15.10.2020

Jakie kwiaty wybrać do łazienki? Przegląd najbardziej efektownych gatunków!

Jakie kwiaty wybrać do łazienki? Przegląd najbardziej efektownych gatunków!

Łazienka to jedno z najbardziej problematycznych wnętrz w każdym domu lub mieszkaniu. W tym wnętrzu panuje wilgoć, a także utrudniony może być dostęp do światła. Urządzenie takiego pomieszczenia oraz sprawienie, aby było estetyczne to nie lada wyzwanie. Jednym z najtańszych oraz najbardziej efektownych rozwiązań jest umieszczenie kwiatów, które ożywią wnętrze i nadają mu nieco charakteru. Niestety nie wszystkie gatunki odnajdą się we wnętrzu, w którym panuje wilgoć oraz wysoka temperatura, a także utrudniony jest dostęp do światła.

Jakie kwiaty do łazienki wybrać?

Większość kwiatów domowych świetnie radzi sobie w pomieszczeniu, jakim jest łazienka. Wbrew powszechnej opinii nie jest to dla nich trudne środowisko, jednak należy tutaj uwzględnić, iż w łazience najlepiej radzą sobie kwiaty tropikalne, które przyzwyczajone są do wilgotnej i gorącej aury. Dzięki temu kwitną one dłużej  znacznie obficiej. Ponadto rośliny tropikalne w łazience stają się odporniejsze na wszelkie choroby i drobnoustroje. Warto zaznaczyć, że tak naprawdę wszystkie kwiaty (z wyjątkiem kaktusów) mogą być z powodzeniem uprawiane w łazience. To w takim środowisku czują się jak ryba w wodzie. Na jakie konkretnie gatunki warto postawić?

Kwiaty do łazienki bez okna- Które gatunki odnajdą się we wnętrzu bez naturalnego światła?

Storczyki

Bez wątpienia storczyki to jedne z najbardziej atrakcyjnych gatunków kwiatów w każdym domu lub mieszkaniu. Dodają łazience elegancji, gdyż pełnią funkcję dekoracyjną. Warto jednak pamiętać, iż storczyk to dosyć specyficzna roślina, która ma wymagania, bez których nie będzie w stanie prawidłowo kwitnąć. Pierwszym warunkiem jej wzrostu jest przesadzenie kwiatu do specjalnej kory w przeźroczystej doniczce. Storczyki doskonale rosną zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. To świetny wariant w przypadku łazienek bez okna lub z niewielkimi oknami dachowymi. 

Skrzydłokwiat

Rośliny o nazwie skrzydłokwiat ukochali sobie projektanci wnętrz tworzący takie wnętrza jak kuchnie i łazienki. Jeżeli będziemy o niego dbać w sposób prawidłowy, kwiat odwdzięczy się nam długim i efektownym kwitnięciem. Niekwestionowaną zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż roślina radzi sobie w półcieniu. Niepodlewanie rośliny sprawi, że z pewnością nam o tym powie swoim wyglądem. Najczęściej kwiaty opadają, jednak zaraz po podlaniu podnoszą się ku górze.

Monstera

Rośliny o nazwie monstera bez wątpienia nie trzeba nikomu przedstawiać. Motywy monstery widoczne są zarówno na poduszkach, jak i tapetach, czy odzieży. Pokochały ją blogerki oraz projektanci wnętrz tworzący niecodzienne wnętrza w nowoczesnym stylu. Monstera będzie doskonale czuła się w łazience, która niekoniecznie jest jasna. Doskonale rośnie zarówno w półcieniu, jak i na stanowiskach jasnych. To bardzo duża roślina, dlatego należy uwzględnić to podczas aranżacji wnętrza. 

Zielistka

Chociaż nie ma pięknych i efektownych kwiatów, może pochwalić się delikatnymi, dwukolorowymi listkami, które przepięknie wyglądają zarówno w jasnych, jak i ciemnych łazienkach. Doskonale nada się w domu, w którym kot preferuje podgryzanie liści. Zielistka ma postać wijących się między sobą liści o średniej długości. Doskonały wariant w łazienkach w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Zielistka nie wymaga szczególnej troski ani specjalnego traktowania. Nie ma dużych wymagań, dlatego sprawdzi się także wśród osób początkujących. 

Zamiokulkas

Tej rośliny nie trzeba nikomu przedstawiać. To doskonały wariant dla ciemnych łazienek, zwłaszcza do łazienek bez okna. Ma on niewielkie wymagania, jeżeli weźmiemy pod uwagę światło. Wystarczą mu minimalne ilości światła słonecznego do efektywnego wzrostu. Ponadto zamiokulkas preferuje ciasne doniczki. Jeżeli chcemy, aby kwiaty naszego gatunku były soczyście zielone i ożywiały łazienkę, powinniśmy zdecydować się na dwa osobne kwiaty w domu, które raz w tygodniu należy zamienić miejscami. Przykładowo w trakcie jednego tygodnia kwiat umieszczony jest w słonecznym salonie, natomiast w kolejnym tygodniu trafia do ciemnej łazienki i tak na zmianę. 

Kroton

Roślina o nazwie kroton cechuje się nietypowymi liśćmi. To bardzo wymagająca roślina, która potrzebuje do wzrostu i życia środowiska ciepłego i wilgotnego, gdyż naturalnym środowiskiem są lasy tropikalne. Od czasu do czasu doskonałym rozwiązaniem może okazać się umieszczenie doniczki na parapecie w gorącym słońcu. Zielono różowy kolor rośliny przepięknie będzie prezentował się zarówno w białej, jak i szarej łazience. Całość wystarczy uzupełnić złotymi dodatkami, aby efekt był zdumiewający. 

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)