Soda oczyszczona na mszyce - ekologiczny sposób na mszyce

Mszyce są najczęściej spotykanymi szkodnikami roślin. Atakują nie tylko rośliny ogrodowe, ale także te posadzone w donicach na naszych balkonach. Mogą znacznie ograniczać wzrost roślin, ale także przenosić groźne choroby wirusowe. Występuje wiele sposobów pomocnych w zwalczaniu mszyc, od środków chemicznych dostępnych w sklepach ogrodniczych po domowe sposoby równie skuteczne i co ważne ekologiczne. Jednym z nich jest soda oczyszczona pomocna w zwalczaniu tych osobników.
Działanie sody oczyszczonej na mszyce
Soda oczyszczona jest bezpiecznym, tanim oraz szeroko dostępnym środkiem, który znajduje zastosowanie w ogrodzie. Jest naturalnym preparatem, dlatego może być z powodzeniem stosowana w ogrodzie do zwalczania wielu szkodników, chwastów i innych chorób roślin. Jest skuteczna szczególnie na mszyce, roztocza i mączliki. Liście roślin po skropieniu ich przygotowanym roztworem z sody oczyszczonej wymieszanej z płynem do naczyń, szarym mydłem lub olejem staną się miejscem nieatrakcyjnym dla mszyc i spowodują ich obumieranie.
Przepisy - soda na mszyce
Roztwór sody oczyszczanej to skuteczny sposób na walkę ze szkodnikami takimi jak mszyce. Można go wykonać samodzielnie z produktów, które są dostępne w każdym domu. Oto kilka propozycji:
- Do 4 litrów wody dodać 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej, wymieszać i wstrząsnąć
- Do 1 litra ciepłej wody dodać 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej i 1/2 łyżeczki oleju. Następnie należy wymieszać i wstrząsnąć.
- Do 2 litrów ciepłej wody dodać 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i kilka kropli płynu do naczyń lub 2ml szarego mydła. Dokładnie wymieszać i wstrząsnąć.
Mszyce - jak je rozpoznać?
Są to niewielkie owady o wielkości od 2 do 5 mm. Występują w formach uskrzydlonych lub bezskrzydłych ze względu na fazy rozwoju, w których się aktualnie znajdują. Mogą przybierać barwę: żółtą, kremową, zieloną, pomarańczową lub czarną. Ich ciało jest okrągłe i wydłużone, które zakończone jest szpiczastym odwłokiem. Na jego końcu znajdują się syfony, czyli dwie krótkie rurki służące do porozumienia się z innymi osobnikami za pomocą feromonów. Zaniepokojony szkodnik może w ten sposób ostrzec inne mszyce o niebezpieczeństwie. Młode osobniki nie różnią się względem dorosłych, są tylko mniejsze. Szkodniki te są łatwe do rozpoznania ze względu na występowanie w licznych gromadach, po kilkadziesiąt bądź nawet kilkaset osobników.
Jak mszyce atakują rośliny?
Mszyce pojawiają się na roślinach w bardzo licznych koloniach, osiadając w pierwszej kolejności na wierzchołku rośliny, a później na jej innych częściach. Kiedy gromada jest nadmiernie duża, pojawiają się uskrzydlone samice, które przelatują na inne rośliny, zapoczątkowując w ten sposób nowe kolonie mszyc. W ciągu jednego sezonu samica może wydać kilka lub nawet kilkanaście pokoleń, w którym każde liczy po kilkadziesiąt osobników.
Działalność mszyc jest bardzo szkodliwa dla rośliny. Wysysają z roślin soki, a najczęściej żerują na młodych pędach, młodych liściach oraz pękach kwiatowych. Występują również gatunki, które osiadają na szyjce korzeniowej lub nawet na korzeniach. Sprawia to, że roślina słabnie i całkowicie hamuje się jej wzrost. Rośliny, na których żerują, są oblepione ich odchodami, co nazywane jest spadzią lub rosą spadziową. Przyciąga to mrówki, które w zamian za pożywienie chronią mszyce przed innymi drapieżnikami. Do lepkiej wydzieliny chętnie przyczepiają się grzyby chorobotwórcze, które rozprzestrzeniają groźne choroby np. szarą pleśń. Wśród objawów żerowania mszyc wyróżnić można: skręcanie się pędów i liści roślin, żółknięcie oraz zasychanie.