27.01.2020

Krzewy na żywopłot - zimozielone i szybko rosnące rośliny na żywopłot

Krzewy na żywopłot - zimozielone i szybko rosnące rośliny na żywopłot

Żywopłot - niegdyś stosowany głównie jako odznaczenie granic posiadłości, teraz jednak coraz częściej wykorzystywany jako zorganizowana, naturalna, zielona przestrzeni. Żywe ściany idealnie wpasowują się w ogrodowe wnętrza, mogą spełniać funkcję ślicznej dekoracji, czy po prostu zasłaniać niechciane widoki takie jak warzywnik lub kompostownik. Na działkach, na których jest zbyt mało miejsca, aby sadzić drzewa, sprawdzają się idealnie. Ostateczną zaletą jest fakt, że w przeciwieństwie do betonowych murów, produkują dla nas tlen oraz wytwarzają pozytywny mikroklimat, który przeciwdziała miejskim pyłom czy hałasowi.

Szybko rosnące krzewy, czyli żywopłot ekspresowy

Gotowe części żywopłotów, czyli gotowe moduły, wielkości 2 metrów, które można kupić w skrzyniach wysokiej na jeden metr, to coraz popularniejsze rozwiązanie. Uprzednio takie rośliny są przez kilka lat hodowane w szkółce, rzetelnie podlewane oraz nawożone. Kiedy ich zagęszczenie się zwiększy, są przygotowywane do przeprowadzki. Po wybraniu gatunku czeka nas odrobina pracy. Należy wykopać rów, nie można jednak zapomnieć o zapasie po obu stronach, o 30 centymetrów głębszy niż skrzynka, na jego dnie umieścić sprawdzoną ogrodniczą ziemię, wsadzić części żywopłotu, całość zasypać ziemią i podlać. Przez pierwsze 12 miesięcy, powinno się nawozić nasze rośliny. 

Co, jeśli nie tuje?

Żywopłoty wykonane z tui, są coraz bardziej powszechne. Co, jeśli chcemy puścić wodze fantazji i być oryginalnym? Krzewy liściaste, to idealne rozwiązanie do miasta. Dlaczego? Ponieważ rośliny te zrzucają liście, przez co zanieczyszczania im nie szkodzą.

Jeśli oczekujemy wysokiego żywopłotu to powinniśmy postawić na: buk, klon polny, ambrowiec, lipę drobnolistną czy modrzew japoński.

Kiedy chcemy, aby nasz żywopłot piął się po ścianie to zasadźmy bluszcz irlandzki, aktinidię czy winorośl. 

Krzewy zimozielone na żywopłot

Podczas wybierania roślin do naszego ogrodu, często decydujemy się na to zimozielone. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty, każdy z nas oczekuje, że jego podwórko będzie zielone przez cały rok. Zatem na jakie żywopłoty zimozielone postawić? Oto kilka z nich!

Ostrokrzew Meservy - Blue Maid

Jest to dość ciekawy gatunek zimozielonej rośliny. Mimo powolnego wzrostu charakteryzuje się on atrakcyjnym i gęstym ulistnieniem. Jego sztywne, błyszczące, ciemne liście prezentują się naprawdę dobrze. Dodatkowego szyku dodaje im ich niestandardowy, falowany kształt z zębato-kolczastym bokiem. Nie wymagają specjalnej gleby, jednak najlepiej sadzić je na przepuszczalnych oraz żyznych. Mimo faktu, że jest to krzew w pełni mrozoodporny, to w początkowych latach wzrostu, warto go okryć w chłodniejszym okresie. 

Cis pospolity

Jeden z najbardziej eleganckich oraz szlachetnych żywopłotów pochodzących z rodziny zimozielonych. Jego największą zaletą jest fakt, że nie powoduje on problemów, jeśli chodzi o choroby czy podłoże. Jest mocno odporny na marznięcie, a jego wzrost jest dość wolny, dlatego wystarcza jedno strzyżenie rocznie, a niekiedy nawet jedno na dwa lata. Choroby czy szkodniki bardzo rzadko się nim interesują. Przede wszystkim jednak wygląda on naprawdę atrakcyjnie, a miękkie, przyjemne w dotyku igiełki przez cały rok zachowują zielony kolor. Jest to jednak trująca roślina, dlatego nie powinno sadzić się jej w pobliżu zwierząt.

Świerk pospolity

Mimo faktu, że prawie każdemu kojarzy się z drzewem, to poprzez poprawne cięcie stworzy solidne oraz gęste ogrodzenie. Toleruje większość gleb, chociaż nie przepada za podmokłymi, a najlepiej rośnie na lekkich i żyznych. Bardzo lubi światło, dlatego nie można go sadzić w cieniu. Musimy także uważać na mszyce, dlatego warto stosować odpowiednie preparaty. 

Żywopłoty potrafią upiększyć wiele ogrodów, dlatego warto na nie postawić i tchnąć w nasze podwórku nowe życie. 

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)