11.01.2021

Żylistek (deutzia) w ogrodzie - uprawa, odmiany, pielęgnacja i wymagania

Żylistek (deutzia) w ogrodzie - uprawa, odmiany, pielęgnacja i wymagania

Żylistek (Deutzia) to przykład ozdobnego krzewu, którzy zakwita w barwach różu i bieli. Rodzimy teren tej rośliny to wschodnia Azja. Doceniają go szczególnie posiadacze niedużych ogródków, ponieważ niektóre z odmian tego krzewu osiągają maksymalnie do 50 cm wysokości. Mogą być sadzone zarówno w grupach, jak i solo.

Uprawa żylistka

Żylistek szorstki

Żylistek szorstki czyli Deutzia scabra

Żylistek jest wysoce popularnym krzewem z uwagi na bujne kwitnienie. Jest to również stosunkowo długi okres, który może trwać od maja do sierpnia. Jakie odmiany żylistka są najpopularniejsze?

  • żylistek wrzosowy
  • żylistek różowy
  • żylistek okazały
  • żylistek szorstki
  • żylistek karbowany
  • żylistek wysmukły
  • żylistek mieszańcowy

To, co wyróżnia te gatunki do przede wszystkim wysokość, kolor kwiatów oraz czas kwitnienia. 

Posiadacze niedużych ogródków z pewnością docenią walory żylistka wysmukłego, różowego czy mieszańcowego z uwagi na optymalną wysokość krzewów, która sięga od 50 do 150 cm.

Są także wskazane jako element rabat krzewiastych czy bylinowych oraz na skalniakach. Doskonale sprawdzą się również na żywopłotach. Mnogość gatunków pozwoli dobrać odpowiedni model żylistka do potrzeb każdego ogrodnika.

Jak pielęgnować żylistka?

Żylistek wymaga przycinania. Po raz pierwszy należy tego dokonać w czasie wiosny, tuż po posadzeniu krzewu - pędy należy wówczas skrócić o ok. 1/3

W przypadku nasadzenia krzewu jesienią trzeba wstrzymać się z przycinaniem do nadejścia wiosny. Efektem tego zabiegu jest dobre przyjęcie się na nowym miejscu.

W przypadku posiadania starszego żylistka podcinanie należy przeprowadzić po okresie kwitnienia, czyli w okolicach lipca. Przekwitnięte pędy trzeba wtedy skrócić o około połowę.

W ramach pielęgnacji rośliny trzeba także pamiętać o regularnym pozbywaniu się uszkodzonych i suchych gałęzi. Raz na kilka lat warto pokusić się o mocniejsze podcięcie krzewu i zapewnienie mu większego dostępu do światła. Żylistek rośnie stosunkowo wolno, dlatego nie należy przesadzać z częstotliwością przeprowadzania tego zabiegu.

Wymagania

Z uprawą żylistka poradzą sobie także niedoświadczeni ogrodnicy. Wymagania tej rośliny co do gleby są nieduże - najlepiej odnajduje się ona w warunkach próchniczych oraz średniowilgotnych. Gleba może być lekko kwaśna lub lekko zasadowa.

Sadzonki z pojemnika można nasadzać przez cały rok.

Żylistek nie jest także wymagający pod kątem nasłonecznienia - toleruje zarówno dużą ekspozycję na słońce, jak i zacienienie. 

To, co wyróżnia żylistka to stosunkowo nieduża odporność na działanie niskich temperatur. Na okres zimowy najlepiej jest zabezpieczyć żylistek świerkowymi gałązkami - pozwoli to bowiem na ograniczenie ich zamarzania. Co prawda żylistek wykazuje duże zdolności regeneracyjne - warto zabezpieczyć go od wiatru czy mrozu. W przypadku przemarznięcia pędów zaleca się ucięcie ich do zdrowego miejsca.

Podlewanie

Żylistkowi nie sprzyja jednak długotrwała susza, dlatego należy pamiętać o systematycznym nawadnianiu.

Umiarkowanie wilgotne podłoże zapewni żylistkowi najlepsze warunki do rozwoju.

Potencjalne choroby żylistka

To przykład dość odpornego krzewu na szkodniki czy choroby, może jednak paść niekiedy ofiarą działania mszyc czy zwójek. Naturalnym sposobem na walkę z nimi jest usuwanie zaatakowanych liści.

Jedną z możliwych chorób żylistka jest mączniak, który objawia się w postaci białawych liści oraz jedna z chorób grzybiczych, czyli rdza. Pomocne wówczas będzie wsparcie się opryskami ekologicznymi lub chemicznymi.

Jak rozmnożyć żylistka?

Proces rozmnażania tej rośliny bazuje się wyłącznie na sadzonkach zielnych. Ukorzenienie ich przebiega bezproblemowo, a wzrost krzewów odbywa się całkiem szybko. Czerwiec to odpowiedni czas na pobranie takich sadzonek.

Po odcięciu należy umieścić je w wodzie, a podciętą część sadzonki ulokować w ukorzeniaczu, a następnie przykryć folią w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności. Po upływie kilku tygodni zaleca się przesadzenie zielistka do niedużych doniczek, a w okresie wiosny - umieszczenie ich w docelowym miejscu w ogrodzie.

Wybierz odpowiedni dla siebie gatunek żylistka

Obecnie występuje około 60 gatunków tego krzewu. 

W przedziale od maja do czerwca wykazują najbardziej obfite kwitnienia, a unikatowy kształt kwiatów powoduje, że na hodowanie żylistka w swoim ogrodzie decyduje się wielu ogrodników. Mnogość dostępnych odmian skutkuje tym, że każdy może znaleźć coś dla siebie - zarówno pod kątem koloru kwiatów, jak i wysokości krzewu. Sprzyjają temu także nieduże wymagania glebowe oraz łatwa uprawa i pielęgnacja.

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)