fotelu. Wysokość, na jakiej zawiesimy tam telewizor powinna być zatem uzależniona od wysokości tych mebli. Powszechnie przyjmuje się, że środek ekranu TV musi znajdować się na wysokości oczu telewidza. Inne położenie będzie wymagało nienaturalnych skrętów kręgosłupa i karku, co przy długotrwałym użytkowaniu może doprowadzić do przykrego bólu.

W większości przypadków telewizor w salonie powinien być zawieszony na wysokości około 100-115 centymetrów ponad podłogą, jednak najlepiej będzie, jeśli przeprowadzimy prosty test i przy użyciu miarki indywidualnie sprawdzimy, jaka wysokość zagwarantuje odpowiednie ułożenie kręgosłupa.

Jeżeli nie mieszkamy w pojedynkę, należy uwzględnić różnice wzrostu pomiędzy domownikami. Możemy po prostu wyciągnąć średnią z tych pomiarów. Niebagatelną rolę odgrywa także odległość między widzem a ekranem. Jeżeli jest ona duża, telewizor można zawiesić o kilka-kilkanaście centymetrów wyżej. Podobnie będzie w przypadku, gdy ekran naszego telewizora ma dużą przekątną. W przypadku niewielkich pokojów i ekranów widełki dopuszczalnej wysokości są węższe. Telewizor w salonie najlepiej podwiesić przy użyciu uchwytu nieruchomego.

Na jakiej wysokości umieścić telewizor w sypialni?

Specyfika korzystania z telewizora w sypialni polega na tym, że w sypialni filmy oglądamy zwykle w pozycji leżącej, a nie siedzącej. Oznacza to, że telewizor powinien zostać zawieszony wyżej niż w salonie.

Zdaniem ekspertów optymalna wysokość wynosi około 175-185 centymetrów od podłogi, aczkolwiek należy pamiętać, że obliczenia te dokonane są przy założeniu, że nasze łóżko nie odbiega od wymiarów standardowych.

Jeśli korzystamy ze znacznie wyższego bądź niższego łóżka, przeprowadźmy test analogiczny do tego, który przeprowadzamy w salonie. Ponadto w przypadku sypialni doskonale sprawdzą się uchwyty ruchome, pozwalające na wyregulowanie kąta nachylenia zgodnie z naszymi potrzebami. Ciekawym, choć wciąż rzadko wybieranym miejscem na umieszczenie takiego uchwytu jest sufit. Dzięki mocowaniu sufitowemu zaoszczędzimy miejsce w pokoju, co jest szczególnie istotne, jeżeli wymiary naszej sypialni są skromne. Na rynku dostępne są uchwyty elektryczne, którymi steruje się przez pilota, dzięki czemu modyfikowanie kąta nachylenia ekranu jest jeszcze bardziej komfortowe i nie będzie wymagało wstawania z łóżka.

Na zakończenie wspomnijmy, że często wybieranym miejscem dla telewizora jest także kuchnia. W kuchni na ekran zerkamy zazwyczaj lekko zadzierając głowę do góry, dlatego kuchenny telewizor powinien być zawieszony na ciut większej wysokości, aniżeli ten umieszczony w salonie. 

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)