14.10.2019
Artykuł sponsorowany

Uniwersalne meble do salonu i jadalni – krzesła drewniane

Uniwersalne meble do salonu i jadalni – krzesła drewniane

Można pomyśleć, że są ograne. Jednak drewniane krzesła w rzeczywistości można zaaranżować na wiele sposobów. Da się też szybko poprawić wygląd krzeseł z drewna, które już masz.

W stylu skandynawskim

Chyba najpopularniejsze skojarzenie z prostymi, drewnianymi krzesłami to styl skandynawski. W takich wnętrzach dominują jasne kolory. Nie brak też sosnowych czy malowanych na jasno elementów drewnianych. Takie surowe krzesło może więc stać się częścią nowoczesnego wystroju w takim stylu. Ważne, by nie było lakierowane – w skandynawskim stylu liczy się właśnie naturalny rysunek słojów i jasny, matowy odcień. Przykłady idealnego mebla tego typu to te marki Signal, dostępne np. na kupmeble.pl – białe krzesło CD-38 lub niemalowane Adrian.

Rustykalność i prostota

Innym stylem, w którym można wykorzystać takie białe czy niemalowane krzesło z drewna, jest rustykalny. W polskich chatach do dziś można czasem spotkać proste taborety i krzesła, które przetrwały kilkadziesiąt lat. Ze starym, kamiennym domem na śródziemnomorskiej prowincji kojarzą się z kolei właśnie takie krzesła drewniane, pomalowane na biały czy lawendowy kolor.

Renowacja krzeseł drewnianych w domu

Tu warto wspomnieć o tym, jak wdzięczne są drewniane meble, jeśli chodzi o ich modyfikacje. W przypadku plastikowych czy metalowych krzeseł zmiana koloru jest niemożliwa. Drewno zawsze można pomalować, a szorstka faktura czy widoczne pociągnięcia pędzla mogą tylko dodać indywidualnego charakteru. Z renowacją drewnianego krzesła poradzi sobie każdy, kto ma papier ścierny, farbę i pędzel.

Czym kierować się przy wyborze?

Szukając krzesła z drewna, warto pamiętać o kilku rzeczach. Najważniejsza jest kwestia uniwersalności. Często pojawiają się nowe, niekiedy bardzo wyszukane wzory. Nietypowe kształty i kolory mebli drewnianych rzadko jednak starzeją się szlachetnie. Aby krzeseł można było używać również w przyszłości - w innych mieszkaniach i w towarzystwie nowych mebli – warto stawiać na wzory ponadczasowe, jakie od lat spotkać można w polskich domach. Dotyczy to też kolorów – sprawdza się klasyczna sosna czy dąb.

Dodatkowym powodem, dla którego proste krzesła są praktyczne, jest mniejsza ilość zakamarków, w których mógłby gromadzić się kurz. Dzięki temu łatwiej da się je czyścić. Również w przypadku tapicerki na krzesłach trzeba pamiętać o praniu. Lepiej wziąć to pod uwagę przed zakupem i wybrać model, w którym powierzchnia tapicerowana jest niewielka lub da się ją zdjąć. Meble tapicerowane lepiej kupować u sprawdzonych producentów na stronach takich jak kupmeble.pl. W tańszych wariantach z targowisk wypełnienie tapicerki może być wykonane z niskiej jakości gąbki, która szybko się odkształci i zniszczy. Z kolei w meblach vintage wypełnienie może gnić i szybko nadawać się do wymiany.

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)