11.02.2020

Czarna łazienka - jak ją urządzić?

Czarna łazienka - jak ją urządzić?

Kolor czarny świetnie odnajduje się we wnętrzu wykończonym w każdym stylu. W łazience glamour błysk czarnej ceramiki łączy się bielą wanien i umywalek oraz geometrycznymi wzorami ścian i podłóg, wzbogaconymi np. o turkusowe akcenty. Poczucie majestatu i luksusu tworzą barokowe kompozycje czerni marmurów ze złotem lub srebrem. Interesujące są również połączenia prostych, oszczędnych form płytek i armatur z akcentem z innej epoki, jak np. oprawą lustra w stylu rokokowym. Całości dopełnią lampy i kwitnące rośliny.

Czarna armatura łazienkowa

Matowe, czarne baterie sugerują indywidualizm i awangardowość właściciela wnętrza, stanowiąc przeciwieństwo banalnego połysku chromowanych kranów i pryszniców. Czerń jest ponadczasowa i elegancka, a przy tym komponuje się doskonale z innymi kolorami. Baterie w kolorze węgla chętnie zagoszczą w przestrzeniach minimalistycznych, loftach i aranżacjach industrialnych. Do łazienki glamour lub eklektycznej znajdziemy też armatury retro, nawiązujące do stylizacji czasów secesji, belle epoque i art deco. Czarne baterie, podobnie jak inne rozwiązania łazienkowe w tym kolorze, mogą stać się dominującym trendem, otwierającym pole do niebanalnych kompozycji.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Najlepsze inspiracje (@homeasy.bathroom)

Liczne są dostępne na rynku modele baterii w kolorze antracytu, począwszy od umywalkowych, przez wannowe i prysznicowe, na bidetowych zaś skończywszy. Reprezentowane są tak marki polskie jak i zagraniczne. Zwracają uwagę armatury minimalistyczne, o geometrycznym designie przenikających się walców lub prostopadłościanów, zwykle z matowym wykończeniem. Zespolone, kanciaste bryły baterii naściennych nasuwają na myśl rzeźbę kubistyczną, geometryczne abstrakcje sztuki nowoczesnej i dzieła Kazimierza Malewicza. 

Interesującą propozycją są też ultranowoczesne pod względem wzornictwa i materiałów (np. włókno węglowe używane też w promach kosmicznych czy bolidach wyścigowych) zestawy natryskowe. Tradycyjną i miałką słuchawkę pokrytą połyskliwą powłoką zastępuje futurystyczny, wydłużony walec, płynnie złączony z wężem prysznicowym. Baterie warto komponować z dobranymi wannami np. wolno stojącą z białym wnętrzem i czarnym półmatem na zewnątrz. Prosty, obły kształt misy kontrastuje z połyskującymi, metalowymi nogami, które przybierają kształt lwich łap, nawiązujących do stylu empire.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Najlepsze inspiracje (@homeasy.bathroom)

Czerń i drewno w łazience: ciepło drewna i chłód nocy

Czarna łazienka z przewagą kształtów kwadratu i prostokąta, ozdobiona przy tym drewnem w ciepłych barwach, tworzy aurę spokoju, harmonii i odpoczynku. Drewno może przybrać różne postaci, a jego jasny kolor np. na frontach szafek i otulinach fornirowych, wyraźnie wyodrębnia je od czarnych ścian i podłóg pomieszczenia. Kamień naturalny, w formie płytek lub większych tafli, również pozwoli na stworzenie interesującego wykończenia łazienki. Jednolita płyta czarnego granitu tworzy wrażenie głębi i chłodu potężnych bloków skalnych, natomiast matowy łupek sugeruje spokój i wyciszenie wysokich gór. Kamień charakteryzuje się również unikalnym wyglądem i układem swych ziaren, nie możliwym do odtworzenia przez człowieka.

W czarnej łazience zdobionej drewnem, szczególnie ciemniejszym, sprawdzą się doskonale przeszklenia i liczne, duże lustra, zaś obok lampy sufitowej oświetlenie punktowe.

Przyciągającą uwagę grę świateł zapewnią też wykończenia i faktury czarnych płytek, zarówno małych cegiełek, tworzących cieszące oko mozaiki, jak i jednolitych, lustrzanych lub matowych tafli większych płytek gresowych i ceramicznych. 

Triada kolorów - biel, czerń i drewno

W łazienkach zaaranżowanych w bieli i czerni wraz z elementami drewnianymi, dominować może jeden z kolorów (np. białe ściany i meble), zaś pozostałe jedynie go dopełniać (czarne armatury i ceramika sanitarna, drewniane listwy czy podłoga). Doskonałą alternatywą jest kompozycja równoważąca tercet barw, korzystająca z wielobarwnego drewna i kamienia o różnych fakturach i kolorach (np. akcenty jasnego marmuru, matowej stali, oraz ciemnych gnejsów). Świetnie sprawdzą się ponadto duże, gładkie niczym zwierciadła, płytki ceramiczne, np. typu calacatta. Kontrastowe łączenie bieli i czerni, zarówno naturalnych marmurów jak i ceramiki, również jest interesujące, nie tylko we wnętrzach retro i glamour.

Możliwości łączenia drewna z innymi materiałami są nieograniczone.

W łazienkach trzeba jednak wziąć pod uwagę poza estetyką, również sprawy użytkowe, zwłaszcza jak najmniejszy współczynnik skurczu.

Sprawdzą się zatem gatunki z okolic Równika, jak padouk, wenge, iroko czy tek. Interesującą propozycją jest też cedr oraz jatoba. Również polskie lasy oferują odpowiednie drewno, jak choćby jesion, modrzew i buk oraz szlachetny dąb. Alternatywą, polecaną niekiedy ze względów praktycznych, są imitujące deski płytki ceramiczne.

Jak widać, możliwości urządzenia nawet niewielkiej łazienki są bardzo duże i zawsze otwarte na kreatywność i odwagę w komponowaniu. 

Ocena: 0 / 5,0 (0 głosy)