08.01.2021
Artykuł sponsorowany

Porady i wskazówki przy projektowaniu kuchni od Homelook.pl

Porady i wskazówki przy projektowaniu kuchni od Homelook.pl

Kuchnia jest nieodłącznym elementem każdego domu i mieszkania. Niezależnie od tego, czy jest to wielkie pomieszczenie połączone z jadalnią, czy malutki aneks kuchenny warto, by było ono jak najbardziej funkcjonalne i estetycznie urządzone. Czy warto podjąć się projektowania kuchni samodzielnie? Oczywiście możesz zatrudnić do tego zadania specjalistę, jednak dzięki kilku prostym poradom będziesz w stanie samodzielnie określić, które rozwiązania sprawdzą się w Twoim wnętrzu. Oto kilka najważniejszych wskazówek przy projektowaniu kuchni, które specjalnie dla Ciebie przygotowali eksperci z portalu Homelook.pl.

Czy projektowanie kuchni musi być trudne?

Biorąc pod uwagę kwoty, jakich żądają niektórzy projektanci za wykonanie projektu kuchni, można pomyśleć, że jest to niezwykle wymagające zadanie. Jednak jeśli wiesz, czego potrzebujesz i jakie kuchnie Ci się podobają, możesz śmiało spróbować swoich sił w samodzielnym projektowaniu. Jeśli nawet popełnisz jakiś błąd, bardzo prawdopodobne, że zauważy go ekipa remontowa i zaproponuje Ci alternatywne rozwiązanie. Dzięki temu unikniesz nie tylko sporego wydatku na projektanta, ale też stworzysz oryginalny i dopasowany w 100% do swojego gustu projekt. Jeśli chcesz sobie ułatwić zadanie, przed rozpoczęciem projektowania sprawdź, jakie są najważniejsze porady i wskazówki. Dzięki nim dowiesz się, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Jeżeli chcesz uzyskać jeszcze więcej porad, zapraszamy do artykułu poradnikowego przy projektowaniu kuchni przygotowanego przez portal Homelook.pl - https://homelook.pl/projektowanie-kuchni/

O czym należy pamiętać, projektując kuchnię? TOP 6 porad od Homelook.pl

Kuchnia jest pomieszczeniem, w której poza meblami musi znaleźć się wiele funkcjonalnych urządzeń, a także sporo miejsca do przechowywania. Jednak jeśli dobrze wszystko rozplanujesz, możesz sprawić, ze nawet najmniejsze pomieszczenie przerodzi się w Twoją wymarzoną kuchnię. O czym warto pamiętać, podejmując pierwsze kroki w projektowaniu kuchni? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

1. Dopasuj kuchnię do swojego stylu życia

Zanim rozpoczniesz projektowanie, koniecznie przeanalizuj to, jakie masz potrzeby związane z funkcjonowaniem nowej kuchni. Ilu domowników mieszka razem z Tobą? Ile czasu spędzasz w kuchni? Jak wygląda Twoje gotowanie – czy częściej korzystasz z gotowych produktów, czy starasz się gotować „od zera”? Czy zwykle jesz posiłki w kuchni, czy innej części domu/mieszkania? Koniecznie wypisz też rzeczy, które przeszkadzają Ci w obecnej kuchni i zastanów się, czym możesz je zastąpić.

2. Poznaj podstawowe zasady ergonomii

Zastanów się, jaki układ kuchni najlepiej sprawdzi się w Twoim pomieszczeniu. Do wyboru masz kuchnie zbudowane na jednej ścianie, kuchnie w kształcie litery L, a nawet kuchnie z wyspą. Przemyśl dostępne rozwiązania i dopasuj je w taki sposób, by były wygodne i praktyczne. Nie umieszczaj lodówki w dużej odległości od zlewu, by łatwiej przygotować do mycia warzywa i owoce. Zadbaj o zamontowanie wygodnego pochłaniacza i odpowiednią ilość blatu. Nie zapomnij też o dobrym oświetleniu – zarówno światłem naturalnym, jak i dodatkowymi lampami.

3. Wybierz pomiędzy sprzętami pod zabudowę i wolnostojącymi

Ten wybór często ma wpływ na wielkość urządzeń (na przykład pojemność zmywarki), ale także łatwość utrzymania czystości i powierzchnię blatów. Zastanów się, które rozwiązania będą dla Ciebie wygodniejsze i czy sprawdzą się w danym pomieszczeniu.

4. Zadbaj o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania

Funkcjonalność przestrzeni do przechowywania to nie tylko jej ilość, ale też dostępność i organizacja. Dobrym pomysłem jest na przykład zastąpienie dolnych szafek szufladami – wyeliminuje to konieczność schylania się lub klękania, by sięgnąć po najdalej umieszczone przedmioty. Dobrym pomysłem jest też zakup organizerów do szuflad – dzięki nim utrzymasz ład i porządek nawet w najmniejszych akcesoriach.

5. Wybierz meble z łatwych w utrzymaniu materiałów

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym tworzy się stosunkowo dużo zabrudzeń. Nie chodzi tylko o przypadkowe rozlanie napoju czy wypadki z urządzeniami kuchennymi podczas gotowania. Sam tłuszcz osadzający się na powierzchniach może być problematyczny. Dlatego warto wybrać meble z materiałów odpornych na ścieranie i możliwie ograniczających przywieranie brudu.

6. Dobierz eleganckie akcesoria

W kuchni poza dużymi sprzętami AGD potrzebujemy też małych urządzeń i wielu akcesoriów. Wybierając akcesoria kuchenne, które zamierzamy trzymać na wierzchu, warto zadbać, by cechowały się one nie tylko funkcjonalnością, ale także eleganckim wyglądem. Dzięki temu unikniesz w kuchni wrażenia bałaganu i ułatwisz sobie sprzątanie, nie musząc chować wszystkiego w szafkach i szufladach. Pamiętaj, praktyczne akcesoria mogą być także dekoracją.

Kuchnia na wymiar czy standardowa?

Kuchnie na wymiar wciąż cieszą się dużą popularnością. Jednak robiąc zakupy w sieciowym sklepie z meblami, zdecydowanie szybciej wykończysz pomieszczenie. Jakie są wady i zalety tych rozwiązań? Zaletą gotowych mebli ze sklepu jest ich dostępność, stosunkowo niska cena oraz łatwy montaż. Przekłada się to na fakt, że remont skończymy zapewne znacznie szybciej. Stwarza to jednak pewien problem – możemy nie wykorzystać całej dostępnej przestrzeni w taki sposób, jak moglibyśmy tego oczekiwać. Ten problem rozwiązuje kuchnia na wymiar. Niestety, to rozwiązanie jest droższe i bardziej czasochłonne, jednak w zamian otrzymujemy zwykle wyższą jakość mebli, pełne wykorzystanie przestrzeni i realizację wszelkich pomysłów.

Jakie parametry należy uwzględnić przy projektowaniu kuchni?

Podczas projektowania kuchni podstawa jest wykonanie prawidłowego pomiaru pomieszczenia. Warto w nim uwzględnić lokalizację okien czy drzwi, a także obecną instalację wodną i elektryczną. Jeśli nie planujesz większego remontu, warto dostosować do nich układ urządzeń AGD. Pamiętaj o uwzględnieniu nie tylko miejsca na szafki o odpowiednim wymiarze, ale też zwróć uwagę na to, jaka przestrzeń znajduje się między nimi. Zbyt mała przestrzeń między górnymi a dolnymi szafkami może utrudniać gotowanie, podobnie jak zbyt nisko umieszczony blat. Problemem może też się okazać umieszczenie sprzętów takich jak piekarnik, lodówka czy zmywarka w miejscach, które nie pozwolą na pełne otwarcie ich drzwi. Koniecznie weź to pod uwagę.

Projektowanie kuchni – podsumowanie

Dla wielu osób idealna kuchnia jest wciąż niespełnionym marzeniem. Warto więc samemu wymyślić jej projekt i na podstawie własnych doświadczeń wybrać rozwiązania, które będą najwygodniejsze. Nie musisz kierować się najnowszymi trendami – kuchnia ma się podobać Tobie. W końcu to właśnie Ty będziesz ją mieć w swoim mieszkaniu. Nawet jeśli zamierzasz skorzystać z usług projektanta, warto wcześniej stworzyć własny projekt, by mniej więcej zarysować, czego oczekujesz od tego pomieszczenia i co jest w Twoim guście. Dzięki temu będziesz o krok bliżej do stworzenia swojej kuchni marzeń.

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)