Płyty MDF - rodzaje, opis i charakterystyka

Czym i co to jest płyta MDF? Płyty mdf są produktami drewnopodobnymi, powstałymi w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem substancji łączących i utwardzających. Produkowane są w trzech odmianach (rodzajach): MDF, LDF, HDF. Płyty powstają w warunkach wysokiego ciśnienia i odpowiedniej temperatury. MDF to materiał jednorodny o stałej gęstości i składzie surowcowym, co sprawia, że MDF jest idealnym materiałem do obróbki mechanicznej w procesie skrawania.
Płyty MDF - Medium Density Fibreboard
Jest to średnio gęsta płyta z włókien drzewnych. MDF jest materiałem podstawowym, służącym do produkcji mebli i elementów wyposażenia wnętrz (listwy przypodłogowe, ozdobne panele ścienne, listwy wieńczące w szafkach kuchennych, kasetony, ościeżnice). MDF jest również bazą do produkcji stolarki wewnętrznej (drzwi). Powierzchnie uszlachetnia się poprzez pokrywanie filmami melaminowymi, lakierowanie oraz oklejanie sztuczną lub naturalną okleiną (fornirem)
W meblarstwie stosuje się go głowie na fronty i elementy ozdobne lub elementy widoczne w meblach. Unika się stosowania MDF-u jako element konstrukcyjny, jest to wynikiem wyższej ceny w stosunku do zwykłej płyty wiórowej laminowanej.
Fronty, które wykonuje się na podkładzie z płyty MDF:
- Fronty lakierowane – w dowolnym wykończeniu: pół-mat, mat, połysk, wysoki połysk.
- Fronty fornirowane: MDF oklejany fornirem naturalnym lub modyfikowanym, a następnie polakierowany w pół-macie (uzyskuje się efekt bardzo zbliżony do naturalnego drewna, widać i czuć strukturę forniru) lub w połysku (uzyskując efekt tak zwanej: politury).
- Fronty MDF PCV, zwane potocznie frontami foliowanymi, to fronty z podkładu MDF, który jest frezowany w dowolnym kształcie (od prostych z zaoblonymi krawędziami po głębokie angielskie ramy z płyciną, aż po fantazyjne wzory przechodzącej fali lub innego wzoru), następnie na płytę pod ciśnieniem i w odpowiedniej temperaturze przyklejana jest folia o wybranym dekorze.
Pomimo faktu, że płyty można ze sobą dowolnie kleić, ich oryginalne produkowane grubości to: 8, 10, 12, 16, 18, 19, 22, 25, 28 i 30 mm. Standardowa wielkość płyty to 2800 mm na 2070 mm.
Płyty LDF - Low Density Fibreboard
To również płyta z rodziny MFD – produkowana z włókien drzewnych, jednak o mniejszej gęstości niż płyta opisywana powyżej. Stosowana głównie do produkcji paneli ściennych, do pomieszczeń suchych. Jest również materiałem bazowym do produkcji płyt izolacyjnych. Nie ma większego zastosowania w meblarstwie.
Płyty HDF - Hight Density Fibreboard
Jest to rodzaj płyty wykonany z włókien drzewnych, charakteryzująca się dużą twardością i podwyższoną gęstością. Z płyty HDF produkuje się między innymi panele podłogowe. Płyty HDF są również powlekane laminatami, papierami żywicznymi i okleinami. Materiały oparte na płytach HDF są przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach suchych. W meblarstwie właśnie z nich wykonywane są plecy mebli, potocznie nazywane plecówkami lub HDF-kami.
Gdzie kupić? Cena płyt MDF
Płyty MDF dostępne są w składach budowlanych oraz marketach oferujących elementy wykończenia wnętrz. Najczęściej dostępne są całe arkusze płyty o wymiarach standardowych, ustalanych przez producenta. Popularnym wymiarem arkusza jest 207 x 280cm i różnych grubościach w zależności od przeznaczenia i potrzeb klientów. Niestety w dużych sklepach jesteśmy zmuszeni zakupić cały arkusz, a następnie wykroić samodzielnie lub zlecić wykrojenie potrzebnych nam formatek. Ceny arkusza wahają się od 60 do 600 zł w zależności od jakości i grubości płyty.
Alternatywą do zakupu całej płyty jest zakup pojedynczych formatek, o podanych przez nas wymiarach. Takie formatki możemy zamówić w każdym zakładzie stolarskim, co prawda musimy zapłacić za ich wycięcie, ale nie martwimy się o odpad, płacąc tylko za te metry materiału, które są nam potrzebne. Jeśli w naszej okolicy nie ma stolarza, arkusze płyty można zamówić przez Internet w sklepach branżowych. Ze względu na spory gabaryt produktu, należy wziąć pod uwagę wysokie koszty dostawy zakupu. Z surową płytą MDF, niestety nie wiele możemy zrobić, gdyż jest traktowana jako materiał przeznaczony do dalszej obróbki, chyba że zależy nam na niepowtarzalnym wyglądzie mebli, lub ich elementów.

- Płyty MDF produkowane są 3 rodzajach: MDF, LDF,HDF
- MDF świetnie nadaje się m.in do frontów: lakierowanych, fornirowanych, MDF PCV
- LDF to płyty o mniejszej gęstości
- HDF to płyty o wysokiej twardości i podwyższonej gęstości