Cegła w kuchni - aranżacja, wady i zalety

Cegła w kuchni - aranżacja, wady i zalety

W aranżacji kuchni, warto zwrócić uwagę na ściany wykończone cegłą lub delikatny niuans cegły nad blatem. Ceglana ściana wygląda nowatorsko i staje się wyróżniającym elementem na przestrzeni całego mieszkania. Taka aranżacja sprawi, że gotowanie i czas spędzony w kuchni będzie jeszcze bardziej przyjemny, a znajomi czy bliscy zwrócą uwagę na ciekawie urządzone miejsce.

Cegła ma zastosowanie w industrialnej przestrzeni, nowoczesnej, ale sprawdzi się również w tradycyjnie urządzonym mieszkaniu. Kiedy wybieramy elementy do urządzania wnętrz, warto pomyśleć o nietuzinkowym rozwiązaniu, które wyróżni się na tle bardzo modnych dzisiaj bieli, prostych form i gładkich wykończeń. Cegła w kuchni nad blatem to już element, który nada mieszkaniu niepowtarzalny klimat i sprawi, że będzie bardziej przytulne. 

Kiedy cegła na ścianie jest możliwa?

Zawsze! Ten sposób aranżacji wnętrza nie jest tylko dla wybrańców, którzy od podstaw remontują stare kamienice czy domy. Oczywiście, w takim wypadku należy odpowiednio otynkować ścianę, pozostawiając tylko ten jeden element. Choć cegła na ścianach staje się coraz bardziej popularna to wciąż krążą mity o jej dostępności. Tak naprawdę, efekt ceglanej ściany możemy uzyskać za pomocą płytek cegłopodobnych. Dają równie zniewalający efekt, co surowa, nieotynkowana ściana z duszą domu. Producenci płytek już jakiś czas temu zauważyli, że ten trend trzeba przełożyć na dostępny dla każdego. Dlatego powstały płytki, które imitują cegłę. To rozwiązanie ma swoje plusy - pozwala na dowolny wybór wzoru, tekstury i koloru płytek. Odwiedzamy tylko sklep budowlany i wybieramy wariant najbardziej zgodny ze swoimi preferencjami. Łatwa przystępność płytek cegłopodobnych to mały krok do zaaranżowania przestrzeni, która stanie się klimatyczna, ożywiona i z wyrazem. 

Wady i zalety cegły w kuchni

Ceglane elementy na ścianach, obudowana wyspa czy cała ściana w ceglanej teksturze... Wygląda bajecznie, ale czy jest funkcjonalna? Kuchnia to specyficzne miejsce, podobnie jak łazienka. Narażone na wilgoć i zmiany temperatury z uwagi na przetwarzanie termiczne produktów czy działanie różnych sprzętów kuchennych. Już sam wybór farby do kuchni budzi wiele wątpliwości, powstają specjalne serie przygotowane specjalnie dla tych, którzy chcą pomalować swoją kuchnie. Cegła w pomieszczeniu stanowi wyrazisty dodatek, który z pewnością znajdzie zwolenników, bo wygląda zwyczajnie pięknie. Mimo tego, ma swoje wady i zalety, które zostały przedstawione poniżej. W aranżacji swojej kuchni, należy o nich pamiętać.

Wady

  • Wykorzystując cegłę w kuchni należy ją zaimpregnować lakierem ochronnym, żeby nie absorbowała tłuszczu
  • Optycznie zmniejsza mieszkanie
  • Pasuje do wnętrz o prostych, gładkich formach, sama w sobie jest ciężkim, acz imponującym dodatkiem

Zalety

  • Najwyżej w zestawieniu zalet plasuje się zdecydowanie wygląd. Cegła w kuchni wygląda nietuzinkowo i nadaje jej charakteru. Doskonale ociepla wnętrze i klimat
  • Jest trwała i naturalna
  • Odporna na uszkodzenia mechaniczne kilka razy bardziej niż gładka ściana
  • Względy akustyczne -  wycisza pomieszczenie
  • Padające na nią światło pięknie się załamuje, dając niepowtarzalny efekt. Nie ma dwóch takich samych elementów!

Cegła w użytku

Kiedy rozważymy wszystkie za i przeciw, możemy przejść do aranżacji przestrzeni z cegłą w roli głównej. Faktem jest, że ceglany dodatek ma o wiele więcej zalet niż wad, jednak dysponując kawalerką bądź zbyt małą przestrzenią możemy się rozczarować. Należy zwrócić uwagę na każdy aspekt, żeby ceglana ściana wyglądała efektownie, a nie ciężko i dawała złudzenie mniejszego otoczenia. W sytuacji, kiedy kuchnia jest otwarta na salon czy jadalnie, śmiało można zacząć realizację projektu wnętrza z ceglaną ścianą. Nie będzie wyglądała ciężko i nie zmniejszy kuchni. Warto też przemyśleć kwestię wyboru płytek cegłopodobnych - mamy do dyspozycji małe cegły, różne odcienie i matowe oraz lśniące wykończenia. Kiedy trend umieszczenia cegły na ścianie koniecznie chcemy przenieść na płaszczyznę naszego mieszkania, a nie jest ono pokaźnych rozmiarów, może warto wybrać mniejsze elementy w jasnych barwach? Jasne barwy nie oddziałują optycznie na pomieszczenie.

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)