17.03.2014

Projektowanie kuchni - od czego zacząć?

Projektowanie kuchni - od czego zacząć?

Kuchnia to serce domu i jednocześnie centrum rodzinnego życia. Już od dawna nie traktujemy jej jako oddzielnego pomieszczenia, które zamykamy.Kuchnia to pomieszczenie, które najbardziej ze wszystkich potrzebuje odpowiedniego zaplanowania i skrupulatnie przemyślanego rozstawienia sprzętów oraz ustalenia ciągów komunikacyjnych.

Pierwszy krok projektowania kuchni - wybór sprzętu AGD

Pierwszym krokiem do udanego projektu kuchni jest wybranie odpowiednich sprzętów AGD. Musimy podjąć decyzję czy będzie to sprzęt do zabudowy czy wolnostojący. Następnie po kolei wybieramy lodówkę, piekarnik wraz z płytą, okap, zmywarkę oraz takie elementy jak zlew, armatura.

Galeria zdjęć: kuchnie i projekty różnych firm.

Zdjęcia kuchni oraz projekty różnych firm
Zdj.:Firma Peka

Mając wybrane sprzęty kuchenne i znając ich wymiary możemy je ustawić w naszej kuchni, tak jak nam się podoba, lub jak jest nam wygodnie. Warto stosować zasadę: ustawiaj sprzęty w takiej kolejności, w jakiej będziesz z nich korzystał. Najpierw lodówka (obowiązkowo trochę blatu roboczego zaraz obok, aby wracając do domu z całą siatką zakupów łatwo było ją rozpakować). Potem zlew i w niedużej odległości zmywarka- ułatwi to wyprowadzeni przyłączy w jednym miejscu i skróci czas między oczyszczaniem talerzy a wstawianiem ich do zmywarki. Skoro już wypakowaliśmy zakupy, następnie umyliśmy warzywa potrzebne do przygotowania posiłku, możemy przystąpić do gotowania – czas na kuchenkę. Nasza praca w kuchni będzie odbywać się „po tej samej trasie” – czyli sprawnie i szybko. Unikniemy zbędnego biegania po kuchni w przypadku bezmyślnego ustawienia sprzętów AGD.

Pozostałe miejsce w pomieszczeniu wypełniamy szafkami i blatem roboczym – który w kuchni jest niezbędnym elementem.

Bardzo ważną częścią naszego planu jest rozmieszczenie punktów elektrycznych, wyprowadzenia ciepłej i zimnej wody oraz odpływu. Każdy sprzęt powinien mieć swoje gniazdo elektryczne. Oprócz tego musimy pamiętać o wyprowadzeniu tzw. gniazd użytkowych nad blatem oraz kabli do oświetlenia pod szafkowego – jeśli takie planujemy zamontować. Należy pamiętać, że gniazdo dla zmywarki i piekarnika w żadnym wypadku nie może znajdować się bezpośrednio za nimi. Należy je wyprowadzać w sąsiedniej szafce – tak aby był do nich dostęp w każdej chwili.

Po technicznych aspektach projektu, pozostaje nam najprzyjemniejszy punkt czyli wybieranie form i kolorystyki do naszej kuchni. Decyzje odnośnie materiałów i dodatków, które oprócz dekoracji muszą być funkcjonalne i trwałe.

Podsumowanie
  1. Wybór: sprzęt AGD do zabudowy czy wolnostojący
  2. Ustawienie sprzętu w odpowiedniej kolejności i miejscu
  3. Odpowiednie umiejscowienie przyłączy elektrycznych
Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)