14.12.2019

Jak pomalować salon nowocześnie? Odpowiedni dobór kolorów

Jak pomalować salon nowocześnie? Odpowiedni dobór kolorów

Spośród licznych sposobów odświeżania wnętrz i nadawania im odmiennego wystroju, malowanie ścian to bez wątpienia najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Sprawdzi się ono w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, jak sypialnia, pokój dziecięcy, czy salon. Pokój dzienny stanowi centrum życia domowego, w którym spędzamy czas z bliskimi na rozmowach i posiłkach, odpoczywamy po pracy albo oglądamy telewizję. Z tej przyczyny jest on często nazywany sercem domu.

Zanim wybierzemy kolor farby do pomalowania ścian w salonie, musimy się najpierw dobrze zastanowić, jaki ma w nim panować nastrój. Czy pomieszczenie to ma być przede wszystkim miejscem relaksu i wyciszenia, czy chcemy raczej, aby dodawało nam ono energii? Zatem jak pomalować salon, aby nie tylko go odświeżyć, ale sprawić by wyglądał elegancko?

Salon w jasnej stylistyce

Pokój dzienny w którym na jednej ze ścian zastosowano farbę tablicową.

Jaki wybrać kolor farby na ścianę?

Kolorystyka ścian to jeden z istotnych elementów aranżacji wnętrza, dlatego powinna być ona dopasowana do koloru podłogi, umeblowania i reszty wyposażenia. Ponadto ważny jest rozkład oraz wielkość okien, które decydują o ilości światła słonecznego wpadającego do pokoju. Ściany w salonie mogą mieć ciepłą barwę, która wniesie energię, jak np. żółta czy pomarańczowa. Jeśli chcemy uzyskać atmosferę odprężenia możemy zastosować kolor zielony lub różne odcienie niebieskiego.

Do mniejszych pomieszczeń starajmy się dobierać jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. Warto wówczas również zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie, łącząc światło sufitowe z bocznym i punktowym.

Kiedy wnętrze jest dobrze doświetlone z zewnątrz możemy sobie pozwolić na odcienie czerwieni, fioletu, czy inne ciemniejsze barwy.  Ściany w salonie można malować jednym kolorem lub łączyć różne odcienie. Ostatnio bardzo modne jest kontrastowanie kolorów. Coraz częściej spotyka się takie aranżacje, gdzie trzy ściany mają jedną barwę, natomiast czwarta pomalowana jest intensywnym kolorem, który tworzy z nią kontrast. Współczesne domy nierzadko posiadają kuchnię połączoną z pokojem dziennym. Chcąc wyodrębnić wizualnie powierzchnie spełniające odmienne funkcje, musimy zastosować różne kolory farby. W ten sposób wykreujemy swego rodzaju „pokój w pokoju”. I tak np. ściany w części stanowiącej jadalnię pomalujmy innym odcieniem niż te należące do reszty salonu.

Pokój dzienny z kontrastującą jedną ścianą

Wizualizacja w której na jednej ze ścian zastosowano kontrastujący do reszty ścian kolor niebieski.

Jak nowocześnie pomalować salon?

Dobór barw to kwestia gustu, choć powinien on zależeć od charakteru wnętrza i kolorystyki pozostałych komponentów. Podczas gdy większość ścian będzie jasna, wybrany fragment (np. nad kominkiem) możemy pomalować intensywnym kolorem. Będzie on wtenczas najbardziej przykuwał uwagę. Umiejętnie wyróżniony skrawek podkreśli konkretny element architektoniczny, dopełniając aranżację.

Innym pomysłem na nowoczesne wykończenia ścian są farby teksturalne, które pozwalają uzyskać bardzo interesujące efekty, które sprawią że salon będzie wyglądał okazale. Technika ta jest polecana zwłaszcza w przypadku pomieszczeń urządzonych w stylu glamour. Można ją również zastosować na jednej ze ścian, używając neutralnej palety barw o niewielkiej różnicy pomiędzy odcieniami, aby całość wyglądała jeszcze bardziej delikatnie. Modne aktualnie są odcienie koloru szarego, a także beżowego i kremowego oraz złamana biel. Te ostatnie w pozytywny sposób wpływają na nasze samopoczucie, uspokajają i dają poczucie wolności. Ponadto mają one uniwersalny charakter, będą więc pasowały do każdego stylu aranżacji.

Prócz tradycyjnych farb do malowania ścian ciekawie prezentują się farby z brokatem, które charakteryzują się dużymi walorami dekoracyjnymi. Pokryta nimi ściana nie stanowi jedynie tła dla mebli, lecz zostaje wyeksponowana na pierwszy plan w pomieszczeniu. Taka powłoka efektownie rozprasza światło, stwarzając wrażenie przestronności wnętrza i dodając mu blasku. Efekt brokatu można otrzymać poprzez nałożenie gotowej farby z błyszczącymi drobinkami, bądź też poprzez dodanie brokatu do lakieru, którym pokrywa się ścianę wcześniej pomalowaną odpowiednim kolorem. Lśniące odcienie znakomicie będą pasowały w salonie jako wykończenie murku czy słupa konstrukcyjnego. Farbę brokatową można również wykorzystać do malowania nią wzorów na ścianie.

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)