08.12.2020

Oleander pospolity - uprawa, wymagania, choroby

Oleander pospolity - uprawa, wymagania, choroby

Oleander pospolity to niezwykła roślina z rodziny toinowatych, która pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Uprawiany już od czasów starożytnych, dziś występuje w 400 odmianach ozdobnych. Nazywany "różą z Jerycha" na stałe wpisał się w kulturę i cieszy się popularnością w każdym zakątku świata. Co warto o nim wiedzieć?

Kilka słów o uprawie Oleandra

Uprawa oleandra pospolitego nie wymaga wiele pracy i skupia się na zastosowaniu kilku prostych zasad. Ta wiecznie zielona roślina idealnie nadaje się do warunków domowych i będzie doskonałą ozdobą każdego pomieszczenia.

Warto pamiętać, że oleander zawiera substancje toksyczne. Należy postępować z nim ostrożnie, a wszystkie czynności związane z uprawą i pielęgnacją przeprowadzać w rękawiczkach ochronnych.

Wymagania

Oleander pospolity w naturze występuje w miejscach wilgotnych- wzdłuż rzeki i ich łożysk. Radzi sobie w każdym klimacie i jest odporna na niewielkie przymrozki (do 5oC). Może być hodowana na zewnątrz w ogrodzie (sezonowo), ale będzie doskonale wyglądała również w doniczkach- na balkonie, tarasie czy werandzie, a także w domu, jako roślina całoroczna.

Oleander potrzebuje dużej ilości światła, inaczej nie zakwitnie. Stanowisko uprawy powinno być ciepłe i słoneczne. Optymalna temperatura do rozwoju i utrzymania rośliny to ok 16oC. Idealne podłoże powinno być przepuszczalne i składać się z żyznej gleby- gliniastej, piaszczystej czy torfu, najlepiej jednak mieszanki o obojętnym lub lekko zasadowym pH. 

Oleander powinien być posadzony w dużej donicy, ponieważ nie toleruje nadmiernego zagęszczenia. 

Pielęgnacja rośliny

Jedną z najważniejszych kwestii przy pielęgnacji oleandra pospolitego jest regularnie nawożenie, szczególnie w okresie wzrostu i kwitnienia- od maja do września. Doskonale sprawdzi się wieloskładnikowy nawóz płynny przeznaczony do roślin kwitnących. Z nawożenia należy zrezygnować jednak zimą, kiedy roślina przechodzi w stan spoczynku.

Jeżeli chodzi o warunki, oleander nie jest wymagający. W lecie roślinę najlepiej trzymać na dworze, w zimę wewnątrz- ale w pomieszczeniu z dobrym oświetleniem. 

W pełni rozwiniętą roślinę przycinamy raz do roku, najlepiej na początku wiosny. Aby zapobiec nadmiernemu rozrostowi wskazane jest usuwanie bocznych pędów, ale tylko tych poniżej pąków. Młodym oleandrom można przycinać pędy wierzchołków (do 3 lat), dzięki czemu roślina lepiej się rozgałęzi. 

Oleander źle znosi przesadzanie, dlatego nie powinniśmy robić tego częściej niż co 3- 4 lata.

Jak podlewać Oleandra pospolitego?

W okresie letnim roślinę należy podlewać codziennie, najlepiej deszczową wodą z dodatkiem nawozów. Nie może być zbyt zimna, może to zahamować rozwój pąków kwiatowych- najlepiej używać cieczy o temperaturze pokojowej. Zimą proces wystarczy powtarzać co 7- 10 dni. Spryskiwanie oleandra nie jest konieczne, chociaż jest dopuszczalne aby oczyścić liście. 

Niedobór wody bardzo szybko przyniesie konsekwencje w postaci więdnących kwiatów i spadających liści.

Rozmnażanie rośliny

Rozmnażania oleandra można dokonać na dwa sposoby. Najłatwiej wykorzystać sadzonki z wierzchołków pędów, które można posadzić późną wiosną lub latem- w ciepłej wodzie lub ziemi. Jest to skuteczna i łatwa metoda, dzięki której roślina może zakwitnąć już tego samego roku.

Wysiew z nasion najlepiej przeprowadzić w kwietniu, jednak trzeba się liczyć z tym, że nie przyniesie tak szybkich efektów jak w przypadku sadzonek. 

 

Najczęstsze choroby Oleandra

Oleander pospolity, podobnie do wielu roślin kwitnących może być atakowany przez szkodniki- jak owady czy mszyce. Grożą mu także choroby grzybowe. Jeżeli na liściach pojawią się ślady żerowania lub kondycja rośliny znacznie się pogorszy niezbędne będzie użycie specjalnych środków na insekty (w formie sprayu i preparatu doglebowego). Pomocna może się też okazać zmiana sposobu pielęgnacji.

Choroby grzybowe

Z łatwością można rozpoznać najczęściej występujące choroby grzybowe:

  • szara pleśń - objawia się szarym nalotem na liściach, kwiatach i łodygach
  • plamistość liści - objawia się wystąpieniem jasnobrązowych plam, czasem z ciemniejszą obwódką

Zmienione chorobowo części roślin należy usunąć, a pozostałe- zdrowe spryskać środkiem grzybobójczym.

Szkodniki

Szkodniki mogą sprawić wiele problemów, na szczęście dosyć łatwo rozpoznać objawy:

  • miseczniki- pojawiają się małe (2- 3 mm), płaskie brązowe lub czarne plamki, szczególnie na liściach i pędach
  • tarczniki- powodują wystąpienie uwypuklonych, jasnych plam o wielkości ok 8 mm. 
  • wełnowce - ich obecność można dostrzec gołym okiem, należy usunąć je ręcznie przemywając liście
  • mszyce - sprawiają, że roślina wolniej rośnie, liście są pokryte lepką, czarną wydzieliną

Choroby fizjologiczne

Część problemów może wynikać z nieodpowiedniej pielęgnacji lub niewłaściwych warunków uprawy. Choroby fizjologiczne mogą być spowodowane przez kilka czynników:

  1. Nadmierna ilość wody - liście intensywnie zielenieją, po czym żółkną i opadają
  2. Niedobór wody będzie objawiał się brązowymi i suchymi liśćmi, szczególnie w dolnych partiach
  3. Niski poziom potasu spowoduje usychanie brzegów liści 
  4. Zbyt niska temperatura lub przeciąg - skutkuje najczęściej zwiotczeniem i blednięciem pędów

Jak zapobiegać chorobom i szkodnikom Oleandra?

Zasadniczą rolę w trosce o oleandra pospolitego pełni specjalnie dostosowana pielęgnacja i odpowiednie warunki uprawy. Pomieszczenia w których się znajduje należy często wierzyć, a podłoże w doniczce powinno mieć stałą temperaturę i poziom nawodnienia. 

Regularne używanie nawozów dobrej jakości poprawi odporność rośliny i może uchronić ją przed szkodnikami i chorobami grzybowymi. 

Odrobina wiedzy i niewielki nakład pracy zapewni wiecznie zieloną roślinę o niezwykłych, pięknych kwiatach, która będzie ozdobą każdego miejsca. Bo róża z Jerycha taka właśnie jest- łatwa w pielęgnacji i doskonała w wyglądzie.

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)