07.03.2021

Kopytnik pospolity - łatwy w uprawie i efektowny w ogrodzie

Kopytnik pospolity - łatwy w uprawie i efektowny w ogrodzie

Kopytnik pospolity to bylina z rodziny kokornakowatych (Aristolochiaceae). Porasta tereny środkowej oraz południowej Europy, występuje także na Syberii i w Małej Azji. Występuje naturalnie niemal w całej Polsce - zarówno w lasach liściastych jak i mieszanych oraz w zaroślach. Pojawia się również pod nazwą Asarum europaeum i kwitnie od marca do maja.

Jak wygląda kopytnik pospolity?

Kopytnik pospolity to dość niska bylina (osiąga około 15 cm wzrostu), która formułuje się w zbite kępy. Liście mają skórzastą strukturę, są ciemnozielone i błyszczące - ten dość charakterystyczny kształt przypominający ślad po końskim kopycie odpowiada za polską nazwę tej rośliny.

Kopytnik pospolity wytwarza dość charakterystyczny zapach o pieprznych aromatach, który przyciąga zapylające muchówki w okresie kwitnienia. Najlepsze wizualne efekty zapewnia w momencie sadzenia go w grupach po około 20 lub więcej sztuk - wówczas prezentuje się wyjątkowo efektownie - rozrasta się bowiem w dość specyficzny sposób i przypomina wówczas ciemnozielony dywan.  Doskonale sprawdzi się on w postaci rośliny okrywowej i dekoracyjnej. 

Co warto wiedzieć o uprawie kopytnika?

Najlepsze warunki do wzrostu kopytnik osiąga w zacienionym miejscu, na glebie próchniczej i wapiennej. Z uwagi na korzystne odnajdywanie się w warunkach wapiennych zdecydowanie odradza się hodowanie go pod starszymi:

  • sosnami
  • świerkami
  • i wszelkimi innymi iglakami, które doskonale odnajdują się w kwaśnej glebie.

Kopytnik (Asarum europaeum) nie wymaga zabezpieczenia przed zimą, jest bowiem rośliną wyjątkowo odporną na działanie ujemnych temperatur i mrozy.

Wymagania kopytnika pospolitego 

Brak większych wymagań dotyczących pielęgnacji to niewątpliwy atut tej byliny. Punktem wyjściowym przy uprawie jest odpowiednie przygotowanie podłoża - polega to na wsypaniu do wykopanego dołka organicznego nawozu np. w postaci kompostu.

Kopytnik najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych, wilgotnych, chętnie na podłożu o odczynie zasadowym. 

Co warto wiedzieć o podlewaniu?

Dobra wiadomość dla tych osób, które lubią otaczać się roślinnością, ale niekoniecznie pamiętają o systematycznym podlewaniu - o ile bezpośrednio po posadzeniu kopytnik należy obficie podlać, tak wzmożone nawadnianie może okazać się konieczne dopiero w okresie letnim podczas susz.

 Rozmnażanie kopytnika pospolitego

Rozmnażanie kopytnika odbywa się poprzez podział kłączy. Najlepiej jest przeprowadzić tę operację na wiosnę, na przełomie marca i kwietnia, a uzyskane w ten sposób nowe rośliny poleca się wysadzać z zachowaniem około 15-sto cm odstępów. 

Inna metoda rozmnażania opiera się na wykorzystaniu nasion, jednak jest to o wiele bardziej czasochłonne i angażujące zajęcie. To powoduje, że ten sposób nie jest praktykowany przez amatorów ogrodnictwa.

Kopytnik pod ochroną

Kopytnik pospolity

Owoce i liście kopytnika pospolitego - rysunek

Ciekawostkę może stanowić fakt, że kopytnik między 1983 a 2014 rokiem był rośliną częściowo chronioną. Obecnie nie podlega co prawda gatunkowej ochronie, jednak jeśli planowałeś wybrać się do lasu na samodzielne zbieranie ziela kopytnika - weź pod uwagę, że pozyskiwanie go z naturalnego stanowiska może być dla niego groźne.

Aby uzyskać ziele kopytnika - zdecydowanie lepiej spróbować samodzielnej uprawy we własnym ogródku - nie wymaga dużego zaangażowania i wiedzy.

Skorzystaj z prozdrowotnego działania ziela kopytnika

Kopytnik pospolity jest znany ze swoich prozdrowotnych właściwości. Wykorzystuje się wówczas także jego korzenie. Korzystne działanie polega na rozkurczowym działaniu na jelita i oskrzela - to z kolei zapobiega pojawianiu się bolesnych skurczy w brzuchu i układzie oddechowym. Wyciąg z kopytnika wykazuje także wykrztuśne efekty, pomagając w wydzielaniu śluzu, który znajduje się w górnych drogach oddechowych.

Podkreśla się również uspokajające jak i umiarkowanie moczopędne działanie kopytnika.

Jak w przypadku każdego ziela - aby dostrzec jego korzystne działanie na organizm wymagana jest regularność i konsekwencja.

Warto jednak zachować przy tym umiar - nadmierne stosowanie tego ziela w zbyt dużych dawkach może doprowadzić do pojawienia się nudności, wymiotów czy biegunki. Co więcej - kobiety w ciąży nie powinny sięgać po tę roślinę.

Sprawdź jak łatwy w uprawie jest kopytnik

Kopytnik nie należy do wymagających w uprawie bylin - dzięki temu mogą go hodować także początkujący entuzjaści ogrodnictwa. Jeżeli perspektywa nieskomplikowanej uprawy oraz możliwości wykorzystania tej rośliny także do poprawy stanu swojego zdrowia jest dla Ciebie korzystna - powinieneś spróbować swoich sił w tym przedsięwzięciu!

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)