18.10.2020

Z jakimi kolorami łączyć szary w stylizacjach wnętrzarskich?

Z jakimi kolorami łączyć szary w stylizacjach wnętrzarskich?

Kolor szary i jego odcienie sprawdza się w wielu aranżacjach, bowiem stanowić on może zarówno tło dla innych kolorów, jak i podkreślać elegancki, stonowany charakter wnętrza.

Szary w sypialni, salonie lub biurze sprzyja odprężeniu, ale także pomaga w osiągnięciu maksymalnej koncentracji. Jeśli zależy nam na wyciszeniu kolorystycznym wnętrza i nadaniu mu spokojnego charakteru, warto postawić na szarość i jej waloryzacje.

 

Jeżeli poszukujemy bardziej zindywidualizowanych rozwiązań, szary świetnie skomponuje się z bielą i jej refleksami, żółcią, w tym musztardową, a także paletami błękitów, od morskiego poprzez zielony, po niebieski i jasny brąz.

Interesującą kompozycją szarości będzie także zestawienie koloru szarego z różem i jego odcieniami. Wówczas wnętrze zyska charakter ciepłego buduaru. Kolory pasujące do szarego to także klasyczne, kontrastujące z nim czernie i czerwienie. Polecane szczególnie do wnętrz o wyrazistym charakterze. Kuchnia lub łazienka z taką kombinacją barw zachwyci wielbicieli mocnych, awangardowych stylistyk. 

Kolory pasujące do szarego - co nam radzą profesjonalni projektanci wnętrz?

Szary może być zarówno dominantą kolorystyczną wnętrza, jak i bazą dla innych barw. Choć większość z nas chętnie eksperymentuje, warto znać kilka podstawowych zasad komponowania barw, proponowanych przez profesjonalnych projektantów wnętrz.

Połączenie koloru szarego z białym przyniesie skutek wizualny w postaci minimalistycznych stylistyk wnętrza. Złamanie szarego musztardową żółcią, spowoduje natomiast ocieplenie wnętrza i nadanie mu bardziej familiarnego charakteru. Szary w duecie z błękitami i morską paletą barw, świetnie sprawdzi się w łazience, nadając wnętrzu rześki i czysty charakter. Jeszcze inny skutek odniesie połączenie szarości z pastelami: różem, błękitem i zielenią w tych odcieniach. Tego rodzaju kompozycja barwna nada wnętrzu romantyczny i lekko rustykalny charakter. Jeśli poszukujemy chłodnego, eleganckiego i nieco szkolnego wyrazu wnętrza, zaprojektujmy kombinację szarości z granatem i bardzo ciemnym błękitem. Profesjonalni projektanci wnętrz podpowiadają także, że projektując paletę barw, należy zawsze brać pod uwagę rozmiar wnętrza, czy jest to duży, reprezentacyjny salon, czy raczej małe biuro obsługi klienta. Szarości lubią także mocne doświetlenie pomieszczeń, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się w salach konferencyjnych o przeszklonych ścianach i wypustach balkonowych. 

Kolor szary - z jakim kolorem pasuje najbardziej?

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie, bo szary może być głównym aktorem pomieszczenia, ale i świetnym bohaterem drugiego planu. Na pewno warto podjąć decyzję, która z ról przeznaczymy kolorowi szaremu w konkretnym wnętrzu. Jeśli zależy nam na wrażeniu czystości i świeżości, szare ściany będą długo wspierać poczucie porządku i dobrej organizacji przestrzeni.

Szare ściany i wyrazistych barw meble, od sof i krzeseł, poprzez dywany i firany, na poduszkach-siedziskach kończąc, są niemal nieograniczonym polem do prezentacji indywidualistycznych projektów wnętrz. W takiej sytuacji warto postawić na bardzo charakterystyczne dodatki, zaopatrując się w dizajnerskie przedmioty, które  zakupić można nie tylko w dobrych sklepach wnętrzarskich, ale i w galeriach autorskich, a nawet w sklepach internetowych prowadzonych przez artystów. Szary lubi towarzystwo wyrazistych barw i kształtów, dlatego autorskie projekty wnętrzarskie nadadzą mu charakter i styl.

Szary - kiedy to nie najlepsze rozwiązanie?

Kolor szary doskonale podkreśla gamę towarzyszących mu barw, ale i sporo odsłania. Dlatego nie jest wskazany w przestrzeniach podatnych na zabrudzenia i bardzo ciemnych. Projektanci wnętrz odradzają zastosowanie koloru szarego w przestrzeniach komunikacyjnych takich jak klatki schodowe, długie, ciemne korytarze i aneksy. Chyba, że będzie to bardzo jasny odcień szarości, a wnętrze zostanie naprawdę dobrze doświetlone sztucznym oświetleniem. Wtedy wrażenie zimna, sztuczności i szpitalnej aseptyczności zostanie nieco osłabione. Niemniej jednak szarość i jej odcienie nie tylko pozostawią w takich przestrzeniach komunikacyjnych wrażenie przeraźliwego chłodu, ale i bardzo szybko odsłonią zabrudzenia, osadzony na podłodze lub ścianach kurz albo skutki inne intensywnego użytkowania.

Również szary, jako kolor płytek gresowych na podłodze, nie jest najlepszym wyborem w korytarzu, na klatce schodowej lub północnym tarasie. Szybko będzie dawał on efekt skumulowanych zabrudzeń, podkreślając wszelkie odbarwienia fug lub innych wypełnień towarzyszących takiemu podłożu. Szary - wbrew pozorom - nie jest więc uniwersalny, choć taki stereotyp pokutuje szczególnie wśród projektantów wnętrz użyteczności publicznej, takich jak szpitale i przychodnie. Stereotypy jednak warto weryfikować, by nawet trudne wnętrza dawały nam choć trochę radości. 

Ocena: 5 / 5,0 (1 głosy)