20.11.2019

Pielęgnacja storczyków - jak prawidłowo dbać o orchidee?

Pielęgnacja storczyków - jak prawidłowo dbać o orchidee?

Storczyki uważane są za jedne z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Różnorodność kolorów oraz kształtów tej rośliny potrafi zachwycić każdego. Nic więc dziwnego, że to właśnie te kwiaty coraz częściej stają się ważną ozdobę wielu mieszkań. Aby jednak móc w pełni cieszyć się blaskiem orchidei przez kolejne lata należy odpowiednio wcześniej zadbać o ich pielęgnację. Jak należy więc prawidłowo opiekować się storczykami?

Pielęgnacja storczyków w domu - od czego zacząć?

Orchidee naturalnie rosną w bardzo wilgotnych i parnych lasach tropikalnych, w których promienie słońca zatrzymywane są przez liście na drzewach. Decydując się na uprawę tych kwiatów we własnym mieszkaniu, trzeba przede wszystkim znaleźć dla nich właściwe stanowisko. Storczyki wprawdzie lubią światło, ale jedynie w określonej ilości. Dobrze jest więc ustawić doniczkę z kwiatem na wschodnim parapecie, co zapewni mu również odpowiednią dawkę cienia.

W okresie letnim można też wystawić roślinę na balkon albo taras, jednak trzeba uważać przy tym, aby kwiat nie został narażony na zbyt intensywne promieniowanie słoneczne.

Aby dowiedzieć się czy wybrane miejsce jest właściwe dla storczyka wystarczy na bieżąco obserwować stan rośliny. Żółte oraz brązowe plamy na liściach oznaczają, że światła jest zdecydowanie za dużo. Z kolei jeśli orchidea przestała kwitnąć koniecznie trzeba ją przełożyć na bardziej nasłonecznione stanowisko.

Prawidłowe podlewanie storczyków

Storczyki nie przepadają za mocno przemoczonym podłożem. Należy je jednak podlewać bardzo obficie, ale dopiero w momencie, w którym ziemia w doniczce będzie całkowicie sucha. W tym celu warto wstawić roślinę do wanny oraz intensywnie polewać ją wodą przegotowaną lub deszczówką o temperaturze pokojowej. Można również nalać wodę bezpośrednio do doniczki z kwiatem, a następnie po kilku godzinach całkowicie wylać pozostałą zawartość.

Samych liści i kwiatów orchidei nie wolno już dodatkowo zraszać wodą, bowiem mogą pojawić się wtedy ciemne plany, które z czasem doprowadzą do gnicia rośliny.

Optymalna temperatura dla uprawy orchidei

Tego typu rośliny najlepiej czują się w temperaturach nieprzekraczających 24 stopni Celsjusza latem i 18 zimą. Trzeba jednak szczególnie pamiętać, że na prawidłowe kwitnienie storczyków duży wpływ mają właściwe wahania temperatury pomiędzy nocą a dniem. W trakcie ciepłych miesięcy można więc spokojnie wynieść orchidee na ocieniony taras lub balkon. Z kolei w zimowe noce należy zakręcać kaloryfer znajdujący się pod parapetem, na którym stoi kwiat.

Przesadzanie i nawożenie storczyków

Storczyki powinno się przesadzać dopiero w momencie, w którym dolna część rośliny nie mieści się już w doniczce. Ważne jest jednak, aby nowy pojemnik wykonany był z podobnego tworzywa jak poprzedni. Jeśli orchidea do tej pory kwitła w plastikowej osłonce należy ponownie w nią zainwestować - oczywiście w odpowiednio większy model. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku drewnianych skrzynek czy ceramicznych doniczek.

Prawidłowa pielęgnacja storczyków nie może się też odbyć bez właściwego nawożenia. Specjalne preparaty do orchidei można dostać w każdym wyspecjalizowanym sklepie ogrodniczym. Nawożenie powinno się odbywać jedynie podczas zakwitania rośliny, czyli od wiosny do jesieni. To właśnie wtedy storczyki najbardziej potrzebują dodatkowych składników odżywczych. Nawozu nie powinno się za to stosować bezpośrednio po przesadzeniu. Wymagania orchidei pod tym względem nie są jednak wygórowane i często łatwo przesadzić ze zbyt intensywnym nawożeniem, które objawia się nienaturalnie ciemnozielonymi liśćmi. Roślina w takim stanie nie będzie mogła ponownie zakwitnąć.

Pielęgnacja storczyków - stan spoczynku

Od jesieni do wiosny orchidee przechodzą w kilkumiesięczny stan spoczynku. Najczęściej okres ten przypada bezpośrednio po kwitnieniu. W tym czasie należy przełożyć roślinę w chłodniejsze miejsce oraz zaprzestać jej podlewania. Jeśli pojawiły się pożółkłe pędy trzeba je obowiązkowo wyciąć. W innym przypadku wystarczy jedynie skrócić pęd o dwa lub trzy oczka od dołu. Oczywiście należy przez cały ten czas obserwować roślinę, aby niechcący nie przedłużyć koniecznego stanu spoczynku.

Podsumowanie
  1. Idealnym ustawieniem dla orchidei będzie wschodni parapet.
  2. Żółte lub brązowe plamy na roślinie mogą oznaczać zbyt duże nasłonecznienie. Brak kwitnięcia z kolei sugeruje zmianę stanowiska na inne: bardziej nasłonecznione.
  3. Podlewanie obfite (w momencie gdy ziemia jest całkowicie sucha). Nie powinno się bezpośrednio zraszać liści i kwiatów wodą.
  4. Temperatury idealne dla storczyków to do 24 stopni Celsjusza latem i 18 zimą.
  5. Przesadzanie orchidei: w momencie, w którym dolna część rośliny nie mieści się już w doniczce.
  6. Nawożenie powinno się odbywać jedynie podczas zakwitania rośliny, czyli od wiosny do jesieni.
Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)