15.08.2019

Lantana (lantana camara) - uprawa i wymagania

Lantana (lantana camara) - uprawa i wymagania

Lantana – czyli lantana camara - jest wiecznie zielonym krzewem z rodziny werbenowatych. To pochodzący z Ameryki Środkowej gatunek kilkuletni, dorastający w naturalnych warunkach do wysokości 3 metrów. W Polsce jest hodowany jako roślina ozdobna, ustawiana na tarasach i balkonach, lub sadzona w ogrodach. Udomowiony, nie przekracza wysokości 1 metra.

Warto pamiętać, że każda część tego krzewu wykazuje właściwości silnie trujące zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Lantana kwitnie od wiosny do później jesieni, wypuszczając liczne drobne kwiaty zmieniające swą barwę od żółci, przez pomarańcz, aż do czerwieni - wraz z upływem pór roku. Oprócz kwiatów lantana wytwarza także owoce, początkowo zielone, następnie purpurowe, a ostatecznie – prawie czarne. Obficie kwitnie w upalne lata; przy chłodniejszej i deszczowej aurze rozkwita słabiej. Jest rośliną o wyjątkowych właściwościach adaptacyjnych i regeneracyjnych. Dostępne w sprzedaży odmiany są mniejsze i nie tak inwazyjne, dzięki czemu nie sprawiają kłopotów w uprawie. Mogą być stosowane jako pojedyncze nasadzenia, lub kompozycje złożone z wielu odmian.

Odmiany lantany

Lantana posiada około 150 odmian. W naszych ogrodach spotykana jest głównie lantana pospolita, zwana inaczej lantana camara. W sprzedaży dostępne są różnorodne typy o zmiennym zabarwieniu i sile wzrostu. Warto wymienić tu:

  • rośliny wybarwiające się na czerwono – „Profesor Raoux
  • jednolicie żółte „Goldsonne
  • białe „White sun
  • wielokolorowe „Tutti Frutti

Swoim przyjemnym zapachem często wabią motyle – co czyni je wyjątkowo dekoracyjnymi ozdobami każdego ogrodu.

Uprawa lantany

Lantana nie jest rośliną trudną w uprawie. Wymaga rozsądnego podlewania, a systematyczne nawożenie wpływa na intensywny wzrost jej kwiatów. Ważne jest również zabieranie jej do domu na przezimowanie – temperatura poniżej zera jest dla niej zabójcza.

Gleba

Lantana najlepiej czuje się w podłożu przepuszczalnym, żyznym, próchniczym, o lekko kwaśnym odczynie. Odpowiednia będzie pełnowartościowa ziemia dla roślin doniczkowych, lub mieszanka torfu z ziemią kompostową. W sezonie letnim kwiat ten można wysadzić bezpośrednio do rabaty, zlokalizowanej w ciepłym i osłoniętym miejscu.

Nasłonecznienie

Lantana preferuje zaciszne, widne i słoneczne stanowiska. Ponieważ nie przetrwałaby mroźnej zimy, wymaga przeniesienia na miejsce jasne o temperaturze 8-14 stopni jeszcze przed pierwszymi mrozami.

Nawożenie

Lantana camara jak większość intensywnie kwitnących roślin, wymaga regularnego nawożenia. Od marca do września warto raz w tygodniu zastosować pełnowartościowy nawóz dla roślin hodowanych w donicach.

Cięcie

Lantana jest rośliną wymagającą odpowiedniego cięcia. Przycinanie młodych roślin kilka razy w roku sprzyja wzrostowi i zagęszczeniu ich koron. Starsze odmiany skracamy jesienią – gdy zimują w zaciemnionym pomieszczeniu, lub wczesną wiosną – jeśli będą przechowywane w widnym miejscu.

Wymagania i choroby, które mogą zaatakować lantanę

Krzew ten wymaga średnio intensywnego podlewania, w lecie dość obfitego. Nie toleruje ani przelania, ani przesuszenia – nadmiar wody z doniczek należy koniecznie odprowadzić, gdyż może od spowodować gnicie korzeni. Także podczas zimowania warto raz na czas podlać ziemię, nie dopuszczając do jej wyschnięcia. W sezonie wystarczy lekko ją nawozić, oraz usuwać przekwitłe kwiaty.

Lantana choruje bardzo rzadko, może jednak zostać zaatakowana przez takie pasożyty, jak przędziorki, mszyce i mączliki. W przypadku zauważenia ich obecności, konieczne będzie zastosowanie odpowiednich preparatów przeciwko tym szkodnikom. Warto także regularnie sprawdzać liście i pędy, aby jak najszybciej wychwycić objawy bytowania pasożytów.

Rozmnażanie rośliny

Roślinę można rozmnażać za pomocą nasion lub sadzonek pędowych. Najlepiej sprawdza się metoda wegetatywna, gdzie pobrane z roślin sadzonki umieszcza się w wilgotnym piasku i ciepłym pomieszczeniu, a po miesiącu – już ukorzenione – przenosi się do donic.

Dzięki odpowiednio wysokiemu, zdrewniałemu pniu, lantanę można formować na kształt drzewka bonsai. W tym celu należy zastosować szybko rosnące odmiany o silnych pędach. Wybrany pęd wzmacniamy w celu jego zdrewnienia, nie zapominając także o przycinaniu wierzchołka. Mniej więcej po roku otrzymamy gęsta koronę z pniem, przypominającym bonsai.
Podsumowanie
  1. Wszystkie części rośliny wykazują właściwości trujące.
  2. Ponad 150 odmian lantany (o różnorodnym typie i zabarwieniu).
  3. Roślina powinna być zabierana na zimę do domu (należy unikać temperatur poniżej 0 stopni).
  4. Podłoże: przepuszczalne, żyzne, próchnicze o lekko kwaśnym odczynie.
  5. Wymaga regularnego nawożenia, odpowiedniego cięcia i właściwego podlewania (obfitego w lecie; nadmiar wody z doniczki należy usuwać by nie doprowadzać do gnicia korzeni).
Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)